صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

میرازیی تبار گفت: برخی معتقدند ایران سکوت می کند تا آتش جنگ در منطقه برافروخته نشود اما با توجه به تأکید مقام معظم رهبری و مقامات لشکری این نظریه کاملاً مردود است.

ویژه برنامه "شهریار دلها" به مناسبت شهادت سردار قاسم سلیمانی و با حضور دکتر میثم میرازیی تبار عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

میرازیی تبار در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: انقلاب اسلامی ایران از نظر علمی و تئوریک تنها در چارچوب ملت ایران نمی گنجد و سیطره آن بسیار وسیع و شامل امت اسلام و مستضعفان جهان است.

وی با اشاره به ویژگی های شخصیتی سردار سلیمانی گفت: سردار سلیمانی شخصیتی نبود که در دفتر بنشیند و مدیریت کند، ایشان مرد عمل بود و در عرصه میدانی حاضر می شد و به اذعان همه خارجی ها، فرماندهان نظامی در ایران پیشرو نظامیان و سربازان خود حرکت می کنند و در پشت جبهه ها نیستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: اگر مجاهدات های سردار سلیمانی و همرزمانش نبود ما باید در ایران شاهد داعشی ها بودیم. البته شخصیت سلیمانی ها در ایران فراوان است و در هر زمان که نظام به آنها نیاز داشته باشد حاضر می شوند.

میرازیی تبار یادآور شد: مقام معظم رهبری در خصوص ویژگی سردار سلیمانی فرمودند که استقبال گسترده مردم به خاطر اخلاص در عمل و مجاهدت واقعی او با نفس بود.

وی با اشاره به دلایل وقوع این ترور از سوی آمریکا گفت: این اقدام به شکل خودسرانه و بدون هماهنگی با کنگره آمریکا انجام شد. قدرت ظاهری آمریکا طی یک سال اخیر در منطقه بسیار کم شده و ساقط شدن پهپاد آمریکایی ها توسط ایران و شکست داعش در منطقه آمریکایی ها را بسیار حقیر کرد و امروز مردم جهان فهمیده اند که محور مقاومت حاصل انقلاب و دستاوردهای حاج قاسم است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس اضافه کرد: علاوه براین، آشوب های مختلف در عراق و ایران توسط آمریکا نیز با شکست مواجه شد و از سوی دیگر ترامپ چندین بار درخواست مذاکره با ایران را داده بود و تصور می کرد که با این کار ایران مجبور به مذاکره خواهد شد.

میرازیی تبار در بخش دیگر اظهارات خود بیان داشت: خود آمریکایی ها علیه ایران در فضای مجازی و رسانه ای بازی راه می اندازند که حکومت های ایران و عراق از ملت فاصله گرفته اند و محبوبیتی از جانب مردم نسبت به حکومت وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: تصور آمریکایی ها این بود که مردم ایران به قدری از حکومت فاصله دارند که به ترور سردار سلیمانی واکنشی نشان نخواهند داد و حتی خوشحال هم خواهند شد اما بغض و حس انتقام جویی شدید در مردم نشان دهنده خطای فاحش آمریکا در این خصوص است.

وی افزود: عده ای معتقدند که نباید اقدام متقابلی انجام شود اما قواعد بین المللی و مواد 24 و 25 طرح پیش نویس مسئولیت بین المللی دولتها، حق اقدام متقابل برای کشور متضرر را در نظر می گیرند و ماده 51 منشور استیفای حق دفاع نیز این حق را مشروع می داند و بنابراین ایران از نظر حقوق بین الملل حق اقدام متقابل را دارد.

میرازیی تبار گفت: ما برای اقدام متقابل و برقراری عدالت چنین شخصیتی را در آمریکا نداریم اما حق انتقام برای ایران محفوظ است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس بیان داشت: برخی معتقدند ایران سکوت می کند تا آتش جنگ در منطقه برافروخته نشود اما با توجه به تأکید مقام معظم رهبری و مقامات لشکری این نظریه کاملاً مردود است. سناریوی دوم جنگ تمام عیار در منطقه است که این هم مردود است زیرا مقام معظم رهبری بارها مطرح کردند که ما به دنبال شروع جنگ و ناامنی منطقه نیستیم. سناریوی بعدی این است که ایران به صورت نقطه زنی اقدام می کند اما نمی توان قطعی این موضوع را پیش بینی کرد.

میرازیی تبار یادآور شد: اصلی ترین ثمره این جریان خروج آمریکایی ها و جریان ناتو و کشورهای غربی از منطقه است. آمریکا در 11 کشور منطقه با دعوت خود این کشورها حضور دارد و این کشورها در این حوزه مقصرند.

مرتبط با این خبر

  • "چشم و چراغ" ویژه برنامه تشییع پیکر سردار حاج قاسم سلیمانی

  • مراسم شام غریبان شهید سردار سلیمانی فردا شب در سراسر کشور

  • شهادت سردار سلیمانی نفرت مسلمانان به آمریکا را دو چندان کرد