صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

مسعود زندی ابراز داشت: خوشبختانه وزارت نفت اقدامات خیلی خوبی را برای استانداردسازی سوخت انجام داده و سوختی که در 8 کلانشهر توزیع می شود، مناسب است و کیفیت سوخت یورو 4 دارد رعایت می شود.

برنامه «دستاورد» رادیو گفت و گو با موضوع دستاوردهای سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور دکتر مسعود زندی رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست کشور به روی آنتن رفت.

مسعود زندی با اشاره به آلودگی هوا به عنوان یکی از چالش های زیست محیطی در کلانشهرها گفت: اقدامات در این خصوص از سال های خیلی دورتر شروع شده و مصوبات زیادی را در این زمینه داشته ایم و امسال نیز بحث قانون "هوای پاک" را داریم که تقریبا 13 آیین نامه دارد که 9 تا از این آیین نامه ها مشخصا مربوط به مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم بوده است.

وی از افزود: تقریبا هفت تا از این آیین نامه ها ابلاغ شده و ما درصدد پیگیری اجرای دقیق این آیین نامه ها هستیم ضمن اینکه دو مصوبه اصلی هم برای راهکارهای کاهش آلودگی هوا داشته که در حال انجام است.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه بحث خودرو و استاندارد سازی سوخت خودرو در مصوباتی که داشتیم، در اولویت کار قرار داشت، تاکید کرد: خودروهایی که در کشور تولید می شود بر اساس استاندارد یورو 4 است و سازمان محیط زیست بر تولید این خودروها نظارت مستقیم دارد و در شش ماه اول سال حدود 800 خودرو تحت تست آلایندگی قرار گرفته که نشانه توجه خودروسازان نسبت به استاندارد سازی هم هست. این تست ها گران هستند و برای هر خودرو تقریبا 5 میلیون تومان انجام می شود.

زندی افزود: برای خودرو های وارداتی نیز ساز و کاری را داریم تا نظارت کافی در این خصوص برای اطمینان از رعایت استاندارد داشته باشیم.

وی با اظهار به اینکه سوخت، یکی از اصلی ترین المان هایی است که در آلودگی هوا تاثیر گذار است، ابراز داشت: خوشبختانه وزارت نفت اقدامات خیلی خوبی را برای استانداردسازی سوخت انجام داده و ما هم مرتبا و مستمرا با همکاری وزارت نفت از جایگاه های توزیع سوخت، نمونه برداری انجام می دهیم. سوختی که در حال حاضر در 8 کلانشهر توزیع می شود، مناسب است و این اطمینان را برای ما ایجاد کرده که کیفیت سوخت یورو 4 دارد رعایت می شود و اگر گاها موردی باشد که بعضی از پارامترها بیشتر از حد استاندارد باشد، قابل اغماض است چون سوخت شرایط خیلی خوبی پیدا کرده است.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست کشور از راه اندازی سامانه سیمفا برای معاینه فنی خودروها به عنوان یکی از فعالیت های تاثیر گذار معرفی کرد که انجام شده است و گفت: حدود مجاز معاینه فنی را بازنگری کردیم، محدوده های تعیین شده در کلانشهرها اگر خودرو وارد شود، دوربین های هوشمندی که نصب شده، تخلف را ثبت می کنند و مشمول جریمه می شوند و همین علت، باعث شده مراجعات به مراکز معاینه فنی خودرو به حدود 80 درصد برسد.

وی با اعلام این خبر که از ابتدای آبان ماه، نصب سیستم های هوشمند و دوربین ها برای کل شهر عملیاتی شده است، توضیح داد: از 300 دوربینی که در شهر بود به 1200 دوربین رسیده و تمامی حرکت خودروها ثبت می شود و اگر خودرویی معاینه فنی نداشته باشد، قطعا مشمول جرائمی خواهد شد که باید حتما به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند.

زندی با بیان اینکه سوخت نیروگاه ها از 30 الی 40 درصد سوخت سنگین به 10 درصد رسیده است، بیان داشت: بخش عمده ای از سوخت نیروگاه ها گاز است.

وی با ذکر اینکه هماهنگی بین دستگاه های اجرایی از دیگر کارهای مهمی است که انجام شده است، گفت: در سازمان محیط زیست 8 کمیته تخصصی داریم و دستاوردهایی که در این کمیته ها بدست می آید در کارگروه ملی با حضور دکتر کلانتری مطرح می شود و اگر اشکالی وجود دارد به دستگاه ها تکلیف می شود که باید رعایت کنند.

مرتبط با این خبر

  • بررسی دستاوردهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

  • مشکل محیط زیست، قانونگذاری نیست عوامل بازدارنده اجرایی است

  • مرور دستاوردهای سازمان حفاظت محیط زیست و آینده پیش روی آن

  • 11 میلیون نفر در تعاونی ها فعالیت می کنند

  • تبیین دستاوردهای اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

  • فعالیت 60 هزار نفر در حوزه فرهنگی، هنری و اردویی در آموزش و پرورش

  • تحلیل و بررسی دستاوردهای وزارت آموزش و پرورش

  • عدم جهت گیری سیاسی؛ عامل اصلی رشد مضاعف فانوری نانو

  • آموزش ها در سازمان فنی و حرفه ای بر اساس استاندارد مهارت آموزشی است

  • فعالیت بیش از 11 هزار آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد در سطح کشور