سوفیا سه شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

استادیار پژوهشكده علوم شناختی: نورومدیتیشن، در درمان بیماری روانشناختی و بیماری‌های جسمی کاربرد دارد

همتی مقدم در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، نورومدیتیشن را به عنوان مکملی برای روند درمان بیماری نام برد و گفت: نورومدیتیشن یک برنامه علمی- پزشکی است که در درمان بیماری‌های روان شناختی و برخی بیماری‌های جسمی کاربرد دارد.

1400/01/25
|
13:04
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر احمدرضا همتی مقدم درباره فلسفه و نورومدیتیشن با برنامه « سوفیا » مصاحبه کرد و گفت: مدیتیشن به معنای انجام تمرین‌های ذهنی به طور نظام‌مند برای بهینه کردن سیستم‌های شناختی و احساسات است و نورومدیتیشن آموزش‌های ذهنی براساس دست آوردهای علوم اعصاب در مدیتیشن به بررسی درگیری بخش‌های مغز و یافتن عملکرد بهتر حوزه‌های شناختی روی مغز می‌پردازد.

وی با بیان اینکه از سال 2000 به بعد جنبش شدیدی در مدیتیشن با انتشار مقالات مثبت و منفی رخ داد، تصریح کرد: نورومدیتیشن یک برنامه علمی- پزشکی است که در درمان بیماری‌های روان شناختی و برخی بیماری‌های جسمی کاربرد دارد و کاری با مسئله مکاشفه ندارد و علت تنوع در مقالات، به مهارت معلم، تعداد شرکت کننده‌ها در مقالات، طول مدت برنامه و نوع عمل بستگی دارد.

همتی مقدم ضمن اشاره به تفاوت برنامه مدیتیشن برای هر فرد که مبتنی بر ساختار فیزیولوژی و مشکلات آن است، به معرفی چهار دسته مدیتیشن پرداخت و گفت: مدیتیشن‌ها روی تمرکز، حضور ذهن در لحظه حاضر، سکوت ذهن و برای بازکردن قلب کار می‌کنند.

او نورومدیتیشن را به عنوان مکملی برای روند بیماری نام برد و ضمن اشاره به یافتن همبستگی بین بحث‌های معنوی و ساختارهای نورونی، خاطر نشان کرد: علوم اعصاب مغز که کار آن شناخت ساختار‌های مغزی نورون‌ها است و نوروسایتس شناختی با هدف شناسایی نواحی مربوط به شناخت، از شاخه‌های علمی نوروساینس هستند.

در ادامه گفتوگو، همتی مقدم ضمن اشاره به "الهیات عصب محور" که به توصیف بخش‌های فعال مغز در هنگام تجربه دینی می‌پردازد، اظهار کرد: هر چه مغز را بهتر بشناسیم، رفتار افراد را نیز می‌توان بهتر شناخت و متخصصین مغز عقیده دارند که با شناخت بیشتر فرآیندهای مغزی، به درک قوای شناختی که خدا درون انسان نهاده تا او را بهتر بشناسد، منجر می‌شود.

وی در پایان، بکارگیری این علم را برای افرادی که دچار افسردگی هستند، با خودشان زیاد حرف میزنند، وسواس فکری و اضطراب دارند و یا از بیماری‌های مزمن رنج می‌برند، مؤثر دانست.

دسترسی سریع
سوفیا