صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

یزدانیان عنوان کرد : دانشگاه های زیان ده با توجه به کم شدن جمعیت متقاضی، باید تعطیل شوند اما این اتفاق نمی افتد چون نماینده مجلس ، استاندار و ... نمی خواهند در حوزه مدیریتی خود بدون دانشگاه باشند.

دکتر حمید یزدانیان با حضور در برنامه "مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی ، به شرایط تحریم اشاره کرد و گفت : اگر مدیریت مناسبی اعمال شود چرخ تولید دوباره به گردش در خواهد آمد و در این فضا می توان نرخ بیکاری فارغ التحصیلان را کاهش داد.

وی نرخ بیکاری فارغ التحصیلان رشته های مختلف را مورد بررسی قرار داد و بیان کرد : فارغ التحصیلان رشته محیط زیست با 37 و نیم درصد بالاترین میزان بیکاری را در میان دانش آموختگان دیگر دارند. این در حالی است که شاخص بیکاری فارغ التحصیلان در کشوری مانند نروژ 8/1 و در آلمان 4/2 درصد است.

مشاور رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای با بیان اینکه نرخ بیکاری در حوزه وزارت بهداشت پایین تر از دیگر رشته هاست ، عنوان کرد : از آنجایی که هم عرضه و هم تقاضای نیروی تحصیل کرده در خود وزارت خانه مدیریت می شود ، ارتباط تنگاتنگی میان حوزه اشتغال ، محل اشتغال و تحصیل وجود دارد.

یزدانیان اضافه کرد : در حوزه وزارت بهداشت نرخ بیکاری هفت و هشت دهم درصد است.این آمار نشان می دهد اگر نظام عرضه و تقاضا با هم نزدیک و تعامل وجود باشد به راحتی می توان میزان دانشجوی مورد نیاز را سنجش کرد و نرخ بیکاری را کاهش داد.

وی در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : در خصوص بخش های مختلف کشور به جز بهداشت ، عرضه توسط وزارت علوم و دانشگاه و تقاضا از سوی بخش تولید اعلام می شود .

متاسفانه وزارت علوم به دنبال افزایش داوطلبان ورود به دانشگاه ، برنامه ریزی را کنار گذاشت و جذب دانشجو را براساس نیاز انجام نداد.

مشاور رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای ادامه داد : تربیت دانشجو در دانشگاه ها بدون آموزش مهارت انجام شد که منجر به ایجاد بحران در نیروی کار کشور شد. به طوری که 500 حرفه وجود دارد که وزارت علوم تنها 20 درصد فارغ التحصیلان را برای این حرفه ها آماده کرده و 80 درصد دیگر حداقل مهارت را برای اشتغال ندارند.

یزدانیان از بالا بودن تعداد دانشگاه ها انتقاد کرد و گفت : در حال حاضر با کم شدن جمعیت متقاضی و بالا بودن بودجه مورد نیاز برای نگهداری و پرداخت حقوق پرسنل دانشگاه ، لزومی برای بودن این تعداد دانشگاه وجود ندارد و باید تعطیل شوند اما این اتفاق نمی افتد چون نماینده مجلس ، استاندار و ... نمی خواهند در حوزه مدیریتی خود بدون دانشگاه باشند.

وی در خاتمه در رادیو گفت و گو اظهار داشت : در این روزها که دانش آموزان انتخاب رشته انجام می دهند باید در خصوص رشته ها به درستی اطلاع رسانی صورت گیرد تا آنها متناسب با بازار کار رشته مورد نظر را برگزینند.

مرتبط با این خبر

  • ارتباط یک به یک بین رشد اقتصادی و نرخ بیکاری وجود ندارد

  • آمارهای اشتغال با واقعیات جامعه فاصله زیادی دارد

  • بهبودیافته نیازمند حمایت اجتماعی است

  • بهزیستی از خوداشتغالی بهبودیافتگان حمایت می کند

  • کاهش راندمان کاری و پیری زودرس، پیامد استرس زنان شاغل

  • اثرات منفی اشتغال مادر بر فرآیند رشد کودک

  • برای ایجاد اشتغال نیازمند ایده ای سودآور هستیم

  • با جذب سرمایه گذار چرخه اقتصاد کشور به گردش در می آید

  • عدم وجود سند ملی راهبردی سرزمینی بزرگترین مشکل کشور است

  • در برنامه ششم توسعه به دنبال ایجاد 500 هزار شغل در بخش کشاورزی هستیم