مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت : صنایع به کارگران بانکی تبدیل شده اند !

ابوالفضل خلخالی گفت : گران قیمت بودن تسهیلات بانکی و عدم وجود راه های دیگر برای تامین مالی ، صنایع را به کارگران بانکی تبدیل کرده است.

1398/08/15
|
09:30

برنامه " مناظره " با موضوع هدایت سرمایه ها و نقدینگی به سمت تولید و بخش مولد اقتصاد با حضور دکتر ابوالفضل خلخالی ، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت دانشکده مهندسی خودرو روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

ابوالفضل خلخالی با بیان اینکه در شرایط فعلی توجه به تولید تنها راه نجات کشور است ، اظهار کرد : در سال رونق تولید قرار داریم و همانگونه رهبری و سایر مسئولین تاکید دارند باید توجه ویژه به تولید داخل داشته باشیم.در شرایط فعلی برای تامین مالی نمی توان به پول نفت و سرمایه های ملی که به صورت خام به فروش می رفت امید داشت.

وی، راهکار تامین مالی را در جذب سرمایه ها دانست و عنوان کرد : متاسفانه سرمایه گذاری خارجی با توجه به وضعیت کنونی کشور با محدودیت ها و موانعی مواجه شده است.بنابراین ما باید درصدد هدایت اقتصاد بزرگ داخلی برآییم ، به معنای دیگر سرمایه کوچک سرگردان باید به سمت تولید گسیل شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت به حجم بالای نقدینگی و اثرات نامطلوب آن بر بخش های مختلف اقتصاد مانند مسکن و خودرو اشاره کرد و گفت : می توان با یک شیوه صحیح این نقدینگی را برای افزایش تولید ناخالص ملی به کار گرفت تا بهترین شرایط را در تحریم رقم بزنیم.

خلخالی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که مانع هدایت نقدینگی به سمت تولید در کشور چیست ، توضیح داد : رتبه و موقعیت ایران در خصوص فضای کسب و کار در دنیا پایین است چرا که افراد برای ایجاد کسب و کار با موانع متعددی مانند بیمه ، مالیات ، محیط زیست و منابع طبیعی روبرو هستند . از این رو تولید داخل جذابیتی برای سرمایه گذار ندارد.

وی در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، به صنعت خودرو و نقش آن در اقتصاد اظهار کرد : در کشورهای توسعه یافته این صنعت ستون فقرات اقتصاد محسوب می شود و تا 20 درصد از GDP را شامل می شود اما در کشور ما هتوز جذابیت لازم برای جذب سرمایه گذاران واقعی را ندارد و حتی در خصوص تامین مالی ، وابستگی شدیدی به بانک ها دارد که تسهیلات گران قیمت آنها را ضعیف کرده است.

استاد دانشگاه علم و صنعت از تعاونی ها به عنوان یک راهکار فراموش شده برای نجات صنایع یاد کرد و گفت : در کشور به مقوله جذب سرمایه به صورت عمومی توجهی نمی شود و بانک ها با بهره های سنگین ، منابع مالی در اختیار بخش تولید قرار می دهند که حاصل آن تبدیل شدن صنایع به کارگران بانکی است. این بی توجهی به تعاونی در حالی در ایران ادامه دارد که در دنیا مدل های موفقی از این روش وجود دارد.

خلخالی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : بخش عمده تسهیلات و سرمایه ها توسط بخش خدمات بلعیده شده و صنایع با کمبود منابع مواجه هستند. بنابراین تعاونی ها می توانند مانند نهضتی از صنایع کوچک آغاز و تا صنایع بزرگ ادامه پیدا کنند.

دسترسی سریع
مناظره