صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

کارشناس سیاسی با بیان اینکه اکثر ترورهای نخبگانی حول محور منافع ملی شکل می گیرد عنوان کرد: ترور دانشمندان هسته ای و علمی مانند ترور مشکوک دکتر کاظمی آشتیانی از همین علت ناشی می شود.

برنامه "گفت و گوی روز" با موضوع بررسی راهبرد دشمنان در حذف موتورهای محرکه پیشرفت کشور و با حضور دکتر هادی ثروتی استاد دانشگاه و دکتر یاسر برخورداری کارشناس مسائل سیاسی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

ثروتی در ابتدای این برنامه اظهار کرد: استعمار از زمانی که رویکرد امپریالیستی خود را در جهان عقب مانده تعریف کرد مقدمات و ملزوماتی را نیز برای حضور خود در کشورها هدف در نظر گرفت.

وی افزود: استعمارگران از لحظه ورود خود به کشورهای مستعمره شروع به حذف موانع کردند، از آنجایی که نخبگان فرهنگی جوامع تحت سلطه، حاضر به پذیرش سلطه استعمارگران نبودند اعتراض می کردند و نهایتاً حذف می شدند. شاهد مثال این قضیه ترور شیخ فضل الله نوری و آیت الله بهبهانی در دوران مشروطه هستند که به دلیل زعامت بر مردم و اعتراض به استعمارگران کشته شدند.

این استاد دانشگاه گفت: اغلب ترورهای نخبگانی جدید در مواجهه با جریاناتی هستند که به برگ برتر جهان صنعتی (تکنولوژی) برمی گردند. ممکن است این ترورها توسط تروریسم دولتی و یا تروریسم محرمانه توسط سرویس های اطلاعاتی دشمن انجام شوند.

ثروتی در پاسخ به این سوال که انواع ترور کدامند؟ بیان داشت: تهدیدات معمولاً در دو نوع انسانی و زیست محیطی تعریف می شوند و مقوله ترور هم در حوزه تهدیدات انسانی قرار می گیرد. تروها انواع مختلفی دارند که عبارت اند از ترور شخصیتی، ترور نوابغ مدیریتی، ترور سیاسی، ترور علمی و صنعتی، ترو نظامی، ترور مذهبی و ترور شخصیت بین المللی.

وی همچنین اضافه کرد: هدف از ترورهای نخبگانی به شکل نوین، اعمال حاکمیت جهان صنعتی بر کشورهای جهان سوم و امتناع از دسترسی آن ها به تکنولوژی اعم از تکنولوژی موشکی، هسته ای و شیمیایی و غیره است.

استاد دانشگاه متذکر شد: حساسیت دشمن از آنجایی شروع شد که ما به چرخه تکنولوژی مورد نیاز کشورمان و البته با نگاه انقلابی رسیدیم. آمریکا و سرویس های اطلاعاتی غرب سالهاست که با همکاری صهیونیست ها، اقداماتی را علیه ما انجام می دهند.

ثروتی مهمترین منافع متعارض ایران با غرب را در حوزه هسته ای دانست و گفت: دشمن در بازی برجام موفق به کنترل اقدامات ما شد و نهایتاً مفادی را تحت عنوان برجام گذارند و ما را در این حوزه فریز کرد.

وی درخصوص راهکارهای مقابله با ترور مطرح کرد: دستیابی ایران به سطوح بالای فناوری و پیشرفت اجتناب ناپذیر است و متوقف هم نخواهد شد لذا طبیعی است که با موانعی از سوی استعمارگران و مخالفان اسلام و نظام و عزت ملت ایران مواجه شویم. مردم ایران با وجود همه این موانع باید به آینده شکوفا و نگاه دوردست (ایجاد تمدن نوین اسلامی) توجه داشته باشند و در این مسیر، از موانع عبور کنند.

در ادامه برنامه "گفتگوی روز"، برخورداری کارشناس مسائل سیاسی درخصوص علل ترور نخبگانی گفت: بسیاری از ترورهای نخبگانی حول محور منافع ملی شکل می گیرند، یعنی بیشترین ترورها درخصوص افرادی است که برای منافع ملی کشورشان مفید فایده باشند.

