صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

محمد اسماعیلی گفت: قبل از اینکه روز قدس را به عنوان یک صرف نامگذاری مورد ارزیابی قرار دهیم، باید توجه کنیم که این نام گذاری قطعه ای از یک راهبرد است. راهبردی که در محور مقاومت و داشتن روحیه استکبار ستیزی معنا و مفهوم پیدا می کند.

برنامه «گفت و گوی روز» با موضوع آرمان فلسطین و مقاومت، جایگاه راهپیمایی روز قدس در اندیشه امام خمینی (ره) و ضرورت حضور گسترده مردم در این راهپیمایی و با حضور دکتر محمد اسماعیلی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی به روی آنتن رفت.

دکتر محمد اسماعیلی با اشاره به گذشت 70 سال از اشغال فلسطین، گفت: در طی این مدت اتفاقات و رخدادهای بسیار مهمی اتفاق افتاده ولی بعد از شکل گیری انقلاب اسلامی بسیاری از طرح های توسعه طلبانه جهان استکبار و به ویژه رژیم اشغالگر قدس به بن بست خورده و با موانع جدی روبه رو شده است.

وی با بیان اینکه معامله قرن برای رهایی اسرائیل از بن بستی است که در آن گیر افتاده، اظهار داشت: در طی چهار دهه ای که از انقلاب اسلامی دارد می گذرد، ایده ها و طرح هایی را آمریکا به عنوان بزرگترین حامی رژیم اشغالگر قدس در نظر داشته که در برهه های مختلف زمانی این ایده ها را پیاده سازی کرده تا بتواند از بن بست هایی که اسرائیل با آن مواجه بوده، رهایی یابد. معامله قرن آخرین نسخه از این ایده های گستاخانه و وحشی گرایانه ای است که رژیم اشغالگر قدس مد نظر دارد آن هم بعد از اینکه در اردیبهشت ماه سال گذشته دولت دونالد ترامپ برخلاف موازین حقق بین الملل سفارت خودش را از شهر تلاویو به بیت المقدس انتقال داد.

این استاد دانشگاه افزود: طرح معامله قرن، ادامه مسیری است که دولت ترامپ برای جلب نظر مقامات رژیم اشغالگر قدس مدنظر دارد و عناصری که در این طرح وجود دارد عناصری است که حقوق بدیهی مردم فلسطین را بار دیگر مورد تضییع و تهاجم قرار می دهد.

وی با اشاره به مهمترین تفاوت راهپیمایی روز قدس امسال، با سال های گذشته، عنوان کرد: این تفاوت در مورد بحث معامله قرن است و عملا آنچه که دارد اتفاق می افتد قطعا به شکست دیگری برای آمریکا و متحدانش منجر می شود کمااینکه بسیاری از کشورهایی که از اتفاقات و رفتارهای اسرائیل در طی سال های اخیر دفاع کردند از معامله قرن به عنوان یکی از اتفاقاتی که منافع بدیهی مردم فلسطین را مورد هجوم قرار می دهد، کاملا عقب نشینی کردند و اعلام حمایتی صورت نگرفته است.

اسماعیلی به بخشی از معامله قرن اشاره کرد و گفت: اضافه شدن بخش هایی از بیت المقدس شرقی که در قطعنامه های سازمان ملل به صراحت به آن ها اشاره شده که جزئی از سرزمین های فلسطینیان است به تمامیت ارضی رژیم اشغالگر قدس، از مواردی است که با واکنش های مردمی و جوامع بین الملل مواجه شده است.

وی با اشاره به حمایت های مردم ایران از مسئله فلسطین، اظهار داشت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مبارزات و مخالفت های پراکنده ای علیه رژیم اشغالگر قدس وجود داشت. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یک انسجام و وحدت رویه ای در مخالفت ها و مبارزات جامعه مسلمان ها با رژیم اشغالگر قدس به وجود آمد.

کارشناس مسائل سیاسی به بیانات امام خمینی (ره) در مرداد سال 1358 در خصوص مسئله فلسطین اشاره کرد و اظهار داشت: ایشان پا را از درگیری قومی و شاید ملی گرایانه فراتر می برد و می گوید باید این دغدغه، دغدغه کلان جامعه اسلامی باشد. کلید واژه هایی که حضرت امام(ره) بکار می برد عموما حول مفاهیمی مثل همبستگی بین المللی مسلمانان، حمایت از حقوق قانونی مسلمانان، ضرورت ایجاد روحیه مقاومت و وابستگی و اتحاد بین عموم مسلمانان اعم از شیعه و سنی است.

