مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

اصنافی : باید دانشگاه های بی فایده را منحل کنیم

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی مطرح کرد : باید دانشگاه هایی که از ماموریت خود فاصله گرفته اند با صراحت منحل شوند تا بار سنگین دولت کم شود و موسسات آموزش عالی دیگر نیز چابک تر به سمت توسعه حرکت کنند.

1398/10/30
|
11:15

برنامه " مناظره " با موضوع ظرفیت های قانونی استقلال دانشگاهی در ایران با حضور دکتر امیررضا اصنافی ، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

دکتر اصنافی در ابتدا ، استقلال دانشگاه ها را بسیار جذاب توصیف کرد که به دلیل موانع و چالش های زیادی که بر سر راه آنها وجود دارد می تواند غیر ممکن باشد.

وی افزود : دانشگاه ها از بدو تاسیس در ایران ، یک نهاد وابسته بودند ، به همین دلیل پیچیدن نسخه استقلال برای دانشگاه ها و اداره آن ها توسط خودشان ، بدون در نظر گرفتن مسائل مختلف و ایجاد زیرساخت ها شدنی نیست.

وی خاطر نشان کرد : استقلال دانشگاه به معنای انفکاک کامل از بدنه نظارتی بر روی دانشگاه ها نیست و هدف ایجاد جمهوری دانشگاه نیست که به صورت خودمختار فعالیت های خود را انجام دهد. بلکه منظور این است که بار سنگین بدنه دولت و حاکمیت در پاره ای از موارد کمتر شود و دولت و دانشگاه چابک تر رو به توسعه حرکت کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در خصوص نحوه مستقل کردن دانشگاه ها به ایجاد طرح های پایلوت اشاره کرد و گفت : برای استقلال دانشگاه ها بهتر است در یکی از بخش ها مانند جذب هیات علمی به دانشگاه ها اختیار تام بدهیم ، نحوه عملکرد آنها را بسنجیم و نقاط ضعف و قوت آن را بشناسیم.

اصنافی در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو تاکید کرد : از آنجایی که در تحقق این مهم باید بسیار آهسته و با درایت عمل کنیم ، هرگونه تصمیم ناگهانی و عجولانه ای تاثیر مثبتی به همراه نخواهد داشت.

وی ، بازنگری در اساسنامه های دانشگاهی را از موثرترین اقدامات این عرصه دانست و اظهار کرد : هر یک از موسسات آموزش عالی در بدو تاسیس خود اصولی را تدوین کرده اند که باید تغییر پیدا کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ، به بالا بودن تعداد مراکز آموزش عالی در کشور اشاره کرد و گفت : تعدد دانشگاه خود بارسنگینی بر دوش دولت است چرا که باید بر همه این مراکز نظارت و از نظر مالی آنها را تامین کند. از این رو می توان با یک ارزیابی ، بسیاری از موسسات را باهم ادغام کرد .

اصنافی خاطر نشان کرد : باید دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که تنها هزینه دارند و هیچ خروجی برای پیشرفت کشور ندارند شناسایی شوند . در واقع ما باید برای دانشگاه ها یک راندمان و بازخورد در جامعه در نظر بگیریم.

وی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو با ابراز تاسف از اینکه دانشگاه ها با افت کیفیت جدی مواجه هستند ، تاکید کرد : بسیاری از مراکز آموزش عالی در کشور به دبیرستان های بزرگ تبدیل شده اند که لزوم تجمیع آنها به شدت احساس می شود و لازم است زیر نظر یک دانشگاه برتر و مادر قرار بگیرند یا در صورت عدم انجام ماموریت خود با صراحت منحل شوند.

دسترسی سریع
مناظره