دستاورد هر روز از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

دستاورد

معاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بیان كرد: 11 میلیون نفر در تعاونی ها فعالیت می کنند

کلانتری از وجود 110 گرایش شغلی در تعاونی ها گفت و ابرازداشت: حدود 11میلیون نفر عضو تعاونی هستند و نیم میلیون نفر عضو هیئت مدیره و مدیرعامل و همچنین بازرس در ارکان این تعاونی ها فعالیت می کنند.

1397/08/28
|
12:40

برنامه «دستاورد» رادیو گفت وگو با موضوع دستاوردهای اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور مهندس حمید کلانتری معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به روی آنتن رفت.

حمید کلانتری در آغاز با اشاره به اینکه نخستین تعاونی در ایران در سال 1314 تشکیل شد، گفت: پس از آن موضوع تعاونی در بعضی از قوانین از جمله قانون تجارت مطرح شد اما خیلی فعال نبود. پس از اصلاحات ارزی و تقسیم اراضی کشاورزی، سازمان تعاونی روستایی ایجاد می شود و هدف آن رساندن نهاده های کشاورزی به دست مردم بوده است.

وی در ادامه درباره وضعیت تعاونی ها در حال حاضر، اظهار داشت: حدود 80 درصد از تعاونی های موجود پس از انقلاب به وجود آمده است و تعاونی ها قبل از انقلاب نیز عموما محدود بوده است. در حال حاضر بالغ بر 93 هزار تعاونی فعال در کشور داریم اما تعاونی های ثبت شده بیشتر از این مقدار هستند که به مرور زمان تغییر کردند.

معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه مصاحبه با رادیو گفت وگو با بیان اینکه تعاونی ها به سه بخش کلی تقسیم می شوند، عنوان کرد: یکسری از تعاونی ها تولیدی، یکسری از تعاونی ها توزیعی و یکسری از تعاونی ها نیز خدماتی هستند. حدود 50 درصد تجارت تعاونی ها مربوط به تعاونی های تولیدی، 30 درصد خدماتی و 20 درصد نیز تعاونی های توزیعی هستند.

وی ضمن اشاره به اینکه با کنار هم جمع شدن هفت نفر، یک تعاونی تشکیل می شود، اظهار کرد: در سطح کشور تعاونی از هفت نفر تا 70 هزار نفر داریم که تعاونی پسته یکی از این تعاونی های بزرگ است.

کلانتری از وجود گرایش های مختلف در تعاونی های تولیدی گفت و اظهار داشت: تعاونی های کشاورزی، صنعتی، معدنی و دانش بنیان در کشور در حال فعالیت هستند. تعاونی های توزیعی نیز شامل تعاونی های مصرف، مسکن، اعتبار و مرزنشینان هستند. همچنین تعاونی های خدماتی در همه حوزه ها ورود کرده است بخصوص در حوزه حمل و نقل که نمونه بارز آن در ترمینال جنوب وجود دارد.

وی در رادیو گفت وگو افزود: با اصلاح قانون در مجمع تشخیص مصلحت نظام، تعاونی های سهامی عامل و فراگیر ملی تشکیل شده است و با قانون مجلس تعاونی توسعه و عمران شهرستانی نیز ایجاد می شوند.

معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از وجود 110 گرایش شغلی در تعاونی ها گفت و ابراز داشت: ده درصد این تعاونی ها را زنان تشکیل می دهند یعنی 70 درصد این تعاونی ها را خانم ها تشکیل می دهند یا هیئت مدیره آن ها خانم ها هستند و یا مدیر عامل آن ها خانم است. در حدود 11 میلیون نفر عضو این تعاونی ها هستند و نیم میلیون نفر نیز عضو هیئت مدیره و مدیر عامل و همچنین بازرس در ارکان این تعاونی ها فعالیت می کنند.

وی تصریح کرد: شبکه ای به گستردگی بخش تعاون که از یک سیاست و استراتژی واحد و هماهنگ تبعیت کند، در کشور نداریم. البته تعداد شرکت ها در بخش خصوصی بیشتر است اما این شبکه واحد و هماهنگ نیستند.

کلانتری به اتحادیه تعاونی ها اشاره کرد و در رادیو گفت وگو بیان داشت: از تعدادی تعاونی همگن، اتحادیه تعاونی تشکیل می شود و از اتحادیه تعاونی ها، اتحادیه سراسری تشکیل می شود و از اتحادیه سراسری ها، اتاق تعاون تشکیل می شود. بنابراین تعاونی ها دارای یک شبکه واحد و هماهنگ هستند که یک سرمایه انسانی بسیار مهم را تشکیل می دهند زیرا اصل تعاون در تعامل نهفته است.

دسترسی سریع
دستاورد