سودای سیمرغ شنبه تا جمعه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

سوداي سيمرغ

سید بشیر حسینی: بازگشت فیلمسازان به قهرمان سازی و دغدغه مردم

کارشناس و منتقد سینما گفت: اتفاق خوب جشنواره امسال بازگشت به قهرمان و دغدغه ها و سوژه های مردمی است.

1398/11/21
|
14:03

ویژه برنامه "سودای سیمرغ" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی فیلم های جشنواره فیلم فجر و با حضور دکتر سید بشیر حسینی، دکتر زهرا محمودی و دکتر امیر حسن ندایی از کارشناسان و منتقدان سینما از محل پردیس سینمایی ملت روانه آنتن شد.

ندایی در آغاز بیان کرد: ما از دیدگاه سواد رسانه ای باید به مخاطب بگوییم که چه اثری را تماشا و به چه عناصری توجه کند و چگونه با این عناصر ارتباط بگیرد اما متاسفانه اغلب فیلمسازان نمی دانند که قرار است چه بگویند، روی چه مخاطبی تاثیر بگذارند و حتی تحت تاثیر چه موضوعی فیلم بسازند.

وی افزود: فیلم "دشمنان" یک عنصر روانی را در شخصیت پیگیری می کرد درصورتیکه چنین موضوعی قطعاً نیازمند شناخت کامل فیلمساز از روانشناسی شخصیت است و جالب اینکه بازیگر نقش روانشناس فیلم به همه چیز شبیه است الّا روانشناس. این دکتر روانشناس حرف هایی می زند که امکان ندارد روانشناس چنین حرف هایی را بزند.

این کارشناس و منتقد سینما با تأکید بر لزوم شناخت فیلمساز از روانشناسی شخصیت گفت: جشنواره امسال به جهت قهرمان شناسی و شناخت ویژگی قهرمانان یک شکست مطلق بود، من تقریباً قهرمانی در هیچ یک از فیلم های این دوره ندیدم البته من موفق به تماشای فیلم های "شنای پروانه"، "روز صفر" و "خون شد" نشدم.

همچنین در ادامه این ویژه برنامه رادیو گفت و گو، محمودی بیان کرد: هیچ وقت قهرمان ایده آلی که در ذهن مخاطب وجود دارد ساخته نمی شود زیرا مدیوم سینما و اثر هنری به شکل خاص خود یک ترسیم است نه تصویر.

وی افزود: فیلم یک نظام گفتمانی است که نشانه ها و تصاویر و صداها روی آن هستند و یک حس آمیزی کلی در فضای سینمای ایران وجود دارد که در ذهن مخاطب شناور است لذا نوع دریافت مخاطب بستگی به این دارد که فیلمساز تا چه حد توانسته هویت جمعی را در ذهن مخاطب احیا کند.

این کارشناس رسانه گفت: اتفاق خوب جشنواره امسال این است که فیلمسازان ما قهرمان سازی را مشق می کنند.

حسینی در پایان ابراز داشت: اتفاق خوب جشنواره امسال بازگشت به قهرمان و دغدغه ها و سوژه های مردمی است، متاسفانه سلاخی به جای نقد نشسته و من با الفاظ بی ادبانه و غیر محترمانه در نقد مشکل دارم.

وی افزود: ما سالها بود که کمتر فیلمی را به تماشا می نشستیم که قهرمانی را برایمان ترسیم کند اما امسال فیلم های پررنگی در حوزه قهرمانی داشتیم که از جمله آن می توان به دو فیلم "روز صفر" و "شنای پروانه" اشاره کرد و البته "لباس شخصی" هم قهرمان خاص و جذاب خودش را داشت.

کارشناس و منتقد سینما گفت: پیوند هنرمند و شهروند در فیلم های امسال برایم جذاب است و علاوه براین، سوژه های فیلم های نیز بسیار متنوع و به تناسب، جذاب بودند.

دسترسی سریع
سودای سیمرغ