بهارستان پنجشنبه‌ها از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

"تحقیق و تفحص"، بنایی که باید کوبید و از نو ساخت

نماینده خانه ملت بااشاره به اینکه مجلس قبل از 200طرح تحقیق وتفحص 7الی8 گزارش به سرانجام رسید ازنادرست بودن تحقیق و تفحص گلایه کرد.

1399/04/07
|
10:40
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، حجت الاسلام سید صادق طباطبائی نژاد نماینده مردم اردستان در مجلس یازدهم در برنامه بهارستان با موضوع «تحلیل و بررسی علل و عوامل عدم رسیدگی دقیق به پرونده تحقیق و تفحص های مجلس» گفت: در دوره دهم یکی از تحقیق و تفحص هایی که رأی آورد و در کمیسیون فرهنگی دنبال شد تحقیق از دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بود. من هم در جریان رسیدگی آن قرار گرفتم .
وی با بیان اینکه تحقیق از دو باشگاه استقلال و پیروزی یکسال طول کشید، در ادامه گفت: براساس آمار نزدیک به 200 طرح تحقیق و تفحص در مجلس دهم طرح و از میان این طرح ها مجموعا 7 تا 8 گزارش در صحن مجلس قرائت شد. [و به سرانجام رسید] این نشان می دهد ریل گذاری تحقیق و تفحص درست نیست و آن الزاماتی که لازم است برای تحقیق و تفحص صورت بگیرد، وجود ندارد.

*اجرای تحقیق و تفحص مجانی

این نماینده مجلس با انتقاد از اینکه برای تحقیق و تفحص کارشناسانی که باید پروژه را هدایت کنند بدون حق الزحمه باید کار کنند و وقت آزاد داشته باشند، گفت: در این موضوع خلاء سازوکاری و بودجه ای وجود دارد. در مورد پروژه تحقیق و تفحص از استقلال و پیروزی هم این مشکل را داشتیم. با آقای لاریجانی (رئیس وقت مجلس) که موضوع را مطرح کردیم قرار شد از کارشناسان بازنشسته دیوان محاسبات استفاده کنیم و یک بودجه 30 میلیون تومانی تعیین شد در حالی که کار سختی بود.
وی برای حل مشکل پیشبرد تحقیق و تفحص در مجلس گفت: آئین نامه باید اصلاح شود یا اینکه هیأت رئیسه تصمیم بگیرد. باید مقایسه کنند چرا در دوره دهم مجلس تحقیق و تفحص نتیجه نداد.
طباطبایی نژاد درباره مراحل تحقیق و تفحص در مجلس به صورت اجمالی گفت: مراحل تحقیق این است که نمایندگان در صحن علنی پیشنهادی بدهند، آن پیشنهاد رأی بیاورد، سپس به هیأت رئیسه مجلس برود بعد تصویب یک دوره شش ماهه باید کار دنبال شود و نهایتا یک دوره می تواند تمدید شود.

*طرح های تحقیق و تفحص کامل شده مجلس قبل به تعداد محدود

وی افزود: در دوره قبل 200 طرح تحقیق و تفحص در مجلس پیشنهاد شد و نهایتا 47 تا 50 تحقیق تصویب شد در نهایت تعداد گزارش هایی که در صحن قرائت شد به تعداد انگشتان دست بود!
این نماینده مجلس گفت: موضوعات مختلفی درباره تحقیق و تفحص وجود دارد هر موضوعی سازوکارهای خاص خودش را دارد. حتی اگر انسان های سالمی برای پیشبرد در این کار انتخاب شوند، ممکن است یک فساد ایجاد شود چون افراد –کارشناسان- ممکن است ترس داشته باشند و آلوده شوند. [اشاره به زد و بند کارشناسان تحقیق با مجموعه ای که مورد رسیدگی قرار می گیرد.]
وی یکی از مشکلات تحقیق و تفحص در مجلس را اختصاص ندادن یک ساختمان مخصوص به این کار عنوان کرد و گفت: برای تحقیق از دو باشگاه استقلال و پیروزی محلی برای اجرای تحقیق نداشتیم، البته خود باشگاه ها اتاقی را اختصاص دادند. با این حال در همان جا همه نمی شد همه زوایای مسائل دو باشگاه را مورد رسیدگی قرار دهیم. تنها از اسنادی که از دو باشگاه داشتیم بررسی را انجام دادیم و گزارش را به مجلس ارائه کردیم.

*مشکلات آئین نامه ای در تحقیق و تفحص

طباطبائی نژاد تأکید کرد: اینکه چرا تحقیق و تفحص آئین نامه دقیقی ندارد باید از آقای حسین زاده بحرینی که رئیس کمیسیون آئین نامه هستند سوال شود. حداقل یک ساختمان برای اجرای طرح های تحقیق و تفحص نیاز است. در هر دوره 10 تحقیق انجام می شود، باید کارشناسان را به آنجا فرستاد.
این نماینده مجلس گفت: وقتی گزارش تحقیق در صحن قرائت شد، اگر درخواست ارائه به قوه قضائیه نباشد فقط گزارش در مجلس قرائت می شود.
وی ادامه داد: البته به تازگی خواسته اند که مواردی از گزارش تحقیق ها باید به قوه قضائیه ارجاع شود، این ارجاع به قوه قضائیه هم نیاز به رأی گیری مجلس دارد. البته اینکه در قوه قضائیه چقدر حاصل گزارش پیگیری شود و چقدر اثرگذاری دارد موضوع دیگری است. با این شرایط نمی دانیم چقدر تحقیق مان در روند قضایی موثر است.

*کشف مشکلات حقوقی استقلال و پیروزی؛ حاصل تحقیق مجلس

در بخش دیگری این نماینده مجلس گفت وقتی گزارش تحقیق و تفحص از دو باشگاه استقلال و پیروزی انجام شد، کارشناسان متوجه شدند که در بخش حقوقی این دو باشگاه مشکلاتی هست. به عنوان مثال جرایم بین المللی این دو باشگاه زیاد بود و کسی نبود که از باشگاه ها دفاع کند. جسته و گریخته وکلایی از باشگاه ها حمایت می کردند در حالی که افراد طرف قرارداد با باشگاه ها با وکلای خودشان قراردادهای دقیقی می بندند و در خارج از کشور طرح شکایت می کنند!
وی گفت: این دو باشگاه حسابرسی دقیقی هم نداشتند.

*نیاز به ریل گذاری قانونی

در ادامه این نماینده مجلس با اشاره به لزوم اینکه برای تحقیق و تفحص یک ریل قانونی نیاز است تا این موضوع عملیاتی شود، گفت: تحقیق و تفحص در مجلس اشکالات زیادی دارد در حالی که اسم آن بزرگ است ولی ساز و کار مناسبی ندارد. مجلس برای تحقیق و تفحص نسبت به سایر نهادهای نظارتی همچون دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور دست بازتری دارد ولی همچنان شاهد خلاء هایی قانونی برای اجرای تحقیق و تفحص از سوی مجلس هستیم.

دسترسی سریع
بهارستان