صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس اسبق سازمان مالیاتی کشور گفت: لایحه فعلی در برخی از قسمت ها درآمدهای مالیاتی را کاهش خواهد داد و هیچ دردی از قشرضعیف دوا نمی کند.

برنامه " مناظره " با موضوع لایحه مالیات بر عایدی سرمایه، بایدها و نبایدها با حضور دکتر شهسوار خجسته ، رئیس اسبق سازمان مالیاتی کشور روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

شهسوار خجسته با بیان اینکه نظام های مالیاتی باید متناسب با نظام های اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی هر کشوری تنظیم و اجرا شود ، عنوان کرد : مالیات بر عایدی سرمایه یکی از اجزای مالیات بر درآمد تلقی می شود . این نوع مالیات قدمتی در حدود یک صد سال در دنیا دارد که یکی از اهداف آن ایجاد درآمد برای دولت است.

وی به اهداف دیگر دریافت این نوع مالیات اشاره کرد و گفت : مالیات بر سرمایه در تمام دنیا به منظور کاهش میزان سود در سرمایه گذاری های غیر مولد و سوق دادن سرمایه به سوی فعالیت های تولیدی دریافت می شود.

رئیس اسبق سازمان مالیاتی کشور در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، درخصوص مالیات در مسکن و ساختمان عنوان کرد : برای اینکه بدانیم این حوزه نیازمند وضع مالیات است یا نه ، ابتدا باید به این پرسش پاسخ دهیم که سرمایه گذاری در ساخت و ساز غیرمولد است یا سبب ایجاد رونق در تولید می شود؟

خجسته ادامه داد : در صنعت مسکن به ازای هر 57 مترمربع زیر بنا برای یک نفر به طور مستقیم و 24صدم درصد به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد می کند.فعالیتی است که رشته های دیگر تولیدی را به دنبال خود می کشد و می تواند در توسعه اقتصادی نقش موثری داشته باشد.

وی اجرای درست طرح های مالیاتی را در گرو داشتن ساز و کار مناسب و رویه های اجرایی منطبق بر رعایت انتظارات ذینفعان دانست و بیان کرد : بیشتر قوانین مالیاتی به درستی تدوین شده اند اما به دلیل عدم اجرای درست از اثرگذاری لازم برخوردار نیستند. از جمله آن می توان به مالیات ارزش افزوده اشاره کرد که کمترین تاثیر منفی را بر فعالیت های اقتصادی دارد .

رئیس اسبق سازمان مالیاتی تاکید کرد : لایحه فعلی به دلیل عدم بررسی های لازم و در نظر نگرفتن رویه های مناسب ، نه تنها ساختار قانون که ناظر بر املاک و مستغلات ، درآمد اجاره و ساخت و ساز است را دچار آشفتگی می کند ، بلکه در بخش هایی درآمدهای مالیاتی را نیز کاهش خواهد داد و هیچ دردی از قشرضعیف دوا نمی کند.

خجسته در پاسخ به سوالی در خصوص دلیل حذف قانون دریافت مالیات از خانه های خالی گفت : در قانون سال 66 منابعی برای دریافت مالیات وجود داشت که شامل مالیات بر املاک ، مستغلات و خانه های مسکونی خالی و اراضی بایر بود که در سال 80 به درستی حذف شد چرا که درآمد حاصل از این منابع یک هزارم درآمدهای مالیاتی کشور بود و تنها 17صدم درصد از درآمدهای مالیات های مستقیم مربوط به این منابع بود.

وی به کاهش سرمایه گذاری در اقتصاد اشاره کرد و گفت : کل سرمایه گذاری انجام شده سال 97 در کشور 6/5 درصد منفی بوده است . همچنین میانگین رشد سرمایه گذاری در 6 سال منتهی به 97 در 14 فصل رشد منفی داشته است.

مرتبط با این خبر

  • افزایش مالیات در شرایط رکود اقتصادی توجیه ندارد

  • عدم اراده دراجرای قوانین از موانع اخذ مالیات بر مسکن است

  • پرداخت مالیات یکی از شاخص های توسعه است

  • پلیس مالیاتی باید آل کاپون های داخلی را دستگیر کند!

  • افزایش مالیات بر سیگار باعث کاهش مصرف سیگار حتی قاچاق آن می شود

  • شناسایی فرار مالیاتی حائز اهمیت تر از دریافت مالیات است

  • پیشنهاد اتاق ایران برای ایجاد نهاد بالادستی در حوزه مالیات

  • بودجه98 نیازمند انقلاب مالیاتی است

  • تاخیر در رسیدگی، مالیات نقد را به بدهی مالیاتی تبدیل می کند

  • مشکل هنرمندان نبودن تعاریف است نه پرداخت مالیات