وی ادامه داد: مهمترین محوری که حضرت امام (ره) در ایده کاملا مبتکرانه و روبه جلویی که ارائه می دهد، وجود دارد بحث ضرورت ایجاد روحیه مقاومت و پایداری مسلمانان در مقابل جهان کفر است. امام (ره) بر این مسئله تاکید می کنند که اگر قرار است حقوق ابتدایی مسلمانان در سرزمین های اشغالی مورد توجه قرار بگیرد و احقاق حقوقی صورت بگیرد و بعد از آن اهداف رژیم اشغالگر قدس محدود شود و آمریکا نتواند بسیاری از اهدافش را پیاده سازی کند، ضرورت دارد روحیه مقاومت و ایستادگی در بسیاری از مسلمان ها ایجاد شود.

اسماعیلی با اظهار به اینکه همگرایی و اتحاد بین مسلمان ها اعم از شیعه و سنی دستاورد اولیه بیانات امام خمینی (ره) است، تاکید کرد: اما ایشان اصل مبارزه و نبرد با رژیم اسرائیل را به عنوان یک مسئله اولویت دار و حیاتی و اصالت دار برای جهان اسلام مطرح کرد. مسئله ای که تا قبل از آن در حاشیه بود و اقداماتی بصورت پراکنده در مقابله با آن انجام می شد.

وی مهمترین ایده توسعه طلبانه و تجاوزطلبانه رژیم اسرائیل را دستیابی به نیل تا فرات مطرح کرد و گفت: پیام حضرت امام (ره) این مسئله را تا حدود زیادی با موانع جدی روبه رو کرده کمااینکه اکنون اسرائیل دغدغه توسعه را ندارد و بیشترین دغدغه اش این است که تمامیت ارضی سرزمین های اشغالی به آرامش برسد که این آرامش در 39 سال اخیر بعد از پیام امام (ره) به صورت مستمر صلب آرایش داشته است و تضمین بقایش مهمترین دغدغه اش است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه تاکید و پافشاری روی گفتمان انقلاب اسلامی مخصوصا در عرصه سیاست خارجه و در مبارزه با جهان اسلام، قطعا حاوی دستاورد خواهد بود، خاطر نشان شد: گفتمان انقلاب اسلامی، نه تنها مانع جدی در مقابل زیاده خواهی های نظام سلطه هست بلکه می تواند علاوه بر تامین حقوق اولیه مسلمان ها، آن ها را به رشد و بالندگی و توسعه و پیشرفت در عرصه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و اجتماعی هدایت کند.

وی متذکر شد: قبل از اینکه ما روز قدس را به عنوان یک ایده مبتکرانه توسط حضرت امام (ره) بدانیم و قبل از اینکه این ایده را به عنوان یک صرف نامگذاری مورد ارزیابی قرار دهیم، باید توجه کنیم که این نام گذاری قطعه ای از یک راهبرد است. راهبردی که در محور مقاومت و داشتن روحیه استکبار ستیزی معنا و مفهوم پیدا می کند.

کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: نامگذاری روز قدس یک نبرد تئوریک است قبل از اینکه نبرد نظامی و نبرد سیاسی باشد. باوری را در اقشار مختلف مسلمان ها به وجود آروده که پافشاری روی منافع ملی و مبارزه با ظلم، قطعا می تواند دستاوردهای زیادی را داشته باشد.

مرتبط با این خبر

  • راهپیمایی روز قدس لرزه به اندام نظام سلطه می اندازد

  • برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام(ره) عصر چهاردهم خرداد در حرم مطهر

  • جایگاه راهپیمایی روز قدس در اندیشه امام خمینی

  • عجز صهیونیستها دربرابر حماس نشان از تضعیف این رژیم است

  • سودای نیل تا فرات بر باد رفت

  • زاد و ولد مسلمانان فلسطین؛ چالشی پیش روی رژیم صهیونیستی

  • خیانت ها و سازش ها باعث شد جریان مقاومت مردم فلسطین، به اهدافش نرسد

  • رژیم صهیونیستی آینده ای طولانی نخواهد داشت

  • جریان مقاومت در فلسطین ، دیگر فریب حربه صلح را نمی‌خورد

  • تهدید موجودیت اسرائیل برابر با محدودیت دخل و تصرف حامیانش در خارومیانه است