وی در ادامه افزود: ترور دانشمندان هسته ای و علمی نیز از همین علت ناشی می شود، ترور مشکوک دکتر کاظمی آشتیانی موسس و رئیس پژوهشکده رویان در عنفوان جوانی نیز مصداق همین مسئله است.

کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: ما علی رغم ذهنیتی که توسط رقبای ما (دشمنان) در جامعه ایجاد می شود همچنان در مسیر رشد شتابان علمی حرکت می کنیم اما متاسفانه رقبای ما پایبند به اصول رقابت نیستند و به محض عقب افتادن، اقدامات ناجوانمردانه در پیش گرفته و دست به ترور می زنند.

برخورداری مطرح کرد: شاید این سوال در ذهن مردم ایجاد شود که چرا این ترورها در عربستان و مالزی و دیگر کشورها نیست؟ در پاسخ باید گفت اگر ما تصمیم گرفتیم که به عنوان یک قدرت منطقه ای و بین المللی و نوظهور مطرح شویم و به آن جامه عمل بپوشانیم باید مدتها شاهد این ترورها باشیم و نقطه پایانی برای آن متصور نباشیم.

وی با بیان اینکه ترور فقط منحصر به افراد فعال در عرصه علمی کشور نیست افزود: ترور مربوط به افراد فعال و تاثیرگذار در عرصه پیشرفت کشور است.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه ما در حوزه علوم انسانی شهدای ترور بسیار کم داریم عنوان کرد: عرصه علوم انسانی در ایران نه تنها رقیبی برای نظریات غربی نیست بلکه مکمل آن نیز هست بطوریکه اکثر دروسی که در دانشگاه های ما تدریس می شوند همان نظریات غربی است.

برخورداری در ادامه این برنامه، ترورهای آبرویی و حیثیتی را متوجه کنش گران انقلابی و مذهبی دانست و گفت: هدف از این نوع ترور، گوشه گیرشدن و بازماندن از ادامه فعالیت این افراد است.

او در پاسخ به این سوال که آیا ترور و حذف فیزیکی نخبگان مانع از پیشرفت کشور شده یا خیر؟ اینگونه گفت: ترور قطعاً اثرات مثبت و منفی با خود به همراه دارد اما هیچ گاه باعث توقف کامل در پیشرفت فناوری های کشور نشده و نخواهد شد.

برخورداری افزود: هر یک از دانشمندانی که ترور شدند دارای مزیت های منحصر به فردی بودند و طبیعتاً ترور آنها روند پیشرفت کشور را تا حدودی کند کرد اما خوشبختانه یک عامل سرعت بخش به پیشرفت های کشور وجود دارد و آن، دوچندان شدن انگیزه ملت برای پیشرفت به دنبال این ترورهاست.

کارشناس مسائل سیاسی در خاتمه ابراز داشت: دشمن به این نتیجه رسیده که این اقدامات در قبال قدرت نوظهور جمهوری اسلامی ایران پاسخگو نیست و لذا به سراغ جایی می رود که افراد در این حوزه تربیت می شوند.

مرتبط با این خبر

  • اسناد انرژی هسته‌ای در بستر ارتباط دیپلماسی برملا شد

  • سران سه قوه در سیاست خارجی اجماع کنند!

  • کم کاری وزارت خارجه در مقابله با تحریم های ثانوی

  • چالش‌های دیپلماسی علم و فناوری در کشور و راهکارهای توسعه آن

  • دستگاه دیپلماسی در گرفتن حق ما از برجام ضعیف است

  • دستگاه دیپلماسی در حال رایزنی برای ورود آب هیرمند به کشور است

  • فرجام برجام پیش از خروج ترامپ مشخص بود

  • سکان دستگاه دیپلماسی کشور در شرایط حساس کنونی نباید خالی بماند

  • بررسی تغییرات گسترده در کاخ سفید و برکناری جان بولتون

  • دیپلماسی جهان کنونی برپایه فریب است