مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

نماینده ادوار مجلس : حذف صفر از پول ملی اجتناب ناپذیر است

حسینی صدر عنوان کرد: حذف صفر در وضعیت فعلی کشور که تورم افزاینده و ارزش پول ملی در حال کاهش است اقدامی اجتناب ناپذیر است.

1398/06/05
|
13:45

برنامه " مناظره " با موضوع بایدها و نبایدهای حذف چهار صفر از واحد پول ملی با حضور دکتر موید حسینی صدر، نماینده ادوار مجلس و مشاور اسبق رئیس سازمان برنامه و بودجه روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

دکتر حسینی صدر در آغاز با بیان اینکه واحد پول تومان یک عمل انجام شده است، اظهار کرد: در حال حاضر واحد پولی جامعه تومان است. چهار صفر در محاورات حذف شده و در ادارات و سازمان ها نیز بودجه بندی و اعتبارات با تومان محاسبه و سپس به ریال برگردانده می شود.

وی کم بودن ارزش پولی واحد ریال را چالش بزرگی برای حذف صفر دانست و عنوان کرد : اگر فرض کنیم چهار صفر حذف شود ، یک دلار معادل 12 تومان خواهد بود که بازهم عدد بزرگی است.این در حالی است که واحد پولی در کشورهایی که پیشتر این کار را انجام داده اند ارزش خیلی پایین نداشته است.به عنوان مثال یک دلار 6 لیر ترکیه است.

نماینده ادوار مجلس ضمن موافقت با این اقدام ، اظهار کرد : بهتر است کارشناسان این حوزه در خصوص اینکه چند صفر باید حذف شود بیشتر بررسی و تامل کنند. اگر واحد پولی جدیدی ایجاد می شد که یک سوم ارزش دلار باشد ، وضعیت اقتصادی ایران در بین کشورهای منطقه را نیز بهبود می یافت.

حسینی صدر در خصوص تورم موجود در جامعه ابراز نگرانی کرد و گفت : با توجه به روند تورم در کشور ممکن است سال آینده ناچار به حذف یک صفر دیگر در کشور باشیم.به معنای دیگر اگر مبنای حذف صفر شرایط اقتصادی و بهبود وضعیت ریال باشد روش درستی نیست چرا که ثبات اقتصادی مشاهده نمی شود.

وی در بخش دیگری از مصاحبه با رادیو گفت و گو، به کاهش هزینه چاپ اسکناس اشاره کرد و گفت : در حال حاضر هفت میلیارد قطعه اسکناس در کشور داریم که هرسال 10 درصد یعنی هفتصد میلیون قطعه چاپ و امحا می شود. با واحد پولی جدید باید 3میلیارد قطعه اسکناس چاپ شود. بنابراین هزینه چاپ کاهش می یابد و در چند سال آینده به صفر خواهد رسید و حتی ممکن است کیفیت اسکناس ها و امنیت آن نیز بهبود یاید.

مشاور اسبق رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد : حذف صفر ممکن است هیچ تاثیری بر کاهش تورم نداشته باشد و اثر جزئی بر افزایش ارزش پول ملی داشته باشد اما چون این کار هزینه آنچنانی به کشور تحمیل نمی کند و برای کاهش هزینه چاپ پول اقدامی درستی است ، می توان آن را اجرا کرد.

حسینی صدر تاکید کرد : کشور ما همواره در شرایط تحریم قرار داشته و ما نباید به امید ثابت شدن وضعیت اقتصاد این کار را به تعویق انداخت.در واقع در حال حاضر اقدام دیگری نمی توان برای بهبود شرایط انجام داد.

وی در پایان گفتگو با رادیو گفت و گو، حذف صفر را اقدامی اجتناب ناپذیر خواند و گفت : با ادامه وضعیت فعلی تعداد صفرها افزایش خواهد یافت که بار روانی بر جامعه خواهد داشت و ارزش ظاهری پول ملی را افزایش خواهد داد.

دسترسی سریع
مناظره