صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

نظری عنوان کرد : برای رسیدن به مرجعیت علمی باید از خود تحقیری و خود سانسوری که ما را محدود می کند دوری کنیم و از سوی دیگر نباید درهای دنیای بین الملل را بر روی خود ببندیم .

دکتر محمدرضا نظری با حضور در برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، با موضوع مرجعیت علمی ، در آغاز بر استقلال مالی ، هیات مدیره ای و راهبری در این حوزه تاکید کرد و گفت : لازمه مرجعیت علمی شدن ، سیاسی زدایی و استقلال است. یعنی اعتبارات مورد نیاز برای رسیدن به مرجعیت علمی باید در سطح ملی مصوب شود تا دولت ها قادر به تغییر آن نباشند.

وی در تکمیل مطلب فوق افزود : برای امور علمی و پژوهشی نیز باید یک پارلمان ویژه تشکیل داد تا اداره آن مانند بخش هایی چون اتاق بازرگانی و سازمان نظام پزشکی درون اکوسیستمی باشد و مسئولیت ها و اختیارات با توجه به شرایط پارلمان تعیین شود.

مدرس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، تقویت فرهنگستان های علوم را بسیار مهم و ضروری دانست و عنوان کرد: این مراکز باید از حالت فرمایشی خارج شوند و کانون حضور نخبگان پیشتاز در هر رشته باشند تا بتوانند کانون های علمی کوچک و بزرگ را در جریان مرجعیت علمی ساماندهی کنند.

نظری در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو تاکید کرد : برای مرجعیت علمی شدن ، باید شجاعت بنیادین در ایده پردازی و فرآیند نوآوری وجود داشته باشد تا حاصل آن معرفی یک فکر و طرح جدید باشد.به عبارت دیگر اگر به دنبال الگو برداری از دیگران باشیم و قدرت ریسک در عملکرد ما وجود نداشته باشد مرجعیت جایگاه رشد نخواهد داشت.

وی ادامه داد: به منظور تحقق اهداف باید افرادی را در مسئولیت این امور بگماریم که روحیه ای همچون رزمندگان جنگ داشته باشند و توانمندی خود و هموطن خود را باور کنند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه خود تحقیری و خود سانسوری ما را محدود می کند ، خاطر نشان کرد : باید توانایی ها و ظرفیت های داخلی را ارج نهیم و از آنها بهره بگیریم . از سوی دیگر نباید درهای دنیای بین الملل را بر روی خود ببندیم بلکه باید تعاملات دانش بنیان خود را حفظ کنیم .

نظری ضمن اشاره به نیاز سنجی علمی در سطح کشور برای شناسایی ظرفیت های ملی ، بر بازار شناسی بین المللی تاکید کرد و گفت : بسیاری از دغدغه های داخلی مانند خشکسالی در کشورهای دیگر نیز وجود دارد ، از این رو می توان بازار جذب سرمایه و محقق فراهم کرد تا تبدیل به یک موضوع بین المللی شود .

وی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو پیشنهاد داد که برای مقوله هایی که هدف مرجعیت علمی در آن را داریم، برای جذب نخبگان علمی جهانی در آن حوزه سوبسید پرداخت کنیم. این افراد با فعالیت و تحقیق در دانشگاه ها و پژوهشگاه های ما نسبت به برند سازی مرجعیت علمی ایران در کشور خود اقدام خواهند کرد.

مرتبط با این خبر

  • کشاورزی باید از حالت سنتی، غیر اقتصادی خارج شود تا مشکل اشتغال در این حوزه رفع گردد

  • تحلیل ساختاری مباحث کلان کشور با ذره بین علم و آموزش

  • مطالبه کارآمدسازی جامعه، منشاء برنامه ریزی علمی در دانشگاه آزاد

  • دانشگاه های کشور با جامعه ارتباط ندارند

  • بررسی وضعیت موجود و رصد فناوری های نوظهور جهان، دو شرط آینده نگاری علمی

  • سیاست گذاری و اجرا دو بخش مهم فرآیند آینده نگاری در ایران هستند

  • اسناد بالادستی با ظرفیت های آینده نگاری باید به روز شوند

  • کارآمدترین دانشجویان عضو انجمن های علمی می شوند

  • وابستگی دانشگاه ها، یک امر ریشه ای است

  • جدیدترین اخبار علمی ایران و جهان در ذوزنقه رادیو گفت و گو