مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

كارشناس بازار كار مطرح كرد ؛ دلیل تعلل مجلس برای معرفی سودجویان تامین اجتماعی چیست؟!

حاجی اسماعیلی گفت : از نمایندگان مجلس انتظار می رفت تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی را با جدیت دنبال و افراد سودجو را به قوه قضاییه معرفی کنند.

1398/06/23
|
16:30
|

برنامه " مناظره " با موضوع بررسی موانع قانونی تحقق سه جانبه گرایی در تامین اجتماعی با حضور حمید حاجی اسماعیلی ، کارشناس بازار کار و ارتباط تلفنی با اصغر آهنی ها ، نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

حمید حاجی اسماعیلی در آغاز ضمن تاکید بر اینکه سه جانبه گرایی متاثر از قانون بین المللی کار است و در قانون کار ایران و تامین اجتماعی بر آن تاکید شده است ، اظهار کرد : به طور کلی سه جانبه گرایی در تصویب قانون و مسائل مختلف جامعه وجود دارد اما آنچه که مورد بحث است کیفیت اثر آن در اجراست.

وی با بیان اینکه سه جانبه گرایی در قانون کار به دلیل حضور نمایندگان کارگری ، ملموس تر است، عنوان کرد: نفوذ و اثرپذیری نمایندگان کارگری در تامین اجتماعی اهمیت بالایی دارد و برای افزایش اثر گذاری آنها باید تغییراتی در اینکه این افراد در چه بخشی از سازمان حضور داشته باشند صورت بگیرد .

کارشناس بازار کار خاطر نشان کرد : نمایندگان کارگری باید از افراد شایسته انتخاب شوند تا اولا پشتوانه محکمی برای کارگران باشند و ثانیا قابلیت و توانمندی های خاصی داشته باشند تا اثرگذاری مطلوبی در سازمان ها داشته باشند.

حاجی اسماعیلی در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو به عدم نظارت مجلس در خصوص قوانین کار اشاره کرد و گفت : بخش زیادی از مشکلات امروز سازمان تامین اجتماعی ناشی از عدم اعمال اصلاحات لازم در ساختار آن است که وظیفه مجلس بوده است.

وی از عملکرد مجلس در خصوص تحقیق و تفحص اموال تامین اجتماعی انتقاد کرد و گفت : از نمایندگان مجلس انتظار می رفت این موضوع را با جدیت دنبال و نتایج را با شفافیت منتشر و سودجویان را به قوه قضاییه معرفی کنند.

کارشناس بازار کار تاکید کرد : اگر تشکل های کارگری به اتاق فکر قدرتمند مجهز باشند منافع بلند مدت کارگران را نیز مدنظر خواهند گرفت تا سازمان تامین اجتماعی پابرجا باشد.

در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو اصغر آهنی ها در ارتباط تلفنی با بیان اینکه قانون سه جانبه گرایی به درستی اجرا نمی شود ، اظهار کرد : اصول این قانون حتی در هیات های بدوی رسیدگی و تجدید نظر رعایت نمی شود و حاصل این عملکرد معضلات گوناگونی است که در حوزه کار با آن روبرو هستیم.

وی افزود : اصول سه جانبه گرایی باید در آرا نیز وجود داشته باشد و به نسبت وزن هر یک از طرف ها رعایت شود . در حالی که آنچه که شاهد هستیم عدم وجود این پارامترهاست.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار بر مشکلات زیر ساختی و قانونی این حوزه تاکید کرد و گفت : اگر بخواهیم سازمان تامین اجتماعی، فنی، منطقی و هدفمند اداره شود باید قانون سازمان به حالت پیشین بازگردانده و اصلاح شود که مسئول مستقیم آن مجلس است.

آهنی ها در خاتمه گفت و گوی تلفنی با برنامه مناظره رادیو گفت و گو اظهار امیدواری کرد : مجلس شورای اسلامی با مشارکت دولت و تشکل های کارگری و کارفرمایی قوانین به روز و جامع که مشاغل امروزی را نیز مدنظر قرار می دهد به تصویب برساند.

دسترسی سریع
مناظره