آیینه داران بصیرت جمعه ها از ساعت 18:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو گفت و گو

آيينه داران بصيرت

كارشناس مطالعات اجتماعی و فرهنگی؛ خودباوری و اعتماد به نفس مهم ترین دستاورد طیبه شجره بسیج

کارشناس مطالعات اجتماعی و فرهنگی گفت: دستاورد طیبه شجره بسیج منجر به ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس در آحاد مردم شد و شاخه آن به راحتی در برابر طوفان غرب خم نمی شود.

1396/08/06
|
10:42

برنامه آیینه داران بصیرت رادیو گفت وگو با موضوع ابعاد ساختاری سازمان بسیج و با حضور ابراهیم حبیبی کارشناس مطالعات اجتماعی و فرهنگی به روی آنتن رفت.

ابراهیم حبیبی کارشناس مطالعات اجتماعی و فرهنگی در گفتگوی آیینه داران بصیرت رادیو گفتگو در این باره بیان کرد: بسیج در ابتدای پیدایش خود با بحران هایی از جمله جنگ تحمیلی مواجه بود اما توانست بر این مشکلات فائق آمده و به خوبی نقش خود را ایفا کند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط جنگ تحمیلی در آن زمان، مسئله شهید و یا جانباز شدن بیشتر مورد توجه بسیجیان قرار داشت اما با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری می توان به پیچیده تر شدن وظایف بسیج نسبت به گذشته پی برد.

حبیبی افزود: اکنون بسیج با عرصه های مختلفی از جمله دفاع، سیاست و سازندگی مواجه است به همین منظور مقام معظم رهبری به بسیج به عنوان یک سازمان می نگرد.

کارشناس مطالعات اجتماعی و فرهنگی با بیان اینکه سازمان تعریف خاص خودش را دارد، گفت: سازمان دارای یک فرآیند طولانی است و شاید این یکی از عمده ترین وجه تمایز وظایف بسیج در آن زمان است چرا که در زمان جنگ تحمیلی ممکن بود مقاومت در یک نقطه شروع و در همان جا پایان یابد اما اکنون مقاومت در عرصه فرهنگی شکل گرفته و نیازمند اندیشه ورزی است.

وی تصریح کرد: به اعتقاد مقام معظم رهبری آفت وابستگی بایستی تقلیل یابد همچنین با توجه به دیدار ایشان در آذر ماه سال گذشته می توان به مهم ترین سر فصل سخنان ایشان یعنی تشکیل هیئت های اندیشه ورزی پی برد.

به گفته حبیبی اگر قرار است که بسیج در قالب یک سازمان متجلی شود دلیل اصلی خود را با تکیه بر اندیشه ورزی به نمایش گذاشته و همواره تشکیل این هیئت ها را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

کارشناس مطالعات اجتماعی و فرهنگی در مصاحبه با رادیو گفتگو راهبرد نگاری را یکی از مسائل مهم اندیشه ورزی برشمرد و افزود: علت اصلی مطرح کردن چنین مسائلی این است که بسیج از یک دوران ساده به دوران پیچیده ای منتقل شده بنابراین وضع آن نیز تغییر کرده است.

وی با بیان اینکه بسیج در طول حیات خود دستاوردهای مختلفی را به ملت ایران عرضه داشته است، افزود: از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون همواره حضور فعال را شاهد بوده ایم و این نهاد اقدامات مهمی را در عرصه های علمی، تحقیقی و مذهبی انجام داده است.

حبیبی یادآور شد: با توجه به اینکه اکنون در آستانه مراسم اربعین قرار داریم به راحتی با واکاوی این مسئله به نقش پررنگ بسیج و عملکرد خالصانه آن در تمامی بخش ها پی می بریم اما در عرصه بین المللی نیز اکنون شاهد هستیم که دشمن دائما توان موشکی ما را مرکز توجه خود قرار داده و از طریق آن ما را تهدید می کند چرا که این مسئله نیز یکی دیگر از دستاوردهای بسیج است.

کارشناس مطالعات اجتماعی و فرهنگی گفت: تجربه ثابت کرده که هر جایی بسیج وارد عمل شود و از ظرفیت های علمی و پژوهشی خودش استفاده کند، عرصه های مختلفی را فتح خواهد کرد و نمونه بارز آن تلاش در جهت حفظ انرژی هسته ای بوده است.

وی اظهار کرد: دستاورد طیبه شجره بسیج منجر به ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس در آحاد مردم شد و شاخه آن به راحتی در برابر طوفان غرب خم نمی شود.

حبیبی با اشاره به اینکه دشمن راه های مختلفی برای رسوخ در یک فرهنگ جامعه را دارد، گفت: اکنون دشمن با توسل به شیوه های متعددی از جمله نفوذ به سینما و به تبع فرهنگ یک جامعه سعی دارد تا آن را در ورطه نابودی قرار دهد بنابراین ما بایستی به مقابله با این تهاجم فرهنگی بپردازیم.

کارشناس مطالعات اجتماعی و فرهنگی با اشاره به راهکارهای مقابله با این تهاجم بیان کرد: حفظ و تعمیق ارزش های ملی و اسلامی، تحقق حیات طیبه اسلامی و حفظ ارزش های انقلابی، هوشیاری و بیداری در مقابل انحراف معنوی جامعه اسلامی و احیای فریضه فراموش شده امر به معروف و نهی از منکر باید در دستور کار قرار گیرد.

وی در پایان تاکید کرد: ایجاد و باور عمیق، ریشه دار و عقلانی در مدیران جامعه ما، تلاش و تدبیر جدی و گسترش برای تثبیت نظام ارزش مطلوب و نیز تبلور و تجلی این نظام ارزشی در رفتار حقیقی و حقوقی آحاد مردم خصوصا مدیران تصمیم گیرند رده بالای کشور منجر به رویارویی با هرگونه تهاجم فرهنگی دشمن می شود.

دسترسی سریع
آیینه داران بصیرت