گفت و گوی روز ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي روز

نماینده ادوار مجلس اظهار داشت: تنها 15 درصد از ظرفیت معادن در اشتغالزایی و ثروت آفرینی استفاده شده است

نماینده ادوار مجلس با تصریح بر اینکه از ظرفیت معدن کشور در خصوص اشتغالزایی و ثروت آفرینی شاید 15درصد مورد استفاده قرار گرفته است، گفت: برای افزایش بهره وری در حوزه معادن باید به صنایع تکمیلی و زنجیره ارزش در پایین دست توجه ویژه کرد.

1396/05/23
|
10:15
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع چالش های توسعه و بهره برداری معادن در ایران و با حضور مهندس سجاد غرقی عضو مدیره انجمن سنگ آهن ایران و دکتر موید حسینی صدر نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

مهندس سجاد غرقی با بیان اینکه در بخش حکمرانی معدن دچار اختلال هستیم، گفت: این اختلال ناشی از تغییر فاز در محیط کسب و کار است.

وی خاطرنشان کرد: سال 1317 قانون معادن تدوین و معدن کاری مدرن آغاز شد. تا سال 1377 که قانون معادن اصلاح شد، می توان آن دوران را دوره تاسیس گذاشت یعنی دولت با توجه به پر ریسک و هزینه بر بودن سرمایه گذاری در حوزه معدن مداخله مستقیم داشت و از ابتدا و تا انتهای زنجیره را مدیریت می کرد.

عضو هیئت مدیره انجمن سنگ آهن ایران درباره مدیریت دولتی بر معادن بیان داشت: این مدیریت الزاماتی مانند تغییر قیمت، سرمایه گذاری اکتشافی و نحوه مدیریت بخش داشت. با تغییری که از اوایل دهه 80 با توسعه بخش خصوصی صورت گرفت، امکان حضور بخش خصوصی به ویژه در کانی های فلزی ایجاد شد. قبل از آن سنگ های ساختمانی به طور محدودتر گچ و شن و ماسه توسط بخش خصوصی استخراج می شد اما به طور جدی امکان حضور بخش خصوصی در استخراج کانی های فلزی از معادن در دهه 80 شکل می گیرد.

وی اضافه کرد: حضور بخش خصوصی تعداد معادن در کشور را چندین برابر کرد و فقط در سنگ آهن قبل از خصوصی سازی کمتر از 20 معدن وجود داشت اما پروانه های بهره برداری در انتهای سال 93 به بیش از 200 عدد رسید.

در ادامه دکتر موید حسینی صدر با تصریح بر اینکه از ظرفیت معدن کشور در خصوص اشتغال زایی و ثروت آفرینی شاید 15 درصد مورد استفاده قرار گرفته است، گفت: این رقم، حاصل گزارشی بود که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ارائه داد.

وی اضافه کرد: برای افزایش بهره وری در حوزه معادن باید به صنایع تکمیلی و زنجیره ارزش در پایین دست معادن توجه ویژه کرد.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عموما بسته به اینکه کدام طرف میز می نشینیم، حرف مان تغییر می کند، تاکید کرد: باید برنامه جامعی برای معادن وجود داشته باشد که این مهم می تواند در سازمان برنامه تدوین شود و سیاست های اجرایی آن به وزارت صنایع و معاونت معادن ابلاغ شود.

وی اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که در حوزه معدن وجود دارد حقی است که به دولت پرداخت می شود زیرا این هزینه ثابت است در حالی که باید دینامیک باشد یعنی بر اساس شرایط معدن، قیمت نیز مشخص شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی روز