صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

سجادی گفت : برای تامین بخش های مختلف صنعت و کشاورزی باید بانک های تخصصی و استانی تاسیس شوند.

عبدالخالق سجادی در آغاز با بیان اینکه در ایران استراتژی بانک و بازار سرمایه وجود ندارد ، عنوان کرد : سیستم اقتصاد ما ، حال نگر و عکس العملی است . به معنای دیگر چالش ها و مسائل مختلف از ریشه تا آینده مورد بررسی و واکاوی قرار نمی گیرند.

وی افزود : کل سیستم بانک و بورس ما تمرکزی است و بر اساس سیستم تفویض اختیار نیست. در تمام دنیا بانک های سرمایه گذاری و تجاری مجزا هستند به طوری که وظیفه بانک های تجاری ایجاد ضریب فزاینده پولی معقول و اعتبارات اسنادی است اما بانک سرمایه گذاری با دریافت وجوه اداری شده و وام از بانک ها ، کارآفرین یابی می کند.

این مدیر سابق نظام بانکی ، ایجاد نواحی صنعتی را مثبت ارزیابی کرد و گفت : حدود 10 سال طول کشید تا همه بپذیرند نواحی صنعتی برای تولید و صنعت کشور بسیار مناسب تر از واحدهای پراکنده است. با این وجود هنوز هم مشاهده می شود بدون استراتژی درست یک کارخانه در یک منطقه به صورت تک ساخته می شود.

سجادی گفت و گو در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو ، استانی شدن برخی از بانک ها را در عملکرد آن مثبت دانست و اظهار کرد : در ابتدای تاسیس بانک صادرات قرار بر این بود که این بانک به صورت استانی فعالیت کند و این عملکرد برای راه اندازی واحد های تولیدی بسیار موثر بود .

وی بر طبقه بندی صنایع در دسته های کوچک ، متوسط و بزرگ ، تاکید کرد و گفت : صنایع بزرگ ، بانک های بزرگ و خاص خود را نیاز دارند و صنایع کوچک باید بانک های متناسب با خود را داشته باشند که به صورت بومی در کنار آنها باشد.

این کارشناس بانکی در بخش دیگر به سرمایه گذاری مالی در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت : 85درصد از زمین های کشاورزی کمتر از 2 ونیم هکتار است ، در حالی که بازدهی کشاورزی در کشورهای دنیا مربوط به زمین های بالای 10 است . یعنی هیچ استراتژی برای جلوگیری از تفکیک و کوچک شدن اراضی و به تبع آن پراکنده شدن سرمایه ها وجود ندارد.

سجادی در خصوص فروش محصولات زراعی گفت : هیچ تضمینی برای فروش محصولات کشاورزی وجود ندارد به همین دلیل بیشتر محصولات ، در یک سال به میزان بالا کشت می شود و در سال بعد اصلا تولید نمی شود.

وی در پایان برنامه مناظره رادیو گفت و گو عنوان کرد : متاسفانه بسیاری از بانک ها مانند کشاورزی که با هدف توسعه ای بودن تاسیس شده اند ، از برنامه خود فاصله گرفته و به تجاری تبدیل شده اند.

مرتبط با این خبر

  • ادغام فوری بانکها به منظور سرمایه گذاری در حوزه الکترونیک

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • استقلال بانک مرکزی عامل کلیدی در تک نرخی شدن ارز است

  • بانک مرکزی باید از سیاست بازی جدا شود

  • بانکداری مستقل؛ مفهومی که همچنان مغفول مانده

  • استقلال بانک مرکزی در گرو هنر همتی و سعه صدر روحانی است

  • عدم استقلال بانک مرکزی سد راه مبادله تجاری با چین و ترکیه

  • مشتریان می توانند با یک حساب در چندین بانک ترنور مالی داشته باشند

  • شایعه ربوی بودن نظام بانکی صحت دارد

  • ساماندهی بانک ها در شرایط فعلی با افزایش سرمایه میسر می شود