مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

كارشناس بازار سرمایه : الگوی مدونی برای تامین مالی از بورس وجود ندارد

پور عباسی گفت : هیچ الگوی مدون و کارشناسی شده در باره تامین مالی از بورس وجود ندارد و حلقه مفقوده در این حوزه ، کارگزارانی هستند که بتوانند رابط بین بازار سرمایه و کسب و کارهای کوچک باشند.

1398/09/14
|
09:30

برنامه " مناظره " با موضوع تامین مالی بنگاه های تولیدی، جانشینی بانکها بر واحدهای صنعتی تولیدی و چالش های پیش روی آن با حضور دکتر سید حسام الدین پورعباسی، استاد دانشگاه و کارشناس بازار سرمایه روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

حسام الدین پورعباسی در ابتدا به طرح نوین در تامین مالی صنایع اشاره کرد و گفت : مدل های پیوندی ، زنجیره ارزش محصولات و خوشه های صنعتی در حال خورد کردن صنایع و کارنجات بزرگ هستند و صنایع بزرگ بخش زیادی از فعالیت تولیدی خود را به کسب و کارهای کوچک برون سپاری کردند تا مدیریت بهتری بر اشتغال و هزینه های خود داشته باشند.

وی ادامه داد : صنایع مقیاس بزرگ عمدتا مشکلی برای تامین مالی خود ندارند و سال هاست که منابع مالی خود را درارتباط با بانک ها و در قالب خط اعتباری و تسهیلات سرمایه در گردش تامین می کنند.

کارشناس بازار سرمایه در خصوص شرکت های کوچک مقیاس گفت : وقتی صنایع بزرگ با طرح های نوین ، حذف می شوند و صنایع کوچک مقیاس می شوند نوع تامین مالی متفاوت تغییر می کند. این در حالی است که بخش اعظمی از بازار استارآپ ها و صنایع و کسب و کارهای کوچک در یک فرآیند پیوندی با صنایع بزرگ شکل گرفته است.

پورعباسی در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، در توضیح مطلب فوق گفت : در این حالت ، صنایع ، زمانی برای منابع مالی به سراغ بورس می رود که دوره زایش ، رشد ، بلوغ و توسعه خود را گذرانده و به پختگی لازم برای ورود به بورس رسیده باشند.

وی با بیان اینکه هیچ چارچوب مشخصی در قالب الگوی مدون و کارشناسی شده در باره تامین مالی از بورس وجود ندارد ، اظهار کرد : حلقه مفقوده در این حوزه ، کارگزارانی هستند که بتوانند رابط بین بازار سرمایه و کسب و کارهای کوچک باشند ، استاندارد سازی ، مانیتورینگ یا ارزیابی را انجام دهند ، نوع محصول را بر اساس رصد بازار انتخاب کنند تا کالای برگزیده به اصطلاح بازار محور و مبتنی بر نیاز و مزیت رقابتی و صادراتی در منطقه و جهان داشته باشند.

به عقیده پورعباسی در حال حاضر باید شرکت های تامین مالی برای بنگاه های کوچک و متوسط وجود داشته باشد که از طریق بورس و فرابورس برای اعضای خود تامین مالی انجام دهند . البته این موسسات باید توسط حاکمیت ایجاد شود نه بانک.

این استاد دانشگاه در پایان مصاحبه با رادیوگفت وگو خاطر نشان کرد : در کشورهای دیگر بانک های تخصصی کسب و کارهای کوچک وجود دارد یا بانک ها علاوه بر تامین مالی ، در بورس هم حضور دارد و سود انباشته خود را به تسهیلات برای صنایع کوچک و متوسط می کند. در این کشورها معمولا بانک ها نظارت دقیقی بر تاسیس بنگاه های اقتصادی دارند و آنها را برای فرآیند کاری خود و مهارت های لازم راهنمایی می کنند.

دسترسی سریع
مناظره