مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

معاون حقوقی مناطق آزاد كشور: مناطق آزاد برای قاچاق ایجاد نشده اند !

حسین گروسی ضمن مخالفت با این تفکر که قاچاق در مناطق آزاد به فراوانی انجام می شود ، گفت : این مناطق باید به محلی امن در خاک کشور برای صادرات و واردات بی واسطه تبدیل شوند.

1398/08/25
|
08:45

برنامه "مناظره" با موضوع قاچاق کالا و ارز، سامانه ها و روشهای مبارزه با واردات قاچاق با حضور حسین گروسی ، معاون حقوقی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

حسین گروسی در آغاز قاچاق را ورود کالا بدون پرداخت عوارض گمرکی به کشور تعریف کرد و گفت : از لحاظ حقوقی و قانونی، مناطق آزاد خارج از قلمرو گمرکی هستند بنابراین مناطقی که دروازه ورود به سرزمین اصلی هستند باید توسط گمرک و نهادهای نظارتی تحت کنترل قرار بگیرند.

وی افزود : در بیشتر کشورها ، تجار با پرداخت تعرفه ، کالای خود را در مناطق آزاد دپو می کنند تا به فروش برسانند . ما نیز باید ساز و کارهای لازم را فراهم کنیم و مناطق آزاد را به مکان هایی تبدیل کنیم تا کارکرد واقعی خود را داشته باشند.

معاون حقوقی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور از این تفکر که قاچاق در مناطق آزاد رخ می دهد انتقاد کرد و گفت : مناطق آزاد برای واردات و صادرات بی حساب و کتاب ایجاد نشده است بلکه این مناطق باید به محلی امن در داخل خاک کشور تبدیل شود که بازرگانان بتوانند بدون واسطه و به راحتی کالای مورد نظر خود را وارد یا صادر کنند.

گروسی با تاکید بر اینکه تمام اقتصاد ، تولید و صادرات نیست ، بیان کرد : منظور از اقتصاد مقاومتی شناخت مزیت رقابتی کشور است تا بتوانیم با توجه به ظرفیت های داخلی چند برند خوب به دنیا معرفی کنیم و برخی از کالاها را نیز وارد کنیم. در واقع ما نمی توانیم همه چیز را خودمان تولید کنیم .

وی در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو عدم کاهش قاچاق را نشان دهنده عدم بازدارندگی قوانین و مجازات ها دانست و اظهار کرد : قاچاق مواد مخدر مجازات اعدام دارد و در خصوص دیگر کالاها نیز قوانین و برخوردهای محکم و سخت وجود دارد اما سوال اینجاست چرا شاهد رشد این پدیده هستیم ؟

معاون حقوقی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ادامه داد : از آنجایی که سازو کار و بستر مناسب برای مبارزه با قاچاق در کشور ایجاد نشده است نباید انتظار داشت ریشه قاچاق توسط فعالیت های دستگاه قضایی و انتظامی خشکانده شود.

گروسی خاطر نشان کرد : هر زمان میزان عرضه و تقاضا در کشور به صورت دقیق اعلام شود ، تاجر آمار درستی در خصوص میزان واردات خواهد داشت و با پرداخت عوارض کالای مورد نظر را در اختیار مردم خواهد گذاشت.

وی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو به بالا بودن تشریفات گمرکی در کشور اشاره کرد و گفت : این مسائل و بروکراسی های پیچیده گمرکی سبب فساد مواد غذایی و از بین رفتن کالاهای دیگر می شود ، در حالی که کشورهای دنیا با ایجاد شفافیت بالا در کدهای گمرکی بسیاری از چالش ها و پیچیدگی ها را برطرف کرده اند.

دسترسی سریع
مناظره