مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

كارشناس حمایت از حقوق مصرف كننده : قاچاق؛ نتیجه چراغ سبزهای داخلی است

صادق بشیری عنوان کرد : حجم گسترده قاچاق در کشور تنها در صورتی توجیه پذیر است که یک چراغ سبز در داخل وجود داشته باشد.

1398/07/16
|
15:45
|

برنامه " مناظره " با موضوع افزایش حجم قاچاق در بازار لوازم خانگی با حضور صادق بشیری ، کارشناس حمایت از حقوق مصرف کننده روانه آنتن رادیو گفت و گوشد.

صادق بشیری در آغاز با ابراز تاسف از اینکه این روزها مصرف کنندگان بدترین شرایط را تحمل می کنند ، عنوان کرد : فشار قاچاق کالا و مبارزه با آن بر دوش مردم سنگینی می کند . در حالی مسئولان شرط جمع آوری کالای قاچاق از بازار را افزایش قیمت مطرح کرده اند که مصرف کننده نباید هیچ تاوانی در خصوص مبارزه با قاچاق پرداخت کند.

وی با بیان اینکه صرفه اقتصادی در تولید از بین رفته است ، اظهار کرد : در حال حاضر صرفه اقتصادی در واردات است و با وجود ممنوعیت واردات ، افزایش قاچاق طبیعی است. حجم انبوه قاچاق به کشور هم نشان دهنده چراغ سبزی داخل است ، چرا که این حجم با واردات چمدانی و کولبری توجیه نمی شود.

کارشناس حمایت از حقوق مصرف کننده در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو عنوان کرد : گستره بزرگ فروش کالا در بازار و شبکه های مجازی نشان دهنده سازمان یافته و هدفمند بودن قاچاق در کشور است.

بشیری به موضوع فرهنگ مصرف کالای ایرانی پرداخت و عنوان کرد : تصویر ذهنی که از کالای ایرانی در افکار عمومی وجود دارد مخدوش است که به گذشته برمیگردد.یعنی گرچه در حال حاضر واحدهای تولیدی وجود دارند که کالای باکیفیت ارائه می دهند اما این نگرش در طور زمان شکل گرفته است و به این راحتی پاک نمی شود.

وی اضافه کرد : زمانی که فرد برای خرید لوازم خانگی به بازار می رود گرچه از خدمات پس از فروش کالای خارجی اطمینان ندارد اما به دلیل همین تصور ذهنی ترجیح می دهد کالای خارجی را انتخاب کند .

کارشناس حمایت از حقوق مصرف کننده در خاتمه راه برون رفت از شرایط فعلی را در ارتقای تولید داخلی با تکیه بر توان و ظرفیت موجود دانست و عنوان کرد : 60 درصد از ظرفیت تولید لوازم خانگی بالقوه باقی مانده که باید به فعلیت برسد . لازمه این شکوفایی حمایت از تولید داخلی است تا صنعت داخلی بتواند با حداقل قیمت تمام شده کالا را عرضه کند.

دسترسی سریع
مناظره