مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

شیخ اعظمی: نظام پولی کشور استقلال دانشگاه ها را سخت می‌کند

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد : در ایران یک نقطه متمرکز پولی وجود دارد که جریان مالی را از بالا به پایین هدایت می کند ، از این رو استقلال هیچ یک از بخش ها از جمله دانشگاه حفظ نمی شود.

1398/10/29
|
09:25

برنامه "مناظره " با موضوع ظرفیت های قانونی استقلال دانشگاهی در ایران با حضور دکتر علی شیخ اعظمی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

دکتر علی شیخ اعظمی در آغاز به ارتباط میان استقلال دانشگاه ها و تامین مالی آنها اشاره کرد و گفت : باید این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم که دانشگاه های اروپایی چگونه بودجه خود را از دولت تامین می کنند اما همچنان استقلال خود را حفظ می کنند .

وی ظرفیت های قانونی در بحث اقتصاد را عامل ایجاد نقص در این حوزه دانست و عنوان کرد : دولت ها در کشورهای موفق بیشتر حمایت کننده هستند نه اداره کننده مسائل که یکی از این بخش های مهم آموزش عالی است. این موضوع بیشتر متوجه سیستم های اقتصادی کشورهاست.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد : در ایران یک نقطه متمرکز پولی وجود دارد و جریان مالی را از بالا به پایین هدایت می کند یعنی درآمد بین افراد توزیع می شود و به این طریق خلاقیت هم از آنها گرفته می شود اما دولت در سیستم هایی که متمرکز نیستند و مالیات محورند ، نقش حمایتی دارد. از این رو در این کشورها نه تنها استقلال دانشگاه ها حفظ می شود بلکه استقلال دیگر بخش ها نیز حفظ می شود.

شیخ اعظمی خاطر نشان کرد : این مقوله هنوز به قانون مستدلی که قابلیت اتکا داشته باشد تبدیل نشده است . در واقع مجلس شورای اسلامی باید به صورت تخصصی تر به این حوزه ورود پیدا کند و اصول مورد نیاز را تدوین کند تا خلا قانونی برطرف شود.

وی در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو با تاکید بر اینکه بخش پژوهش و دستاوردهای علمی شرکت های دانش بنیان باید با تجاری سازی تفکیک شود ، گفت : یک محقق خوب لزوما نمی تواند یک شرکت را به خوبی اداره کند . در واقع شرکت های دانش بنیان یکی از راه های تجاری سازی است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد : به طور کلی همه مدل های تجاری سازی به شبکه سازی نیاز دارد یعنی در ابتدا باید از توان کل کشور در موسسات و بخش های مختلف دانشگاهی و بین المللی بهره ببریم. به این صورت که دانشگاه ها می توانند بخش (R&D) را برعهده بگیرند و بخش درآمدی را به شرکت های دانش بنیان بسپارند.

شیخ اعظمی در پایان برنامه مناظره رادیو گفت‌وگو اظهار کرد : باید به سمتی حرکت کنیم که یافته های دانشگاهی را در یک شبکه منسجم به کار گیریم و در صنعت توسعه پیدا کند و ما ناچار نباشیم برای هر فعالیتی شرکت تاسیس کنیم.

دسترسی سریع
مناظره