مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس پلیس راه ناجا كشور: راه و وسیله نقلیه باید خطای انسانی را جبران کند

سردار حسینی گفت : آنچه که کشورهای توسعه یافته بر اساس تجربه به آن دست پیدا کرده اند و به عنوان اصل پذیرفته اند این است که انسان حق اشتباه دارد و راه و وسیله نقلیه باید این خطا را جبران کند.

1398/10/22
|
14:39

برنامه " مناظره " با موضوع نقش جریمه های بالا در کاهش تصادفات رانندگی، یا نقش بازدارندگی با حضور سردار سید تیمور حسینی ، رئیس پلیس راه ناجا کشور روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

سید تیمور حسینی در آغاز با تاکید بر این که اعمال جریمه بر کاهش تخلفات موثر است ، عنوان کرد : میزان تاثیر را باید بررسی کنیم چرا که بروز رفتارهای غیر متعارف قطعا یک پدیده تک عاملی نیست و متشکل از مسائل مختلف است.

وی در ادامه ، طراحی راه های کشور را بی نقص توصیف کرد و گفت : راه های کشور دارای استانداردهای مربوط به کنوانسیون های بین المللی است اما تجهیزات و امکانات نیازمند بازنگری و رفع اشکال است.

رئیس پلیس راه ناجا کشور افزود : به نظر می رسد سایر عوامل درگیر در بروز تصادفات دچار مشکلاتی هستند که یک نمونه آن روکش آسفالت است. این مسئله در بروز تصادفات نقش مهمی دارد به طوری که در ماه گذشته ، یک کامیون به این دلیل دچار تغییر مسیر ناگهانی شد و تعدادی از هموطنانمان جان خود را از دست دادند.

حسینی گفت : گاردریل هایی که در حاشیه و در وسط راه نصب شده است ، باید بر اساس کاربری آزادراه تعبیه شوند . از آنجایی که کامیون ها در همه آزادراه های کشور تردد می کنند ، گاردریل ها باید قابلیت نگه داشتن یک کامیون در صورت انحراف را داشته باشند . متاسفانه حتی گاردیل های معابر توانایی تحمل سواری ها را ندارند.

وی در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو عنوان کرد : آنچه که کشورهای توسعه یافته بر اساس تجربه به آن دست پیدا کرده اند و به عنوان اصل پذیرفته اند این است که انسان حق اشتباه دارد و راه و وسیله نقلیه باید این خطا را جبران کند. به عنوان مثال نباید تاوان یک خواب آلودگی ، کشته شدن چندین نفر باشد ، درواقع راه و وسایل نقلیه باید خطا را جبران کنند.

به عقیده سردار حسینی در به کار بردن واژه فرهنگ سازی زیاده روی شده است . ما باید حاکمیت قانون را در نظر بگیریم و قانون فصل الخطاب باشد و ما باید بتوانیم با آنچه که مغایر با قانون و هنجار اجتماع است برخورد داشته باشیم.

رئیس پلیس راه ناجا کشور در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو ، گسترش آموزش های اساسی برای تغییر سبک زندگی مردم را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت : از مهمترین آموزش ها می توان به یادگیری کمک های اولیه اشاره کرد . اگر همه افراد در هر شغلی اعم از کارمند و کاسب در این زمینه آموزش ببینند در بسیاری ازموارد حیاتی می توانند جان مردم را نجات دهند.

دسترسی سریع
مناظره