از ساعت به مدت

رادیو گفت و گو

هنگامه سربلندي

عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد: بازگرداندان دین به حیات سیاسی اجتماعی از آثار انقلاب بود

عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد گفت: قبل از انقلاب، احدی در دنیا تحلیل نمی کرد که دین منشا انقلاب بشود و سخن از پایان دین و ایدئولوژی در مناسبات سیاسی اجتماعی می زدند، انقلاب باعث شد تا مد جدیدی از تحلیل ها اتفاق بیافتد.

1397/11/22
|
13:21

ویژه برنامه «هنگامه سربلندی» رادیو گفت و گو به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی با حضور دکتر فرزاد جهان بین عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد به روی آنتن رفت.

فرزاد جهان بین به نقش عوامل موثر در پیروزی انقلاب اشاره کرد و گفت: قطعا به غیر از رهبری امام (ره) که همانند یک کوه در مقابل تمام خدایان و شیطنت ها ایستادند، حضور ملت در پیروزی انقلاب، موثر بود. یعنی اگر مردم در صحنه باشند هیچ قدرتی نمی تواند با قدرت مردم دربیافتد و گلاویز شود.

وی تاکید کرد: اینکه می بینید در چهلمین سالگرد انقلاب، هیچ قدرتی در دنیا به اندازه نظام جمهوری اسلامی مستقل نیست، خودش تصمیم می گیرد، خودش عمل می کند و علیرغم تمام تلاش هایی که برای از بین بردن این نظام کردند از ترورهای سال 61 تا تحمیل جنگ تا انواع تحریم هایی که به این ملت شده و همچنین ایجاد داعش در کنار مرزهای کشور، می بینیم که نظام همه اینها را پشت سر گذاشته و امروز در 40 سالگی انقلاب به مراتب قوی تر از آن چه که در سال 57 بود، شده است و این نیست مگر بخاطر حضور مردم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد با اظهار به اینکه الگو شدن با حرف ایجاد نمی شود، بیان داشت: الگو زمانی ایجاد می شود که وقتی کشورها و ملت های دیگر نگاه می کنند ببینند ملتی 40 سال حرفی را زده و روی آن حرف ایستاده و همه کسانی که خواستند در مقابلش بایستند، نتوانستند کاری پیش ببرند و این در عمل موجب ایجاد الگو می شود.

وی با اشاره به اینکه الگوی مقاومت از انقلاب اسلامی نشئت گرفته، اضافه کرد: امروز مقاومت در یمن، سوریه، لبنان، عراق و اخیرا کسی که در جنبش جلیقه زردها در فرانسه اسمی از جمهوری اسلامی برد، بخاطر این است که وقتی یک نفر جلو بیافتد و بتواند بایستد و از بین نرود، بقیه هم ناخودآگاه الگو می گیرند.

جهان بین تاکید کرد: امروز چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی این پیام را به مردم جهان، هم به مستکبرین و هم به مستضعفین دارد مخابره می کند که اگر شما بایستید و درست بایستید و در راه خدا باشید و خدا پشتیبان شما باشد، هیچ احدی نمی تواند به شما ضربه بزند و این نکته بسیار مهمی است که ما از این راهپیمایی می توانیم دریابیم.

وی با یادآوری اینکه قبل از انقلاب، احدی در دنیا تحلیل نمی کرد که دین منشا انقلاب بشود، بیان کرد: آن ها انقلاب ها را پدیده های کمونیستی و چپ می دانستند و سخن از پایان دین و ایدئولوژی در مناسبات سیاسی اجتماعی می گفتند، انقلاب اسلامی ایران باعث شد تا مد جدیدی از تحلیل ها اتفاق بیافتد و در این زمینه کتاب زیاد نوشته شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد افزود: یکی از آثار انقلاب این بود که دین را مجددا به حیات سیاسی اجتماعی برگرداند، این فقط در جهان اسلام نیست بلکه در سال 2000 در آمریکا کتابی منتشر می شود و پرفروش ترین کتاب سال می شود با عنوان «فرهنگ بی ایمانی» که رئیس جمهور وقت آمریکا در سخنرانی سالیان به این کتاب استناد می کند. حرف این کتاب این است که ما بیش از حد سکولار شدیم و دین را از حیات سیاسی اجتماعی کنار زدیم و باید دین را وارد حیات سیاسی اجتماعی کنیم.

دسترسی سریع
هنگامه سربلندی