صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

مرضیه افضلی گفت : از آنجایی که در گذشته صاحبان بنگاه های اقتصادی زود بازده به بدهکاران بانکی تبدیل شده اند ، تسهیلات اشتغالزایی تنها به کسانی اعطا می شود که طرح توجیهی داشته باشند.

برنامه " گفت و گوی روز " با موضوع بسیج، زنان و اقتصاد مقاومتی با حضور دکتر مرضیه افضلی ، مدیر کارآمدی سازمان بسیج جامعه زنان کشور روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

مرضیه افضلی در آغاز به نقش بانوان در عرصه فرهنگ سازی اشاره کرد و گفت : از آنجایی که فرزندان زمان زیادی را با مادر خود می گذرانند پس می توان گفت اساس سبک زندگی خانواده و در نهایت جامعه را بانوان می سازند. به همین دلیل یک مادر مصرف گرا و تجملی جامعه را به این سمت سوق می دهد.

وی افزود : نقش بانوان در عرصه سخت افزاری که همان مصرف و تولید است و بخش نرم افزاری که فرهنگ سازی و گفتمان سازی در خصوص اقتصاد مقاومتی را شامل می شود ، انکار ناپذیر است.

مدیر کارآمدی سازمان بسیج جامعه زنان کشور به آماری در خصوص وضعیت کارآفرینی بسیج بانوان پرداخت و اظهار کرد : در حال حاضر بیش ار 4هزار بانوی کارآفرین به صورت کارفرما وجود دارند که با بسیج در ارتباط هستند و تعداد زیادی از بانوان نیز زیر مجموعه آنها هستند که بیشتر فعالیت این بانوان در حوزه صنایع دستی می باشد.

افضلی در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو تاکید کرد : یک اصل در بسیج بانوان این است که زن به دلیل اشتغال از محیط خانواده دور نشود به همین دلیل مشاغلی که در بسیج بانوان دنبال می شود عموما صنایع دستی یا به صورت اشتغال در منزل یا نیمه وقت است. در واقع ما میخواهیم زنان علاوه بر ایفای نقش همسری و مادری ، درآمدزایی برای خانواده داشته باشد.

وی ، لازمه اقتصاد درون زا را در افزایش تولید در جهت تامین نیاز داخلی و رشد صادرات دانست و اظهار کرد : بسیج بانوان با تکیه بر صنایع دستی سنتی که به دلیل سودجویی بازار خود را از دست داده است ، سعی در احیای مجدد جایگاه ایران در این کالاها و افزایش تولید توسط بانوان دارد.

مدیر کارآمدی سازمان بسیج جامعه زنان کشور در خصوص ارائه تسهیلات اشتغال نیز گفت : در گذشته به بنگاه های اقتصادی زود بازده وام اعطا می شد اما چون پس از مدتی صاحبان این بنگاه ها به بدهکاران بانکی تبدیل می شدند ، بسیج بر آن شد که تسهیلات را به آن دسته از متقاضیان ارائه دهد که طرح توجیهی تدوین می کنند .

افضلی ادامه داد : کارافرینان و صاحبان بنگاه اقتصادی باید تعیین کنند طرح مورد نظر چه بازاری دارد و در چه نقطه ای به سود دهی خواهد رسید. در این صورت بسیج جامعه زنان وامی به آنها اعطا خواهد کرد.

وی از طرح " به هم رسانی مشاغل " به عنوان یکی دیگر از فعالیت های بسیج بانوان در عرصه کارآفرینی و اشتغال پرداخت و عنوان کرد : بسیج تلاش می کند مشاغل مختلف تحت پوشش خود را به هم متصل کنند تا ارزش افزوده بیشتری تولید شود.

مرتبط با این خبر

  • آمادگی بسیج برای مقابله با تهدیدات نرم و سخت

  • آموزش نظامی بسیجیان از مساجد آغاز شد

  • کشور ما در کانون بحران های منطقه و دنیا قرار دارد/ ضرورت آموزش دفاعی و رزمی بسیج

  • تفکر بسیجی لازمه دفع فتنه های دشمن

  • لزوم پیاده سازی اهداف انقلاب اسلامی در فضای مجازی احساس می شود

  • آموزش سواد رسانه ای برای مادران

  • مردم از بسیج جدا نیستند

  • ایده آل سازمان بسیج، ریشه کن شدن فقر و بیکاری است

  • بسیاری فرماندهان دوران دفاع مقدس از آموزش و پرورش بودند

  • انقلاب با پیشبرد استحکام قدرت ملی در سایه تفکر بسیج بیمه می شود