صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

حسین محمودی گفت: صادرات مصالح ساختمانی بدون توجه به نیاز داخل ، سبب ایجاد نوسانات قیمت در حوزه مسکن شده است.

برنامه " مناظره " با موضوع طرح اقدام ملی ساخت مسکن با حضور دکتر حسین محمودی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

حسین محمودی در آغاز با بیان اینکه تولید مسکن با تقاضای آن همخوانی ندارد ، عنوان کرد : سالانه به 900 هزار واحد مسکونی در کشور نیاز داریم که تنها 400 هزار عدد از این تقاضا تامین می شود ، بنابراین در تولید با یک چالش بزرگ روبرو هستیم که باید با اجرای طرح های مختلف آن را جبران کنیم.

وی افزود : توزیع مسکن نیز در وضعیت خوبی به سر نمی برد. از 10 میلیون مسکن تولید شده در سال های گذشته 8 و نیم میلیون واحد به دست افرادی رسیده است که نیازی به آن نداشته اند یعنی مسکن دوم یا سوم آنها بوده است.

این استاد دانشگاه ضمن یادآوری تاخیر دولت در طرح مسکن اجتماعی اظهار کرد : وزارت مسکن و شهرسازی درگیر تکمیل مسکن مهری بود که جانمایی و مشکلات بزرگی مانند برق ، آب و گاز آن حل نشده به دولت جدید منتقل شد. طولانی شدن فرآیند تحویل واحد های مسکونی سبب افزایش قیمت تمام شده و مشکلات عدیده برای پیمانکاران این طرح شد.

محمودی با تاکید بر لزوم عملکرد سنجیده در طرح جدید مسکن ، بیان کرد : برنامه ریزی باید به گونه ای باشد که تمام انرژی و بودجه یک وزارت خانه به این طرح محدود نشود ، به عبارت دیگر نباید در آن غرق شویم و مانند باتلاقی توانایی خروج و پایان آن را نداشته باشیم.

وی بهای زمین را دلیل اصلی افزایش قیمت مسکن دانست و عنوان کرد : قرار شده است دولت با اعطای زمین ، این معضل را در طرح جدید مسکن حل کند و امید است با حل شدن معضل زمین ، بخش بزرگی از چالش قیمت مسکن برطرف شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو اظهار کرد : متاسفانه زمانی به دنبال ساماندهی حوزه مسکن هستیم که این بازار به شدت دچار التهاب شده است.در واقع اقدام برای حل مشکلات این حوزه بسیار دیر اتفاق می افتد.

محمودی مشکلات حوزه مسکن را برشمرد و تشریح کرد : متاسفانه نگهداری ، خرید و اجاره واحد مسکونی به عنوان یک شغل و داشتن آن سرمایه تلقی می شود . همین موضوع سبب می شود مسکن به مصرف کننده واقعی نمی رسد.

وی خاطر نشان کرد : اگر تولید مسکن و مصالح در کشور تقویت شود ، منابع مالی به سمت این بازار سرازیر می شوند ، بنابراین سرمایه گذاری در این حوزه به عنوان یکی از بخش های مطمئن و کم ریسک مورد تهاجم قرار نمی گیرد . به دنبال آن بخشی از مسکن که احتکار شده است آزاد شده و مشکل عرضه تا حد زیادی برطرف خواهد شد.

این استاد دانشگاه گفت : گرچه مصالح ساختمانی بازار خوبی در کشورهای همسایه چون عراق دارند اما نباید با صادرات بیش از اندازه ، نیاز داخل را نادیده گرفت. بنابراین باید تعادل صادرات در نظر گرفته شود تا قیمت مصالح دچار نوسان نشود.

محمودی در خاتمه تاکید کرد : ورود بخش خصوصی به طرح اقدام ملی ساخت مسکن ضروری است . همچنین باید منابع مالی مناسب برای اجرای این طرح تامین شود تا نقدینگی کافی برای تولید مسکن به کار گرفته شود.

مرتبط با این خبر

  • انگیزه افزایش قیمت مسکن سوداگرایانه است

  • کدآگهی ملک؛ حباب قیمت مسکن را می ترکاند

  • اعمال مالیات بر درآمد مسکن از ایجاد حباب جلوگیری می کند

  • مالیات مازاد بر سرمایه می تواند مانع از جهش قیمت مسکن شود

  • دولت بانک ها را برای پرداخت وام بلند مدت مسکن متقاعد کند!

  • کاهش قابل توجه سود بانکی؛ مهمترین اقدام برای ارزان شدن مسکن

  • کاهش عرضه مسکن به افزایش قیمت آن دامن زده است

  • کاهش تولید مسکن افزایش اجاره بها را رقم زده است

  • بازار بورس؛ یکی از راهکارهای مناسب کنترل نابسامانی اقتصاد و بردن نقدینگی به سمت نیازهای اصلی است

  • ردپای بانک ها در عرصه سوداگری مسکن/ لزوم تعادل عرضه و تقاضا در بخش مسکن