صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

رئیس گروه ژئوپلیتیک مرکز مطالعات راهبردی گفت : طبق منشور ، تجاوز به هر شکل ممنوع است و برابر ماده 51 ، دفاع مشروع در مقابل تجاوز ، حق قانونی کشور مقابل است ، یعنی برای کشور ایران حق مقابله محفوظ است.

برنامه " عقیق ولایت " ویژه شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی در ارتباط تلفنی با سردار محمدحسن نامی ، رئیس گروه ژئوپلیتیک مرکز مطالعات راهبردی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

محمدحسن نامی در آغاز اقدام نابخردانه نظامیان امریکایی که با دستور مستقیم رئیس جمهور انجام شد را نامشروع ، غیرقانونی و خلاف اصول حقوق بین الملل خواند و عنوان کرد : تاکنون سابقه نداشته است بالاترین مقام سیاسی یک کشور به صورت رسمی دستور ترور مقام نظامی کشور دیگر را صادر کنند، از این رو این اقدام در تاریخ بین الملل کم نظیر بود .

وی افزود : این اقدام شرورانه در کف خیابان و بدون درگیری نظامی انجام شده است که حتی قانون جنگل هم این گونه نیست .

رئیس گروه ژئوپلیتیک مرکز مطالعات راهبردی علت حضور سپهبد سلیمانی در عراق را تشریح کرد و گفت : سپهبد سلیمانی با دعوت مستشاری دولت عراق ، با ویزای قانونی وارد عراق شده بود و شرایط حاکم به هیچ وجه موقعیت جنگی و نظامی نبوده است که امریکا بخواهد مقابله نظامی داشته باشد.

نامی ادامه داد : هیچ سند و مدرکی دال بر نقشه برای کشتن اتباع آمریکایی وجود ندارد و این ادعا فاقد دلیل اثباتی و مبنای مشروع است.

وی در ادامه مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو تاکید کرد : از نظر نظامی کشتن افراد بی دفاع در کف خیابان و بدون آرایش نظامی ترور و قتل بی شرمانه محسوب می شود و اصلا ارزش نظامی ندارد و بر اساس حقوق جنگ در روابط بین الملل هیچ کشوری نمی تواند متوسل به زور شود .

رئیس گروه ژئوپلیتیک مرکز مطالعات راهبردی گفت : طبق منشور ، تجاوز به هر شکل ممنوع است و برابر ماده 51 ، دفاع مشروع در مقابل تجاوز ، حق قانونی کشور مقابل است ، یعنی برای کشور ایران حق مقابله محفوظ است.

نامی خاطر نشان کرد : مطابق اساسنامه دادگاه بین المللی کیفری تجاوز ، جنایت جنگی محسوب می شود . این موضوع بی گمان حمله نظامی محسوب نمی شود چرا که عملیات نظامی باید در موقعیت مسلحانه باشد.

وی با بیان اینکه اقدام ترامپ در ترور سپهبد سلیمانی ، مجرمانه و جنایت علیه بشریت است ، تصریح کرد :ترور افرادی که در حال خروج از فرودگاه و اتومبیل غیر نظامی و خارج از موقعیت نظامی ، جز ترور وحشیانه و بی شرمانه معنای دیگری ندارد.

نامی تاکید کرد : شخص رئیس جمهور باید به عنوان مجرم بین المللی محاکمه شود و نظامیان آمریکا نیز در این عملیات قاتل و مجرم هستند و از نظر حقوق بین المللی مسئولیت جزایی دارند .

وی در خاتمه عنوان کرد : خواهش ما از دولت عراق این است که این افراد به دستور دادستان بغداد احضار و محاکمه شوند .

مرتبط با این خبر

  • پیامدهای ترور شهید سلیمانی متوجه کاخ سفید خواهدبود

  • شهید حاج قاسم سلیمانی مبارزه علیه استکبار را جهانی کرد

  • حاج قاسم سلیمانی موثرترین عنصر در نابودی اهداف امریکا بود

  • خون شهید سلیمانی آغازی بر پایان امریکا در منطقه است

  • ترور قاسم سلیمانی رویایی مستقیم آمریکا با جمهوری اسلامی ایران است

  • به واسطه این شرایط که به وجود آمده آمریکا هزینه بالایی را پرداخت خواهد کرد

  • سرزمین های اشغالی به حالت آماده باش درآمد

  • ولایت مداری، حاج قاسم را محبوب دلها کرد

  • ترور سردار سلیمانی نشانه انفعال و ضعف آمریکا بود

  • جنایت آمریکا عامل تنش های جدید در منطقه و جهان خواهد بود