صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

مدیر اندیشکده برهان گفت : بعد نخست شهادت سپهبد سلیمانی ، انتقام سختی است که رهبری وعده دادند و روی دیگر آن ، آغاز شکست های پی در پی آمریکا در منطقه خواهد بود.

برنامه " فرمانده " ویژه شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی با حضور دکتر محمدجواد اخوان ، مدیر اندیشکده برهان و مدرس دانشگاه روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

محمدجواد اخوان در آغاز با بیان اینکه هدف امریکا از ورود به منطقه در هزاره سوم ، تغییر نقشه سیاسی و استراتژیک منطقه بود، اظهار کرد : برای رسیدن به این جایگاه اقدامات زیادی از جمله حمله به افغانستان ، ایجاد جریان های سلفی و تکفیری و در نهایت تلاش برای گسست بین ملت های محور مقاومت مانند لبنان و عراق انجام شد.

وی افزود : ترامپ با صراحت اعلام می کند مبالغ سنگینی در منطقه هزینه کرده است . با توجه به اصل هزینه –فایده که امریکایی بر آن تاکید دارند ، باید اهداف و دستاوردهای قابل قبولی مدنظرشان باشد اما بر اساس آنچه که مشاهده می کنیم آورده آنها هیچ است و همین موضوع سبب خشم آنها شده است.

مدیر اندیشکده برهان با بیان اینکه امریکایی ها با خیال خام خود ، مقاومت را محدود به شخص سپهبد سلیمانی می دانستند ، عنوان کرد: تصور امریکایی ها این بود که با حذف شخصیتی چون سردار سلیمانی عملا راه مقاومت مسدود خواهد شد.

اخوان افزود : امریکایی ها بر همین اساس تصور می کردند با جدا کردن حاج قاسم سلیمانی از مردم ایران بر مقاومت پیروز شوند و بر مطالبات زیاده خواهانه خود که حذف مولفه های اقتدار ملی است ، بازگردند.

وی در بخش دیگری از مصاحبه با رادیو گفت و گو در خصوص رویدادهای منطقه پس از ترور سپهبد سلیمانی گفت : امریکایی ها بازی را آغاز کردند که شروعش با آنهاست اما ادامه با آنها نیست. ترس و واهمه ای که در کنگره امریکا در خصوص تبعات اقدام ترامپ ایجاد شده است ، نشان از این دارد که تحولات آتی کاملا به زیان آنهاست.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد : یک بعد این رویداد ، پیامی است که رهبری تحت عنوان انتقام سخت مطرح کردند و مسئولین مملکتی و دفاعی تصمیم لازم را درباره آن را خواهند گرفت. روی دیگر این اتفاق ، آغاز شکست های پی در پی آمریکا در منطقه خواهد بود.

اخوان ادامه داد : امروز قلیان اعتراضات مردم در کشورهای منطقه مخصوصا عراق نسبت به حضور نیروهای امریکایی یک واقعیت است و به نظر می رسد به تدریج هزینه های امنیتی و اجتماعی حضور امریکا در منطقه افزایش خواهد یافت.

وی در پایان گفت و گو با رادیو گفت و گو تصریح کرد : شهادت سپهبد سلیمانی محور مقاومت در منطقه را گسترش خواهد داد ، به کوری چشم امریکا محور اقتصادی تهران – بیروت که ایران را به دریای مدیترانه وصل می کند ، تقویت خواهد شد و موانعی که پیش روی مقاومت قرار دارد برداشته خواهد شد .

مرتبط با این خبر

  • پیامدهای ترور شهید سلیمانی متوجه کاخ سفید خواهدبود

  • شهید حاج قاسم سلیمانی مبارزه علیه استکبار را جهانی کرد

  • حاج قاسم سلیمانی موثرترین عنصر در نابودی اهداف امریکا بود

  • خون شهید سلیمانی آغازی بر پایان امریکا در منطقه است

  • ترور قاسم سلیمانی رویایی مستقیم آمریکا با جمهوری اسلامی ایران است

  • به واسطه این شرایط که به وجود آمده آمریکا هزینه بالایی را پرداخت خواهد کرد

  • سرزمین های اشغالی به حالت آماده باش درآمد

  • ولایت مداری، حاج قاسم را محبوب دلها کرد

  • ترور سردار سلیمانی نشانه انفعال و ضعف آمریکا بود

  • جنایت آمریکا عامل تنش های جدید در منطقه و جهان خواهد بود