بهارستان پنجشنبه‌ها از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

دوگانه ای برای سدهراز؛ 10سال معطلی 10میلیارد بودجه

نماینده خانه ملت با بیان اهمیت تحقیق و تفحص در مجلس شورای اسلامی از معطل ماندن سد هراز بعد 10 سال ابراز گلایه کرد.

1399/04/07
|
13:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، رضا حاجی پور نماینده مردم آمل در مجلس یازدهم در برنامه بهارستان با موضوع «تحلیل و بررسی علل و عوامل عدم رسیدگی دقیق به پرونده تحقیق و تفحص های مجلس» گفت: در هر دوره نمایندگان با توجه به نگاه و ظرفیت شان به تحقیق و تفحص ورود کرده اند. البته باید قضاوت را به مردم بسپاریم.
وی با بیان اینکه تحقیق و تفحص حق مجلس است و خانه ملت دو وظیفه قانونگذاری و تحقیق تفحص دارد، ادامه داد: همه نمایندگان باید نظارت کنند نه اینکه فقط ببینند در تحقیق و تفحص ها چه اتفاقی می افتد. باید هر نماینده نظارت کند و تذکرات لازم را بدهد که اگر خلاف مسیر قانون عمل می شود تذکر دهند.

*سد هراز و مشکلات آن در تکمیل نشدن

حاجی پور با بیان اینکه 2 پروژه ملی را در حوزه انتخابی خود دنبال می کند، به طرح این موضوع پرداخت که ساخت سد هراز و 4 باندی شدن اتوبان جاده هراز این 2 پروژه هستند.
این نماینده مجلس با بیان اینکه طی 10 سال پروژه سد هراز 35 درصد پیشرفت داشته است، گفت: آن زمان دلار حدود 900 تومان بود در حالی که الان 18 هزار تومان است. این موضوع را از وزیر سوال کردم.
وی ادامه داد: تمام نمایندگان می توانند در این مورد سوال کنند. در آمل 40 درصد برنج کشور تولید می شود و اگر طرح سد هراز راه می افتاد الان 60 درصد برنج کشور در آنجا تولید می شد، آنجا کم کاری شده است درحالی که کشاورزان صنفی ندارند و نظارتی هم نیست.

*نیازمند ایستادگی نمایندگان

حاجی پور با بیان اینکه وزیری خدماتی به شهرستان و حوزه انتخابی یک نماینده بیاورد و نماینده از سوال خودش بگذرد درست نیست، گفت: برای احقاق حق باید بایستیم در بخش صنعت، گردشگری و ... نماینده باید ایستادگی کند و اجازه ندهد لابیگری موجب برگشت سوال نماینده بشود.
وی همچنین گفت: بایستی کمک کنیم و نظارت را بیشتر کنیم، البته می بایست در تأمین بودجه کنار وزیر باشیم.
این نماینده مجلس درباره پروژه سد هراز گفت: براساس یک جلسه با حضور مسئولان در منطقه سد قول داده شده است که در صورت تأمین بودجه طی سه سال ساخت سد به اتمام می رسد. چیزی که بررسی شده است 220 میلیارد تومان بودجه گرفته اند. امسال بین 150 میلیارد تا 200 میلیارد بودجه گرفتند اما بودجه تخصیصی 10 میلیارد تومان بوده است.

*مجلس کنار دولت و تولیدکننده

وی با حمایت از دولت در خصوص سرمایه گذاری هایی که در بخش پتروشیمی انجام داده است گفت: مجلس تمام قد کنار دولت و تولید کنندگان است.
حاجی پور سپس گفت: مدیری موفق است که اطلاعات دقیقی داشته باشد تا بتواند برنامه ریزی کند. ابتدا باید اطلاعات کامل داشته باشیم. در تمام زمینه ها باید اطلاعات کامل داشته باشیم و وقتی به اطلاعات رسیدیم آن وقت با اسناد و مدارکی که نماینده دارد یا تحقیق و تفحص به دست می دهد، آن را به دست قوه قضائیه برسد. الان به موضوع سد ورود کردیم و اگر نیاز به تحقیق و تفحص باشد حتما ورود می کنیم.

*ظرفیت بالا در کنار بیکاری بالا!

وی با بیان اینکه آمل دارای 1300 واحد صنعتی است، گفت: نزدیک به 300 تا 400 واحد تعطیل شده و 4000 نفر بیکار شده اند. اما در این استان ظرفیت داریم، اینکه چنین اتفاقی افتاده است مورد سوال از وزارت صنایع است البته می دانیم اینها تلاش می کنند و قصدمان مچ گیری نیست بلکه می خواهیم راهکار پیدا کنیم.
حاجی پور گفت: ظرفیت بخش کشاورزی و صنعتی در شهرستان مان بالاست و به به کار گیری این ظرفیت ها می توانیم بیکاران را به سر کار ببریم.

دسترسی سریع
بهارستان