صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی عنوان کرد: وزارت مسکن و شهرسازی نمی تواند ادعا کند قادر به کاهش هزینه ساخت و ساز در مسکن ویژه است.

برنامه "مناظره " با موضوع الگوی مسکن ویژه برای خانه دار شدن مردم با حضور مهندس بیژن خطیبی ، از اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی کشور روانه آنتن رادیو گفت وگو شد.

بیژن خطیبی در ابتدای برنامه مناظره رادیو گفت و گو با بیان اینکه مسکن ویژه در مورد ارائه زمین از سوی دولت بسیار شبیه مدل مسکن مهر است ، عنوان کرد : این طرح در خصوص ساخت و ساز هم شباهت زیادی به مسکن مهر دارد و گویی تنها نام طرح ها تغییر یافته است.

وی قیمت زمین و هزینه ساخت را دو عامل مهم در تعیین قیمت مسکن دانست و اظهار کرد : هزینه ساخت بنا به صورت مستقیم از قیمت مصالح تبعیت می کند و از آنجایی که تولید و فروش مصالح ساختمانی در دست بخش خصوصی است که همه هزینه هایش افزایش یافته است ، وزارت مسکن و شهرسازی نمی تواند ادعا کند قادر به کاهش هزینه ساخت و ساز در مسکن ویژه است.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی در ادامه عنوان کرد : در خصوص این موضوع که دولت ادعا می کند زمین صفر در اختیار انبوه سازان قرار می دهد نیز تردیدهایی وجود دارد. ارائه زمین رایگان در شهرهای جدید که زمین ها متعلق به شخص خاصی نیستند امکان پذیر است اما آیا در شهرهای بزرگ مانند تهران به این اندازه زمین خالی وجود دارد؟

خطیبی در ادامه مصاحبه خود با رادیو گفت و گو در خصوص مسکن مهر گفت : این طرح نیز مانند تمام پروژه های دیگر ایراداتی داشت که باید رفع می شد اما به دلیل اقدامات عجولانه زیرساخت های لازم ایجاد نشد و تنها به تحویل واحدها به مردم توجه شد . در نتیجه به دلیل فراهم نبودن امکانات رفاهی مشکلات فرهنگی و اجتماعی برای ساکنین این واحدها ایجاد شد.

وی با تاکید بر اینکه تنها دلیل افزایش قیمت مسکن را نباید در دلالی جستجو کرد ، خاطر نشان ساخت: در حوزه مسکن به یک سیستم یکپارچه اطلاعات نیاز داریم که متاسفانه با وجود تصویب قانون عملیاتی نمی شود.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی در پایان خاطرنشان کرد: بیشتر واحدهای خالی در شهرهای بزرگ به خصوص تهران آنقدر لوکس هستند که کسی توانایی خرید یا اجاره کردن آن ها را ندارد؛ بنابراین مشکلات بازار مسکن مربوط به دهک متوسط رو به پایین است که باید برای آنها برنامه ریزی کرد.

مرتبط با این خبر

  • تا پایان 99 همه واحدهای مسکن مهر تحویل داده می شود

  • توقف مسکن مهر؛ سرخوردگی سرمایه گذاران را درپی داشت

  • سخت گیری بانک مسکن در اخذ ضمانت علت تاخیر در تحویل مسکن مهر

  • 36 سال طول می کشد تا یک فرد صاحب خانه شود

  • مسکن مهر پردیس 84 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است

  • زمان بَر شدن پروژه مسکن مهر به نفع تعاونی ها است

  • سیاست زمین صفر در مسکن مهر شکست خورد

  • عدم مدیریت و برنامه ریزی صحیح،علت تعلیق پروژه ی مسکن مهر

  • 50 هزار واحد مسکن مهر به کمیته امداد و بهزیستی واگذار می شود

  • دولت با مشوق های بجا می تواند باعث رونق بازار مسکن شود