شکوه پیشرفت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

شكوه پيشرفت

رئیس جهاد دانشگاهی كشور: از وظایف جهاد دانشگاهی تبدیل علم به فناوری و محصول و ارائه آن به جامعه است

رئیس جهاد دانشگاهی کشور با تاکید بر اینکه کار اصلی ما تبدیل علم به فناوری و فناوری در قالب نوآوری، محصول و خدمات و ارائه آن به جامعه است، گفت: باید حتما این حلقه تکمیل شود که یکی از وظایف جهاد دانشگاهی این امر است.

1396/11/17
|
10:45

برنامه "شکوه پیشرفت" رادیو گفت وگو با موضوع جهاد دانشگاهی در چهل سال انقلاب- پژوهشگاه رویان و با حضور دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی کشور روانه آنتن شد.

حمیدرضا طیبی با اظهار به اینکه در دوران قبل از نقلاب، کشورهای غربی به عمد از توسعه علمی و فناورانه ایرانی ها جلوگیری می کردند، گفت: چون پیشرفت علم و توسعه فناوری و ارزش افزوده ای که علم و فناوری در محصول و خدمات چه در حوزه اقتصاد و چه در حوزه دفاعی ایجاد کرده بود به قدری کشورهای غربی را قدرتمند کرده بود که به نظر می آمد علاقه مند نباشند کشورهای دیگر پیشرفت کنند.

وی با یادآوری زمینه های ایجاد جهاد دانشگاهی در کشور عنوان کرد: با پیروزی انقلاب و روحیه خودباوری که توسط امام (ره) ایجاد شد، این فکر در تعدادی از دانشجویان و اساتید شکل گرفت که به دنبال ایجاد یک نهاد علمی باشیم که بیاید در مورد زیرساخت های توسعه و پیشرفت، به ویژه توسعه علمی و فناورانه و توسعه فرهنگی و آموزش های مهارتی و تخصصی کار و الگوسازی کند و جهاد دانشگاهی با این اهداف تاسیس شد و این اهداف در اساس نامه جهاد در 16 مرداد سال 1359 قرار گرفت.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور به دستاوردهای جهاد دانشگاهی اشاره کرد و اظهار داشت: در حوزه پزشکی کار خودمان را در مورد سلول های بنیادی شروع کردیم که بحث نویی در دنیا بود و امروز داریم در این حوزه در مرز علم حرکت می کنیم و توانسته ایم علم خود را تبدیل به فناوری کنیم و فناوری را در خدمت معالجه مردم قرار دهیم. در بحث درمان نازایی، انواع سرطان ها و حوزه هایی از این دست کارهای بسیار خوبی انجام شد.

وی افزود: در زمینه مهندسی نیز دستاوردهای بسیار بزرگ و خوبی داشته ایم، برای اولین بار در کشور و برای سازمان صدا و سیما فرستنده های رادیویی MW را تا قدرت هزار کیلو وات، FMرا تا قدرت 20 کیلو وات و سال گذشته فرستنده تلویزیونی روستایی ساختیم تا روستاهایی که سیگنال را ضعیف دریافت می کنند و یا دریافت نمی کنند، بتوانند تمام فرستنده های جمهوری اسلامی را بگیرد و سایر کانال ها را فیلتر کنند.

وی درباره دیگر حوزه ها نیز گفت: در حوزه صنعت نفت، فناوری های ارزشمندی را تولید کردیم، طراحی و ساخت دکل های نفت، طراحی و ساخت تجهیزات بالادستی در صنعت حفاری. در حوزه کشاورزی، پژوهشکده گیاهان دارویی را راه اندازی کرده ایم و تولید گیاهان دارویی و اهلی سازی گیاهان دارویی از جمله فعالیت های ما است.

طیبی با تاکید بر اینکه کار اصلی ما تبدیل علم به فناوری و فناوری در قالب نوآوری، محصول و خدمات و ارائه آن به جامعه است، متذکر شد: باید حتما این حلقه تکمیل شود که یکی از وظایف جهاد دانشگاهی این امر است.

وی با بیان اینکه 42 واحد جهاد دانشگاهی داریم که 12 واحد در تهران و 30 واحد در استان های کشور مستقر هستند، گفت: در این واحدها هم گروه های پژوهشی و هم مراکز خدمات تخصصی داریم، گروه های پژوهشی کار علمی و فناورانه را تا مرز تولید فناورانه انجام می دهند و مراکز تخصصی آنها را به صورت حرفه ای به جامعه ارائه می دهند. علاوه بر واحدها، دارای 25 پژوهشکده مستقل هستیم که 9 پژوهشکده در قالب سه پژوهشگاه رویان، ابن سینا و علوم انسانی و اجتماعی فعالیت می کنند و 16 پژوهشکده هم به صورت مستقل.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور ادامه داد: تعریف کار هم کرده ایم که همه واحدهای جهاد دانشگاهی باید یا بر اساس نیازهای ملی یا مزیت های استانی فعالیت های خودشان را ساماندهی کنند و این برنامه ریزی به شدت در حال اجرا است.

وی با اشاره به جذب نیروی متخصص و ماندگاری آنها در کشور متذکر شد: اگر اکوسیستمی به وجود بیاید و کشور نشان دهد که طالب پیشرفت است نیروهای متخصص به طور طبیعی بر می گردند. متاسفانه به نظر می آید در کشور ما هنوز آن اراده مشاهده نشده که به سمت پیشرفت جدی و اقتصاد دانش بنیان برویم، چراکه پیشرفت حاصل برنامه ریزی جامع دراز مدت و هماهنگ کردن نهادهای مرتبط است.

وی در رابطه با پژوهشگاه گروه علوم انسانی و اجتماعی توضیح داد: می توانیم بگوییم حدود 33 درصد از فعالیت های ما در حوزه علوم انسانی و اجتماعی است و از کارهای خوبی که انجام دادیم بحث هویت ایرانی و مناسبات نسلی است.

دسترسی سریع
شکوه پیشرفت