مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مشاور حوزه كسب و كار : دانشگاه نسل سوم راهکار کوچک شدن دولت است

آسیاچی عنوان کرد : در دانشگاه های نسل سوم علم به ثروت تبدیل می شود بنابراین می توان این نوع آموزش عالی را راه حلی برای کوچک شدن دولت و نیل به خصوصی سازی دانست.

1398/03/27
|
16:30

برنامه " مناظره " با موضوع ضرورت ها و چالش های دانشگاه های نسل سوم با حضور محمود آسیاچی ، دکترای مهندسی صنایع با گرایش استراتژیک و مشاور حوزه کسب و کار و بهداد گرانمهر ، سرپرست دفتر انتقال فناوری و تجاری سازی دانشگاه علم و صنعت ایران روانه آنتن شد.

در ابتدای برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، محمود آسیاچی به ارائه تعریفی درخصوص دانشگاه نسل سوم پرداخت و عنوان کرد : این دانشگاه کارآفرین نیز نامیده می شود که آموزش و تولید محتوا در آنها روی می دهد و علم را به ثروت تبدیل می کنند ، از این رو می توان گفت دانشگاه نسل سوم یکی از راه های پیشرفت خصوصی سازی و کوچک شدن دولت است.

وی افزود : فارغ التحصیلان این دانشگاه باید نحوه تولید ثروت را آموخته باشند و در عین حال آمادگی خلق ثروت برای جامعه را نیز داشته باشند یعنی دانشجو باید بداند علم نهفته او چه مشکلی را ار جامعه حل خواهد کرد و در کنار آن توانایی راه اندازی کسب و کار را نیز بداند.

مشاور حوزه کسب و کار با بیان اینکه کارآفرینی و اصول مدیریت کسب و کار یک علم محسوب می شود ، خاطر نشان کرد : فارغ التحصیلان نخبه با دانش بالا در کشور وجود دارند که نمی توانند از علم خود بهره ببرند . پس بهتر است دانشجو را با چند مهارت کارآفرینی آشنا کنیم تا بتواند از واحدهای درسی که گذرانده پول تولید کند و زندگی راحتی برای خود و جامعه ایجاد کند.

آسیاچی با تاکید بر اینکه ایجاد کسب و کار نباید محدود به خلق ایده جدید باشد ، گفت : ما باید بتوانیم به دانشجوی ادبیات و حقوق نیز بیاموزیم که چگونه پس از فارغ التحصیلی برای خود کسب و کار ایجاد کنند. در واقع یک وکیل هم باید اصول بازاریابی برای کار خود را بداند تا بتواند مشتری جذب کند.

در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، بهداد گرانمهر با بیان اینکه کارآفرینی موتور محرک کشورهای توسعه یافته است ، عنوان کرد : نگاه ما برای ایجاد دانشگاه کارآفرین نباید صفر و یک باشد بلکه ما ابتدا باید این مدل دانشگاهی را بررسی کنیم و به صورت درست در کشورمان پیاده کنیم.

وی به دوره ها و فعالیت های انجام شده در دانشگاه علم و صنعت اشاره کرد و گفت : دروسی در دانشگاه علم و صنعت در حال تدوین است تا دانشجویان مهندسی ، کارآفرینی را بیاموزند و با چالش ها و مهارتهای راه اندازی کسب و کار آشنا می شوند.

سرپرست دفتر انتقال فناوری و تجاری سازی دانشگاه علم و صنعت ایران به انواع روش های توسعه کارآفرینی در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت : کارآفرینی ذیل سه مدل انجام می شود. مدل نخست که بیشتر در دانشگاه شریف انجام می شود همان استارت آپ ها هستند که در میان افراد دارای ایده رویداد برگزار می شود ، سپس این کسب وکارها ی نوپا در قالب شتاب دهنده ها رشد می کنند و بعد از آن به تاسیس شرکت اقدام می کنند.

گرانمهر ادامه داد : مدل دیگر ایجاد شهرک های صنعتی در کنار دانشگاه برای ایجاد تعامل حداکثری میان دانشگاه و صنعت صورت می گیرد و مدل سوم ، روش لب بیس است که در دانشگاه علم و صنعت ایجاد شده است که بر اساس آن آزمایشگاه ها به عنوان سر چشمه کسب و کار که پارامترهای لازم برای خلق ایده جدید را دارند در نظر گرفته می شود.

دسترسی سریع
مناظره