صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

محسن پرورش عنوان کرد: حذف صفر از پول ملی با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و تورم بالا تنها این قابلیت را دارد که مشکلات اقتصادی را مدتی به تعویق بیاندازد.

برنامه " مناظره " با موضوع بایدها و نبایدهای حذف چهار صفر از واحد پول ملی با حضور دکتر محسن پرورش ، کارشناس بازار بورس و سرمایه روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

محسن پرورش در آغاز با بیان اینکه نامگذاری مجدد یا تغییر ارزش یک پول در دنیا چندین باراتفاق افتاده است ، عنوان کرد : اجرای این طرح در برخی از کشورها با موفقیت همراه نبوده است اما موارد موفقی چون ترکیه و هلند وجود دارد.

وی به دلایل روی آوردن دولت ها به حذف صفر اشاره کرد و گفت : نرخ تورم بالا و غیرقابل کنترل از یک سو و کاهش بی رویه ارزش پول ملی از سوی دیگر دولت ها را به تغییر آرایش پولی وادار می کند. از این رو این طرح سالهاست که روی میز دولت وجود دارد و همواره به عنوان یک راهکار مطرح می شود.

این کارشناس بازار بورس و سرمایه ، کاهش صفر از پول ملی را یک آرایش پولی دانست اظهار کرد : این مقوله یک تغییر اساسی محسوب نمی شود و زمانی در وضعیت مالی تاثیر گذار است که به عنوان بخشی از یک پکیج بازسازی اقتصادی مورد بهره برداری قرار بگیرد.

پرورش در توضیح مطلب فوق اضافه کرد : برای سامان دادن به اوضاع اقتصادی کشور باید یک بسته اقتصادی طراحی و آغاز شود به طوری که کاهش صفر از پول ملی ، یک مرحله از اجرای این پکیج و پس انجام مراحلی باشد که اولویت بالاتری نسبت به این مقوله دارند.

وی در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : اگر زیرساخت ها فراهم باشد این کار به درستی صورت می گیرد، در غیر اینصورت نه تنها مشکلات مالی و اقتصادی به صورت موقت پنهان می شود و چند ماه دیگر خود را با شدت بیشتری نمایش می دهد بلکه بار روانی جامعه مشکلات را دو چندان می کند.

این کارشناس بازار بورس و سرمایه با تاکید بر اینکه نرخ تورم پایه تمام رویدادهای اقتصادی است ، بیان کرد : اگر نرخ تورم یک کشور بالا باشد هر چقدر آزادی اقتصادی آن کشور در وضعیت خوبی باشد ، مردم نمی توانند از آن آزادی استفاده کنند .

پرورش تاکید کرد: با توجه به شرایط فعلی کشور و بالا بودن نرخ تورم ، بهتر است دولت در زمانی دورتر و در آینده پس از انجام رفرم اقتصادی و بهبود نسبتی وضعیت اقتصادی این کار را انجام دهد.

وی در پایان برنامه مناظره رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد: مادامی که مدیران کشور با همان تفکر مدیریتی وجود داشته باشند تغییر آرایش پول که به منظور اصلاح پولی است تنها می تواند دوسال وضعیت اقتصادی و مشکلات آن را عقب بیاندازد و راهکار بلندمدت برای چالش های موجود محسوب نمی شود.

مرتبط با این خبر

  • ادغام فوری بانکها به منظور سرمایه گذاری در حوزه الکترونیک

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • استقلال بانک مرکزی عامل کلیدی در تک نرخی شدن ارز است

  • بانک مرکزی باید از سیاست بازی جدا شود

  • بانکداری مستقل؛ مفهومی که همچنان مغفول مانده

  • استقلال بانک مرکزی در گرو هنر همتی و سعه صدر روحانی است

  • عدم استقلال بانک مرکزی سد راه مبادله تجاری با چین و ترکیه

  • مشتریان می توانند با یک حساب در چندین بانک ترنور مالی داشته باشند

  • شایعه ربوی بودن نظام بانکی صحت دارد

  • ساماندهی بانک ها در شرایط فعلی با افزایش سرمایه میسر می شود