صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

محمود بهمنی گفت: یکی از مهمترین اقدامات ما در شیلات دستیابی به بیوتکنیک تکثیر و پرورش و بومی سازی کپور ماهیان هندی و چینی و همچنین میگوی وانامی است که برای اولین بار محققین شیلات در بوشهر به آن دست پیدا کردند.

برنامه «دستاورد» رادیو گفت و گو با موضوع دستاوردهای تحقیقات علوم شیلاتی و سازمان شیلات ایران و در تماس تلفنی با دکتر محمود بهمنی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور به روی آنتن رفت.

دکتر محمود بهمنی با اشاره به موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور گفت: این موسسه سابقه طولانی در زمینه تحقیقات دارد در حوزه های آبزی پروری، بوم شناسی منابع آبی، بیولوژی و ارزیابی ذخایر آبزیان، زیست فناوری، استانداردسازی و نظارت فنی آزمایشگاه ها، بهداشت و بیماری های آبزیان، موضوعات علمی نظیر اطلاعات علمی، آموزش و ترویج و در حوزه بین الملل اقدامات شاخصی را انجام داده است.

وی اظهار کرد: دستیابی به بیوتکنیک تکثیر و پرورش گونه های مختلف آبزیان از موضوعات مهم برای توسعه در کشور به اشتغال زایی و افزایش سرانه مصرف آبزیان به شمار می رود و از کارهایی بوده که موسسه تحقیقات شیلات در کنار سازمان شیلات و با همت بخش خصوصی در دهه های اخیر توانسته اتفاقات خوبی را ایجاد کند.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور افزود: یکی از مهمترین این اقدامات که خیلی شاخص است، کپور ماهیان هندی و چینی و همچنین میگوی وانامی است که برای اولین بار محققین شیلات در بوشهر توانستند به بیوتکنیک تکثیر و پرورش و بومی سازی آن دست پیدا کنند که امروزه شاهد توسعه و تولید 47 هزار تنی در سال 97 و حدود 46 هزار تنی تا به امروز در سال 98 بودیم.

وی امکان سنجی بهره برداری از منابع مختلف آب های داخلی در راستای توسعه پایدار شیلات را از اقداماتی بیان کرد که موجب توسعه آبزی پروری در کشور است و در ادامه بیان کرد: همچنین ارائه راه های پیشگیری، کنترل و مقابل با انواع تهدیدات بیولوژیک از دیگر اقدامات است.

بهمنی اشاره کرد: یکی از از کارهای مهمی که در حوزه صیادی و ارزیابی ذخایر صورت گرفته، پروتکل های علمی بوده که همکاران ما عمدتا در جنوب کشور ارائه دادند و منجر شد صید ترال منطقه خلیج فارس ممنوع شود.

وی در خصوص همکاری با بخش خصوصی گفت: در مرکز ملی فرآوری آبزیان که یکی از زیرمجموعه های مهم تحقیقاتی ما است کارهای خوبی در خصوص فراوری آبزیان انجام شده و داریم این کارها را با بخش خصوصی دنبال می کنیم چون معتقد هستیم تحقیقات در قرن بیست و یکم برای بخش خصوصی نیست بلکه تحقیقات با بخش خصوصی است.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور درباره ظرفیت مکران گفت و اظهار کرد: استفاده از این ظرفیت ها می تواند ذخایر شیلات کشور را افزایش دهد. یکی از دستاوردهای تحقیقاتی که همکاران ما در پژوهشکده های جنوب کشور با استفاده از کشتی تحقیقاتی و مشارکت همکاران ما در شیلات انجام دادند، شناسایی ذخایر جدید اقتصادی است که می توانند در اِشِل سازمان شیلات و چارچوب مجوزهای قانونی صید مورد استفاده قرار گیرد و در بخش اقتصاد شیلاتی ما را کمک کند.

وی افزود: از طرفی اگر ما بتوانیم در جایی که امکان پرورش گونه های بومی یا مناسب برای قفس وجود دارد با کمک همکارانمان در شیلات و حضور فعال بخش خصوصی به این موضوع بپردازیم.

مرتبط با این خبر

  • ممنوعیت واردات ماهی تیلاپیا موقت است +صوت

  • تامین ماهی های مولد شناسنامه دار و سالم نیاز اولیه در صنعت شیلات است

  • ایران رتبه نخست در تولید قزل آلای آب شیرین در جهان را در اختیار دارد

  • رشد 12 برابری سرانه مصرف آبزیان در کشور

  • رتبه اول جهان را در تولید قزل آلا داریم

  • دغدغه سازمان شیلات از سازمان محیط زیست، کمتر نیست

  • افزایش تولید آبزی پروری به معنی افزایش پساب رودخانه ها نیست

  • ماهیان خاویاری در شدیدترین مرحله انقراض قرار دارند

  • آبزی پروری و اکوتوریسم در راستای تحقق شعار "رونق تولید" +صوت

  • میزان تولیدات شیلات پس از انقلاب 40 برابر شده است