صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

محمودی اصل مطرح کرد: در شرایطی که در هر ثانیه 300 میلیون تومان رانت حاصل از ارز 4200 توزیع می شود ، مکانیزم های قانونی برای بهبود فضای کسب و کار و جلوگیری از رانت نیاز است.

برنامه " مناظره " با موضوع طرح اشتغال روستایی از حرف تا عمل با حضور دکتر حسین محمودی اصل ، استاد دانشگاه و کارشناس حوزه کارآفرینی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

دکتر حسین محمودی اصل در ابتدا با تاکید بر بهره گیری از ظرفیت های روستایی برای رشد اقتصادی ، اظهار کرد : به دلیل اقدامات نادرست و عدم استفاده از ویژگی های مطلوب روستایی ، سهم 40 درصدی صنعت کشاورزی از تولید ناخالص ملی به 8 درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه یک روستایی هم اشتغال و هم رفاه نیاز دارد ، گفت : باید نگاه جامع به این دو موضوع داشته باشیم . یعنی اگر تنها اشتغال را فراهم کنیم و نسبت به رفاه بی تفاوت باشیم باز هم روند مهاجرت از روستا به شهر ادامه خواهد داشت که حاصل آن از دست رفتن 40 هزار روستا در سال های اخیر است.

این استاد دانشگاه در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، تاکید کرد : ما نباید تنها و تک بعدی به دنبال مکانیزه کردن کشاورزی باشیم چرا که ماشینی شدن اشتغال نیروی انسانی را کاهش می دهد. به معنای دیگر اگر بخواهیم کشوری صنعتی باشیم میزان اشتغال کاهش خواهد یافت به همین دلیل باید بر روی صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات تمرکز کنیم تا اشتغال رشد پیدا کند.

محمودی اصل ادامه داد: رتبه کسب و کار کشور 120 است که با این وضعیت ، تسهیلات به تنهایی کارساز نخواهد بود و باید اقدام جدی برای بهبود فضای کسب و کار انجام داد تا شرایط اقتصادی و کار تغییر کند.

وی عدم وجود سرمایه گذار شرکتی و مجموعه های بزرگ را یکی از مشکلات حوزه کشاورزی دانست و عنوان کرد : در شرایط فعلی که دلالی و رانت خواری پاداش می گیرد ، سرمایه گذاری افت پیدا می کند.این خلا منجر به ایجاد خرده شغل هایی در بخش کشاورزی می شود که به دلیل نبود سرمایه تجمیع نمی شوند و در حد شغل خانگی و کوچک باقی مانده اند.

این کارشناس حوزه کارآفرینی در بخش دیگری از مصاحبه با رادیو گفت و گو به نقش مجلس در تصویب قانون مناسب برای رانت زدایی و ایجاد شفافیت در کسب و کار اشاره کرد و گفت : هر ثانیه 300 میلیون تومان و هر روز 440میلیارد تومان رانت حاصل از ارز 4200 توزیع می شود .در این شرایط که سود تنها نصیب دلالان می شود باید مکانیزم های قانونی ایجاد شود که بازار سرمایه ای که تحت نظارت و شفاف است قدرت بیشتری داشته باشد.

محمودی اصل در خاتمه اظهار کرد: برای اشتغال باید صرفه اقتصادی تولید کنندگان را در نظر گرفت چرا که در شرایط صرفه اقتصادی تجار و سرمایه گذاران به کسب و کار روستایی ورود خواهند کرد ، شاهد رشد بیشتری خواهیم بود.

مرتبط با این خبر

  • امواج مثبت بورس زودگذر است

  • امریکا حتی اعتصاب بازاریان تهران را اقدامی تروریستی می داند

  • 19 میلیارددلار صادرات غیرنفتی از محل عرضه ارز به پتروشیمی ها

  • ایده بازار و فن بازار؛ اقدام عملی شرکت آب و فاضلاب برای اتصال دانشگاه به صنعت است

  • شرکت "شایان فناوران آمیتیس" نمونه بارز شرکت های دانش بنیانی است که مورد حمایت مسئولین قرار گرفته است

  • خیانت به جیب بیت المال/ تخریب میوه های سردخانه ای در دپوی شب عید

  • دو هزار میلیارد دلار ،گردش مالی غذای حلال در دنیا است

  • نیروی انسانی کارآمد برای صنعت کفش تولید نمی شود

  • آزاد شدن قیمت کالاها ، به نفع مصرف کننده است

  • اصلاح نرخ ارز به صورت یک شبه امکان پذیر نیست