صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

سید بشیر حسینی گفت: این فیلم نمونه یک نقد درون گفتمانی است اما از زوایه خاص و با لکنت برای بیان رویکرد طرف مقابل.

ویژه برنامه "سودای سیمرغ" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی فیلم های جشنواره فیلم فجر و با حضور دکتر غلامرضا آذری متخصص علوم ارتباطات و مطالعات رسانه ای، دکتر زهرا محمودی مدرس دانشگاه و دکتر سید بشیر حسینی منتقد سینما روانه آنتن شد.

آذری در ویژه برنامه "سودای سیمرغ" رادیو گفت و گو بیان کرد: سینمای ایران به شدت در حال باز شدن است به این مفهوم که بسیاری از ضرورت های فرهنگی که هنوز جای تجربه اجتماعی شدن را دارند هم اکنون در اغلب فیلم ها دیده می شود.

وی با بیان این مطلب گفت: با توجه به فیلم هایی که تاکنون دیدم احساس می کنم گره خوردن مسائل اجتماعی بویژه آسیب های اجتماعی در اغلب فیلم ها انعکاس پیدا کرده است.

آذری در رابطه با "دیدن این فیلم جرم است" گفت: این اثر جزو فیلم هایی است که دلاورمردی و از خود گذشتگی و ایثار را به منصه ظهور می رساند. در اغلب سکانس ها و پلان ها بیشتر با گفت و گو و دیالوگ هایی مواجهیم که قرار است قضاوت های ارزشی جهت پیدا کند و منشا یک مسئله باشد که از این نظر فیلم موفقی بود.

متخصص علوم ارتباطات و مطالعات رسانه ای افزود: تمام دیالوگ های فیلم جنبه انتقادی دارد و هر دو گروه در یک جدل رابطه ای گیر کرده اند و گویا نمی خواهند همدیگر را بفهمند.

همچنین در ادامه این ویژه برنامه، محمودی درباره "دیدن این فیلم جرم است" گفت: از اینکه فضای سینما بعد از دهه 70 به جایی رسیده که می توانیم اینگونه فیلم ها را ببینیم و به آن فکر کنیم جای امیدواری دارد.

محمودی ادامه داد: بار ایدئولوژیک و شعارزدگی این فیلم می توانست خیلی زیاد باشد و باعث عدم موفقیت آن باشد اما جهت دهی داستان ما را به یک روایتی برد که برای همه ما آشنا و قابل فهم است و درک تجربه زیسته است و از این جهت می توان گفت فیلم خوبی است.

این مدرس دانشگاه افزود: شاید این فیلم برای یک مخاطب خارجی قابل درک نباشد اما آنجایی که با تک تک ما حرف می زند و هر یک از ما یک برداشت داریم جزو موفقیت های فیلم محسوب می شود و به نوعی ظرفیت این فیلم زیاد است.

محمودی با بیان اینکه روایت این فیلم کاملاً مشخص بود عنوان کرد: این فیلم روایت خانواده ای است که مورد تعرض قرار می گیرد و مرد که از خود و خانواده اش دفاع می کند و اینها نشانه هایی هستند که قابلیت حرف زدن دارند.

همچنین در ادامه ویژه برنامه "سودای سیمرغ" رادیو گفت و گو، دکتر سید بشیر حسینی منتقد سینما گفت: نقطه قوت این فیلم درگیرکنندگی آن است اما ضعف جدی فیلم آنجایی است که در مواردی باب گفتمان را بسته است بدین معنا که می خواست نگاه رقیب خود را تفسیر کند.

حسینی افزود: این فیلم نمونه یک نقد درون گفتمانی است اما از زوایه خاص و با لکنت برای بیان رویکرد طرف مقابل.

این منتقد سینما بیان داشت: امید ما به نسل جدید سینماست، این نسل جسورانه تر سوژه ها را انتخاب می کند و نسبت به مسائل روز بی توجه نیست و با زاویه دید خود وارد بحث می شود.

مرتبط با این خبر

  • سینماگران باید از سواد رسانه ای خوبی برخوردار باشند

  • امیدوارم دارکوب مورد استقبال تماشاگران و منتقدان قرار بگیرد

  • جشنواره فجر سرمایه ملی است‎

  • اتفاق ویژه جشنواره فیلم فجر96، کوچک سازی آن است

  • «کامیون» یک فیلم برای جشنواره های بین المللی است

  • برای ساخت انیمیشن فقط می توانیم روی هوش بچه های ایرانی حساب کنیم

  • حضور فیلم کامیون پس از 19 سال در جشنواره فیلم فجر

  • "شعله ور" و "بمب" ؛ دو فیلم تاثیر گذار جشنواره فجر

  • فیلم "بمب" پیمان معادی تحسین برانگیز است

  • فضای جشنواره فیلم فجر هر شب گرم تر می شود