مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مدیرعامل شركت های صنعتی استان تهران: سایه سنگینی که صنایع را به نابودی می کشاند

پرنیان مطرح کرد: بانک ها با خاصیت بنگاه محور بودن، همواره تمایل بسیار زیادی برای ایجاد شعبه در شهرک های صنعتی دارند که همین سایه پرفشار و پرحجم اجازه تامین مالی از منابع دیگر را نمی دهد.

1398/09/12
|
11:00

برنامه " مناظره " با موضوع تامین مالی بنگاه های تولیدی، جانشینی بانکها بر واحدهای صنعتی تولیدی و چالش های پیش روی آن با حضور مهندس صابر پرنیان ، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت های صنعتی استان تهران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

صابر پرنیان در آغاز به ارائه آماری در خصوص واحدهای صنعتی پرداخت و اظهار کرد : نزدیک به 17هزار واحد دارای شناسنامه در تهران وجود دارد که این تعداد 20 درصد صنعت کشور را تشکیل می دهد. البته آمار واقعی از این میزان بالاتر است چون واحدهای صنعتی برای آن که از شعاع 120 کیلومتری که مانع بزرگی برای اشتغال پایدار و ثابت در تهران است فرار کنند ، به سمت کسب پروانه صنفی رفته اند. با احتساب این واحدها می توان گفت 30 درصد از صنعت کشور دراستان تهران است.

وی افزود : شهرک های صنعتی استان تهران در حدود 16 درصد واحدهای فعال کشور را شامل می شوند که در حدود 5هزار و 500 واحد صنعتی فعال و نزدیک به 3 هزار و 200 طرح صنعتی نیز در حال پیوستن به چرخه تولید کشور هستند.

رئیس هیئت مدیره شرکت های صنعتی استان تهران با ابراز تاسف از اینکه سیستم بانکی ، عمده ترین منابع برای تامین مالی واحدهای صنعتی است ، عنوان کرد : متاسفانه بانک ها دچار یک ضعف بزرگ ساختاری بزرگ هستند و آن بنگاه محور بودن آنهاست به عبارتی دیگر بانک ها در کنار تولید قرار نگرفته اند تا در تامین مالی به آنها کمک کنند.

پرنیان ادامه داد : مشکل 80 درصد از واحدهای صنعتی تمدید شده توسط بانک ها ، تعطیل و زیر ظرفیت ، تامین مالی و به ویژه در موضوع سرمایه در گردش است. افزیش نرخ ارز ، تامین نقدی مواد اولیه و فروش کم ، سرمایه را افزایش داده که این صنایع قادر به تامین آن نیستند.

وی در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو با بیان اینکه کارگزاری فعال در شهرک های صنعتی وجود ندارد ، گفت : در مقابل ، بانک ها همواره تمایل بسیار زیادی برای ایجاد شعبه در شهرک های صنعتی دارند که همین سایه پرفشار و پرحجم اجازه تامین مالی از منابع دیگر را نمی دهد.

به عقیده پرنیان ، کارگزاری های بازار سرمایه از صنایع و کسب و کارهای کوچک فرار می کنند و تا کنون در واقعیت ، تمایل آنها برای تامین مالی واحدهای تولیدی دیده نشده است و هر آنچه که مطرح می شود آرمانی و بروی کاغذ است.

وی در خاتمه گفت : صنایع کوچک و متوسط نزدیک به 93 درصد صنعت کشور را تشکیل می دهند و منطبق بر مزیت های نسبی کشور هستند چرا که قابل تحریم نیستند و اشتغال بزرگ و عدالت صنعتی نیز ایجاد می کند . این صنایع در صورت شکوفایی و رشد می تواند انقلاب صادراتی و تولید ثروت در پی داشته باشند.

دسترسی سریع
مناظره