صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

ابوالفضل سپهداری با تاکید بر اینکه باید بچه ماهی را تامین کنیم، گفت: باید در راستای بهبود و ترمیم وضعیت جمعیت مولدین، مولدین شناسنامه دار و سالم را در کشور تولید کنیم.

برنامه «دستاورد» رادیو گفت و گو با موضوع دستاوردهای تحقیقات علوم شیلاتی و سازمان شیلات ایران و با حضور دکتر ابوالفضل سپهداری رئیس بخش بهداشت و بیماری های آبزیان موسسه تحقیقات علوم شیلاتی به روی آنتن رفت.

ابوالفضل سپهداری یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر میزان تولید و توسعه فعالیت های آبزی پروری را خسارات ناشی از بروز بیماری‌ها در واحدهای پرورشی دانست و گفت: طبق آمار معادل 25 درصد خسارات وارده به واحدهای پرورشی از محل بروز بیماری ها است. رقم حدود 120 میلیارد دلاری تولیدات خسارات حدودی 30 میلیاردی را به خودش تخصیص می دهد.

وی افزود: یکی از اهم فعالیت هایی که در آبزی پروری در ایران وجود دارد، تولید ماهیان سردآبی با تکیه بر گونه پرورشی قزل آلای رنگین کمان است. در مقایسه آمار تولید این گونه در کشور و جایگاهش در تولید دنیا می بینیم که در سال 97 با تولید حدود 170 هزار تنی رتبه ایران در تولید ماهی قزل آلا در آب شیرین اول دنیا است.

رئیس بخش بهداشت و بیماری های آبزیان موسسه تحقیقات علوم شیلاتی با بیان اینکه حدود 18 تا 20 درصد قزل الای آب شیرین دنیا را ایران تولید می کند، اظهار کرد: این آمار اهمیت موضوع را نشان می دهد که ما ظرفیت تولید را در کشور داریم و در برنامه های توسعه تا سال 1404 به رقم 225 هزار تن می خواهیم برسیم. اگر بخواهیم ظرفیت های در نظر گرفته شده برای قفس در قزل آلا را هم به آن اضافه کنیم، این رقم در همان افق رقم 400 هزار تنی پیش بینی شده است.

وی متذکر شد: با توجه به اینکه این صنعت از یک طرف به واسطه زمینه های توسعه ای که داشته توسعه پیدا کرده و از طرف دیگر به واسطه عدم توسعه متوازن مراکز تکثیر و پرورش مجبور شده صید مورد نیاز و تخم چشم زده مورد نیازش را تا رقم حدود 70 درصدی از خارج از کشور تامین کند.

سپهداری افزود: این اقدام هم عوارض خودش را به دنبال داشته است و این انگیزه ای بوده تا طرح کلان تولید قزل آلای SPF در جهت رفع این مشکل یعنی تامین مولدین هال هلث و SPFبا سلامت بالا و عاری از عوامل بیماری زای خاص و همچنین در جهت گام برداشتن در جهت احیای مراکز تک تکثیر و همچنین خودکفایی در این صنعت که از نظر اقلیم، دانش و امکانات قابل دسترسی در کشور است، گام برداریم.

وی در ادامه به وضعیت پروژه SPF اشاره کرد و گفت: این پروژه در سال 93 با حمایت و کارفرمایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصویب شد. فاز اول خودش را از همان سال شروع کرده است. این فاز در سال 97 به اتمام رسید و تعهدات خودش را به انجام رسانده و در شرف تدوین موافقت نامه و تنظیم فاز دوم هستیم. با توجه به چالش های پیش روی صنعت تولید قزل آلای کشور هدف اول، تنظیم، طراحی و به مرحله اجرا درآمده است.

رئیس بخش بهداشت و بیماری های آبزیان موسسه تحقیقات علوم شیلاتی با تاکید بر اینکه باید بچه ماهی را تامین کنیم، گفت: با توجه به شرایطی که در کشور داریم جمعیت مولدین موجود در مراکز تکثیر پاسخگوی تامین نیاز کافی و کیفی تخم چشم زده به منظور دستیابی به تولیدات هدف گذاری شده نیست پس طبعا باید در راستای بهبود و ترمیم وضعیت جمعیت مولدین، مولدین شناسنامه دار و سالم را در کشور تولید کنیم.

مرتبط با این خبر

  • اجرای 80 برنامه ملی و استانی در دهه فجر

  • کنگره ملی شهدای فجرآفرین و زندانیان سیاسی مسلمان قبل انقلاب برای اولین بار

  • اعزام اکیپ های پزشکی به مناطق محروم سیستان و بلوچستان

  • افتتاح و کلنگ زنی 6 هزار پروژه در سراسر کشور

  • "تا قله راهی نیست" مستندی از اقتدار فضایی در بخش ماهواره ها

  • آذری جهرمی مهمان برنامه "تا قله راهی نیست"

  • موضوع ایثار و شهادت مهم ترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی است

  • افتتاح 600 پروژه استانی به مناسبت ایام دهه فجر

  • اجرای 40هزار پروژه محرومیت زدایی با حضور فرمانده کل سپاه

  • برپایی جشن فجر چهلم در بیوت امام (ره) در شهرهای نجف، قم و خمین