مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه رویان: استقلال صد در صدی دانشگاه ها درست نیست

پروانه افشاریان گفت : استقلال مطلق و صد در صدی دانشگاه ها مورد قبول نیست . در واقع دولت باید بر دانشگاه و پژوهشگاه ها نظارت داشته باشد و حمایت های لازم را انجام دهد.

1398/10/27
|
11:03

برنامه " مناظره علمی " با موضوع ظرفیت های قانونی استقلال دانشگاهی در ایران با حضور دکتر پروانه افشاریان ، معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه رویان روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

پروانه افشاریان در ابتدا با بیان اینکه عدم وجود چابکی و سرعت عمل در تصیمیم گیری فرصت ها را از بین می برد ، عنوان کرد : استقلال مطلق و صد در صدی دانشگاه ها مورد قبول نیست . در واقع دولت باید بر دانشگاه و پژوهشگاه ها نظارت داشته باشد و حمایت های لازم را انجام دهد.

وی افزود : بهترین روش اداره برای دانشگاه و پژوهشگاه ها این است که مدل های موفق را مدتی به صورت پایلوت در بخشی از مجموعه اجرا کنیم و و پس از یافتن مشکلات و برطرف کردن آن ، به کل سیستم تعمیم دهیم.

معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه رویان در خصوص ارتباط صنعت و دانشگاه گفت : دانشگاه ها در زمان ترجمان علم باید با صنعتی که می خواهد از کاربردهای آن دانش بهره ببرد ارتباط برقرار کنند و بیش از حد به دولت متکی نباشند.

افشاریان در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو به شرکت های دانش بنیان اشاره و خاطر نشان کرد : در شرکت های دانش بنیان باید علاوه بر دانش های بنیادی از دانش بازار و صنعت هم کمک بگیریم و از برآیند آنها برای توسعه استفاده کنیم.

وی در خصوص نحوه عملکرد پژوهشگاه رویان گفت : گرچه پژوهشگاه زیر نظر وزارت علوم نیست و تحت حمایت و نظارت جهاد دانشگاهی فعالیت می کند اما باید پاسخگوی گرندهای دریافت شده به مراجع بالادستی باشد .

معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه رویان ادامه داد : این سازمان زیر پوشش سیستم های هزینه کرد دولتی قرار دارد اما با این حال در داخل مجموعه استقلال ایجاد شده است.

دسترسی سریع
مناظره