صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو هیئت علمی پژوهشکده تحقیقات وزارت مسکن معتقد است: در شرایط فعلی، عدم قدرت خرید مردم منجر به کاهش تقاضا شده و درنهایت کندشدن نرخ تغییرات را بدنبال داشته یعنی افزایش قیمت در کمترین مقدار ممکن است.

برنامه " مناظره " با موضوع بررسی چالش ها و موانع گزینه های جدید ساماندهی بازار رهن و اجاره با حضور بیژن خطیبی ، کارشناس حوزه مسکن و عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان تهران و فخرالدین زاوه ، عضو هیئت علمی پژوهشکده تحقیقات وزارت راه، مسکن و شهرسازی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

فخرالدین زاوه در آغاز مسکن را کالایی ناهمگن و غیر قابل تجارت توصیف کرد و گفت : اگر به روند تغییرات قیمت در بلند مدت توجه کنیم مانند همه کالای دیگر ریشه اصلی را در نقدینگی می یابیم که سبب بروز تورم در تمام کالاهای بازار شده است و به تدریج حوزه مسکن را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی افزود : پیش از دوره اخیر ، آخرین افزایش قیمت جدی مسکن در بهار 92 رخ داد . پس از آن سطح اسمی قیمت ها تقریبا تا حدودی ثابت بود و در برخی مواقع کمی از نرخ تورم بالاتر بود یعنی رفتار بازار مسکن مانند سایر بازارهای سرمایه ای مانند ارز ، طلا و بورس بوده است و حتی بازار مسکن در مواردی رشد متعادل تری نسبت به آنها داشته است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده تحقیقات وزارت مسکن در بخش دیگر برنامه مناظره رادیو گفت و گو رفتار بازار مسکن را تشریح کرد و گفت : رشد قیمت مسکن به صورت پلکانی صورت می گیرد یعنی یک جهش در یک زمان رخ می دهد ، در یک دوره ارزش اسمی ثابت می ماند یا تغییرات بسیار کم است و دوباره جهش اتفاق می افتد.

زاوه ، ایجاد جهش در قیمت مسکن را ناشی از تمایل این بازار به تعدیل دانست و اظهار کرد : بازار مسکن همگام با اقتصاد کشور رفتار کرده است و در صدد تنظیم خود با تورم دیگر بخش ها برآمده است . حتی نرخ تغییرات قیمت مسکن در مقایسه با طلا و ارز کمتر بوده است.

وی تاکید کرد : اگر مانند دوره های پیشین همگام با افزیش قیمت مسکن ، تقاضا نیز افزایش می یافت و درآمد بالا می رفت ، شاهد رشد قیمتی بسیار شدیدتری بودیم. در واقع عدم قدرت خرید مردم منجر به کاهش تقاضا شده و در نهایت کند شدن نرخ تغییرات را به دنبال داشته است و افزایش قیمت در کمترین مقدار ممکن است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده تحقیقات وزارت مسکن در خصوص موضوع اعطای تسهیلات مسکن گفت : حل مشکلات با تزریق نقدینگی موجب دامن زدن به تورم می شود.بنابراین بهتر است برای رسیدن به نقطه اقتصادی ، دولت در بازارهایی که نیازی به حضور آن نیست مداخله نکند و روند آن را به ساز و کار بازار بسپارد اما در خصوص مسکن دولت باید برای اقشار کم درآمد ورود پیدا کند تا قدرت خرید آنها را افزایش دهد.

زاوه راهکار وضعیت فعلی را تخصیص کمک هزینه اجاره از سوی دولت دانست و بیان کرد : اگر اصلاح ساختار در نظام اقتصادی شکل بگیرد و بودجه مورد نظر از محل درآمدهای دولت و مالیات ها و نه چاپ پول تامین شود شاهد بهبود شرایط خواهیم بود.

مرتبط با این خبر

  • معماری نوین تا 50 درصد صرفه جویی انرژی را درپی دارد

  • نیمی از پلاک های ساختمانی شهر تهران مقاوم نیستند

  • ایجاد تقاضای کیفیت در مردم از عوامل اصلی بالا بردن کیفیت معماری

  • ساماندهی بازار مسکن در گرو ثبات اقتصادی است

  • تامین مالی پایدار، توسعه آزادراه ها را به دنبال دارد

  • برای اجرایی شدن شهرسازی مدرن نیازمند زمینه سازی هستیم

  • تجربه مسکن مهر، مکتوب شود

  • فرار وزارت مسکن از مسئولیت با طرح تغییر مدیریت مسکن مهر

  • سه طرح جدید دولت برای خانه دار شدن مردم

  • پای وزارت مسکن در تامین مسکن ارزان می لنگد