مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

معاون طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران : حوزه هوا فضا برای سرمایه گذاران شفاف و شناخته شده نیست

دکتر علی جعفر صالحی گفت : حوزه هوا فضا ناشناخته است و هنوز شفافیت لازم برای افراد سرمایه گذار ندارد ، از این رو رویدادهای بین المللی این حوزه و طرح اقتصادی حوزه باید تشریح شود.

1398/07/10
|
09:53
|

برنامه " مناظره " با موضوع هفته جهانی فضا با حضور دکتر علی جعفر صالحی ، معاون طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

دکتر علی جعفر صالحی در خصوص هفته جهانی فضا اظهار کرد : هفته فضا سال 2019 به نام " ماه : دریچه ای به سمت ستارگان " نامگذاری شده است که به همت کمیته جهانی فضا پیگیری می شود و هر کشور بنا به نیازها و رویکردهای خود روزهای هر هفته را نامگذاری می کند.

وی با بیان اینکه این هفته به مناسبت ارزیابی تاثیر فناوری فضا در رشد بشر به این نام خوانده می شود ، عنوان کرد :بر اساس برآوردها فعالیت های حوزه هوافضا در سال گذشته 45 درصد رشد داشته است که نشان دهنده این است که فضا جایگاه خود را در زندگی بشر پیدا کرده است.

معاون طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ، برنامه های پژوهشگاه فضایی ایران را برشمرد و بیان کرد : پژوهشگاه فضایی ایران برای نیمه دوم سال ، برنامه ای در نظر دارد که طی آن دانش آموزان به خصوص پایه های مقطع دبیرستان از آزمایشگاه و نمایشگاه دائمی که محصولات و دستاوردهای حوزه خدمات فضایی را نشان می دهد، بازدید کنند. همچنین دانش آموزان می توانند از مراحل تجمیع ، ساخت و تست ماهواره به صورت حضوری دیدن کنند .

صالحی اضافه کرد : هدف ما این است در این حوزه حصار مرکزیت را برداریم.یعنی علاوه بر سازمان ها و دانشگاه های داخل تهران ، شهرهای دیگر هم بتوانند از زیرساخت های پژوهشگاه بهره مند شوند . به همین منظور نشست هایی در مراکز استانی با حضور نخبگان و شرکت های دانش بنیان برگزار شده است که مقرر شد سازمان فضایی کشور پارک های علم و فناوری و گردشگری بخش فضاست تاسیس کند .

وی با تاکید بر اینکه ورود به حوزه فضا چه از لحاظ ترویجی و چه از لحاظ توسعه فناوری نیازمند سرمایه گذاری است ، عنوان کرد : با توجه به این ضرورت ، برنامه ما در جهت جذب سرمایه گذار بخش خصوصی برای ورود به این حوزه است. البته سرمایه گذار نیازمند بیمه ، تحلیل ریسک و اطمینان بخشی در خصوص بازگشت سرمایه است .

صالحی در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو در خصوص جذب سرمایه گذار گفت : چون حوزه هوا فضا ناشناخته است و هنوز شفافیت لازم برای افراد سرمایه گذار ندارد . از این رو وظیفه ابتدایی ما این است که رویدادهای بین المللی این حوزه و طرح اقتصادی خود را تشریح کنیم تا سرمایه گذاران تشویق شوند.

وی خاطر نشان کرد : تمام تلاش بخش هوا فضا کشور حمایت از شرکت های دانش بنیان است .در حال حاضر سفارش های مختلف از سازمان ناجا ، وزارت کشاورزی ، سازمان برنامه و بودجه و نهادهای دیگر وجود دارد که سازمان هوایی قصد دارد برای اجرای آنها از شبکه همکاران دانش بنیان استفاده کند .

این مقام مسئول در پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به اظهارات رئیس آژانس هوایی کانادا در خصوص دو برابر بودن درآمد دانشجویان هوا فضا نسبت به دیگر دانشجویان ، اظهار امیدواری کرد : با روندی که در حال پیگیری است در آینده شاهد رشد جایگاه فارغ التحصیلان رشته هوا فضا خواهیم بود.

دسترسی سریع
مناظره