گفت و گوی روز ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي روز

نجفی نیا عنوان كرد ؛ کشاورزی شهری گامی بلند در اقتصاد مقاومتی

مدیر خواهران بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی مطرح کرد: بانوان با فراگیری مهارت های کشاورزی شهری نقش بسیار مهمی در اقتصاد مقاومتی خانواده ایفا می کنند.

1398/09/02
|
12:25

برنامه " گفت و گوی روز " با موضوع بسیج، زنان و اقتصاد مقاومتی با حضور ثریا نجفی نیا ، مدیر خواهران بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

ثریا نجفی نیا در ابتدا به نقش بانوان در تربیت نیروی کارآمد در فضای منزل اشاره کرد و گفت : فرد کارآمد باید با توجه به اقتضائات جامعه و اقتصاد اسلامی پرورش یابد که بعدها درجامعه خود ثمره و فایده داشته باشد.

وی افزود : فضای منزل به نحوی باشد که شغل مادر در آن تعریف شود به همین جهت مقام معظم رهبری در موضوع مشاغل خانگی در اقتصاد مقاومتی بر این اصل که هر خانه یک کارخانه باشد ، تاکید ویژه ای دارند. این توجه به این دلیل است که همزمان با تربیت نیروی کارآمد و خلاق، تولید نیز انجام شود تا فرزند آن را درک و لمس کند.

مدیر خواهران بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی به مقوله " کشاورزی شهری " اشاره کرد و گفت : بانوان در این عرصه که یکی از بخش های اقتصاد مقاومتی است تا 80 درصد نقش آفرینی می کنند. این نوع اشتغال تلفیقی از روحیه ظریف بانوان و کشاورزی در فضای منزل است.

نجفی نیا اضافه کرد : با آموزش هایی که در بسیج برای بانوان صورت گرفته است پرورش حلزون برای تولیدات آرایشی و بهداشتی، تراریوم و گیاهان آپارتمانی به صورت گسترده انجام می شود . خوشبختانه از آنجایی که بازار مربوط به این محصولات پیش از تولید دیده شده است، این مشاغل پایدار هستند.

وی به بازیافت پسماند میوه ای و غذایی به عنوان یکی از شاخه های کشاورزی شهری اشاره کرد و گفت : بانوان با استفاده از این مواد دور ریختنی کود درست می کنند و از آن برای تولید محصولات کشاورزی ارگانیک بهره می برند.

این مقام مسئول در بسیج بانوان در بخش دیگری از برنامه گفت و گوی روز رادیو گفت و گو فواید کشاورزی شهری برای بانوان را برشمرد و گفت: کار با طبیعت ، نشاط و سر زندگی برای افراد ایجاد می کند . همین ویژگی آرامش زیادی را در خانواده ایجاد می کند.

نجفی نیا در پاسخ به سوالی در این خصوص که چه میزان از سرمایه اولیه مشاغل خانگی توسط حوزه مهندسین کشاورزی تامین می شود ، توضیح داد : کار در حوزه کشاورزی شهری به سرمایه کوچک در حد یک تا دو میلیون تومان نیاز دارد که معمولا توسط خود فرد یا سازندگی تامین می شود . تمرکز بسیج در این حوزه ، آموزش و شناسایی بازار مورد نیاز بانوان است.

وی در خاتمه عنوان کرد : هر یک از افراد جامعه باید به عنوان سربازهای جنگ اقتصادی نقش خود را ایفا کنند . همچنین بانوان ، علاوه بر داشتن نگاه اقتصادی و کسب درآمد ، باید نگاه بلندتر و وسیع تری نسبت به اقتصاد جمع داشته باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی روز