صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

معاون وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد : تاثیری که فضای فرهنگ عمومی به ویژه فضای مجازی بر اذهان دانش آموزان دارد را نباید پای آموزش و پرورش بگذاریم ، چون ابزار فرهنگ سازی در اختیار آموزش و پرورش قرار ندارد.

برنامه " گفت و گوی روز " با موضوع چالش آموزش بدون پرورش در ارتباط تلفنی با علیرضا کاظمی ، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

علیرضا کاظمی در رادیو گفت و گو با تاکید بر وجود سیستم رصد و پایش در آموزش و پرورش ، عنوان کرد : برنامه هایی که در یک مدرسه اجرا می شود حتما انجمن اولیا و مربیان در تدوین و اجرای آن مشارکت دارند.همچنین نظام آموزش و پرورش نیز در خود ابزارها و نهادهایی برای کنترل و ارزیابی عملکرد مدارس دارد.

وی با بیان اینکه اشکالاتی در سیستم آموزش و پرورش وجود دارد ، اظهار کرد : آسیب هایی که هر از گاهی در حوزه های مختلف مانند ایمنی یا فرهنگ خود را نشان می دهند ، مشکلاتی است که در خارج نظام آموزش بر آن تحمیل می شود.

کاظمی منابع انسانی را رکن اصلی تحول دانست و بیان کرد : متاسفانه نظام آموزش و پرورش همواره از کمبود منابع انسانی کمی و کیفی رنج می برد.در چند سال آینده در حدود 300هزار معلم بازنشسته می شوند در حالی که برای ورود نیروی انسانی حمایتی صورت نمی گیرد و از سوی دیگر ده ها هزارنفر بدون گذراندن دوره های مهارتی و خارج از اختیارات آموزش و پرورش استخدام شده اند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد : اگر قرار باشد به سند تحول بنیادین جامه عمل بپوشانیم اولا باید تغییر برنامه درس ملی را در دستور کار قرار دهیم و دوما فضاهای استاندارد برای تعامل دانش آموزان ایجاد کنیم . به عنوان مثال در حال حاضر دانش آموزان در کلاس های درس 50 نفره و در دو شیفت مشغول به تحصیل هستند و هیچ فضایی برای فعالیت های مازاد درسی وجود ندارد.

کاظمی که به صورت تلفنی با گفت و گوی روز رادیو گفت و گو سخن می گفت ، تاکید کرد : تاثیری که فضای فرهنگ عمومی به ویژه فضای مجازی بر اذهان دانش آموزان دارد را نباید پای آموزش و پرورش بگذاریم.در واقع ابزار فرهنگ سازی در اختیار آموزش و پرورش قرار ندارد.

وی گفت : آموزش و پرورش برای کاهش فشار بر دانش آموزان اقدامات سلبی انجام داده است که برای نمونه حذف آزمون ها و کتاب های کمک درسی ، ایجاد دو ساعت برای فعالیت های ویژه بوم و پرورشی در مدرسه و حذف تکالیف شب را می توان نام برد.

این مقام مسئول در آموزش و پرورش خاطر نشان کرد : اتفاقاتی که در فضای مجازی افتاد نشان می دهد که دشمن از روزنه های نفوذ موجود استفاده می کند . در موضوع فیلم های اخیر نیز ، تعدادی از مدیران و معلمان به دلیل غفلت و اعتمادی که به برخی از عناصر فرهنگی خارج از مدرسه کرده بودند باعث ورود این افراد و اجرای برنامه هایی شده بودند که مطلوب فضای آموزشی نبود.

مرتبط با این خبر

  • انتخاب حضرت آیت الله خامنه ای برای رهبری، بسیار دقیق و شایسته و بجا بوده است

  • نگاهی به رهبری پرافتخار امام خامنه ای در 30 سال

  • نگاهی به علل اقبال مجلس خبرگان به رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

  • مسئله فلسطین معیار حق و باطل در دو قرن اخیر است

  • نامگذاری روز قدس یک نبرد تئوریک است قبل از اینکه نبرد نظامی و نبرد سیاسی باشد

  • جایگاه راهپیمایی روز قدس در اندیشه امام خمینی

  • افراد متعصب مدرسه را از هنر خالی کردند

  • فضای رسمی و اجباری مدارس برای تربیت دینی مناسب نیست

  • پیگیری مدیران نظام از 2030 بیشتر از اسناد ملی است

  • مردم ما با ایستادگی ابهت صدام را شکستند