صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

کارشناس سازمان جنگل ها از دفتر امور بیابان به عوامل بیابان زدایی اشاره کرد و عنوان ساخت: مدیریت منابع آب مهمترین نقش را در بیابان زدایی دارد که متاسفانه امروز در کشور مورد توجه قرار نداده ایم و آثار آن را در تالاب ها و مناطق بیابانی شاهد هس

برنامه «آب را گل نکنیم» رادیو گفت و گو با موضوع بیابان زدایی و با حضور دکتر حسن احمدی استاد دانشگاه و عضو پیوسته فرهنگستان علوم، دکتر احسان فرهی مدیر قرارگاه جهاد اقتصادی سپاه، مهندس محسن عبدالحسینی کارشناس سازمان جنگل ها از دفتر امور بیابان و هماهنگ کننده گروه ملی مقابله با بیابان و مهندس رمضانعلی ابراهیم پور رئیس گروه حفاظت و حاصلخیزی معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به روی آنتن رفت.

حسن احمدی در آغاز با اشاره به موضوع تخریب سرزمین گفت: طبق مصوبه سازمان ملل، تخریب سرزمین عبارت است از تخریب اراضی در مناطق خشک، نیمه مرطوب و مرطوب که در اثر دو عامل اقلیمی و انسانی رخ می دهد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: امروز عامل سومی نیز به عوامل تخریب سرزمین اضافه شده است و آن تغییر اقلیم است که نقش اساسی در تخریب سرزمین دارند. در این میان بیابان به عنوان یک اکوسیستم زنده، جایگاه خاصی در ایران دارد و تمام تمدن بشری به عنوان ایران، در منطقه بیابانی به وجود آمده است.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم، اکوسیستم بیابان را یک اکوسیستم ظریف و شکننده توصیف کرد و اظهار داشت: این شکنندگی به دلیل کمبود بارش و دمای بالا و همچنین تخریب شدید است. امروز بیش از دو سوم کشور در شرایط بیابانی قرار دارد و متاسفانه توجهی به این اکو سیستم نکردیم و فشارهایی که به این منابع آورده ایم، باعث شده روز به روز، این بیابان ها شرایط سخت تری پیدا کنند و منابع را از دست بدهیم.

در ادامه محسن عبدالحسینی با اشاره به دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، گفت: این دفتر که در اکوسیستم های بیابانی کار می کند، وظیفه اصلی اش کنترل پدیده های این مناطق مانند شن های روان است.

هماهنگ کننده گروه ملی مقابله با بیابان با اشاره به موضوع بیابان زدایی و تخریب سرزمین، عنوان کرد: این مسئله مهم فراتر از یک دفتر و سازمان است و در واقع بهره برداری از اراضی و مجموعه ای از دستگاه ها، هم در تخریب اراضی نقش دارند و هم در برابر آن آسیب پذیر هستند.

کارشناس سازمان جنگل ها از دفتر امور بیابان به عوامل بیابان زدایی اشاره کرد و عنوان ساخت: مدیریت منابع آب مهمترین نقش را در بیابان زدایی دارد که متاسفانه امروز در کشور مورد توجه قرار نداده ایم و آثار آن را تالاب ها و مناطق بیابانی شاهد هستیم. همچنین مدیریت دام و زراعت در اراضی جنگلی و تبدیل اراضی منابع طبیعی و البته آتش سوزی جنگل ها، از دیگر عوامل گسترش بیابان ها و تخریب اراضی هستند.

در ادامه رمضانعلی ابراهیم پور با اشاره به اهمیت و جایگاه مدیریت منابع آب در بیابان زدایی گفت: وقتی از مدیریت منابع آب صحبت می کنیم، یک ارگان یا وزارت خانه نمی تواند مستقیما تمام بخش ها را بر عهده بگیرد.

وی افزود: امروز با افزایش اراضی شور کشور مواجه هستیم و بیش از چهار میلیون هکتار از اراضی کشاورزی مان در محدود اراضی شور قرار گرفته است. یکی از عواملی که باعث افزایش این اراضی شده است، استفاده از آب آبیاری با "ای سی" بالا در مناطق خاص است.

رئیس گروه حفاظت و حاصلخیزی معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: استفاده افراد از آبیاری با "ای سی" بالا دلایل مختلفی از جمله معیشت دارد زیرا افراد در مناطقی زندگی می کنند که سالیان سال با همین اراضی با همین آب کار کرده اند اما امروز به دلایل سوء مدیریت و تغییرات اقلیمی، با بحران آب در این اراضی روبرو هستیم.

در ادامه احسان فرهی با اشاره به قرارگاه جهاد اقتصادی سپاه گفت: این قرارگاه با هدف یاری رساندن به دستگاه های متولی به ویژه سازمان جنگل ها و مراتع به ویژه سازمان آبخیزداری کشور و سازمان محیط زیست، به عنوان یک دستگاه یاری رسان، تفاهم نامه ای را در سال گذشته در راستای اجرای طرح های بیابان زدایی اجرا کرد.

مدیر قرارگاه جهاد اقتصادی سپاه ادامه داد: ماهیت تفاهم نامه، اجرای 550 هزار هکتار آبخیزداری و بیابان زدایی در سطح کشور بود که به صورت پایلوت در سطح کشور شروع شد. این طرح سال گذشته به ویژه در استان هایی که با مشکل بیابان زایی مواجه بودند آغاز شد.

وی افزود: یکی از کارهای پایلوت در استان خوزستان که یکی از کانون های بحرانی در بیابان زایی است، ایجاد قرارگاهی است که در وهله نخست، چهار هزار هکتار از مناطق بیابان را نهال کاشت کردیم.

مرتبط با این خبر

  • کاهش واردات در شرکت آب و فاضلاب در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی است

  • تنها از 5 درصد قابلیت های کویر استفاده می شود