پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

مدیر توسعه ی صنعتی سازمان صنایع كوچك: حمایت جزیره ای از واحدهای تولیدی هیچ کمکی به تولید نمی کند

مدیر توسعه ی صنعتی سازمان صنایع کوچک بیان داشت: به منظور کاهش هزینه ی تمام شده ی تولید،ضروری است نحوه ی حمایت از واحدهای صنعتی و تولیدی براساس مدل های توسعه ی صنعتی و بصورت زنجیره ای باشد.

1397/06/11
|
10:49
|

مهندس طهمورث لاهوتی اشکِوری،مدیر توسعه ی صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در گفت و گو با برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با موضوع خرید کالای ایرانی در راستای حمایت از تولید ملی اظهار داشت: بخشی از هزینه های ثابت برای واحدهای صنعتی یا هر گونه مجموعه فعالیت اقتصادی وجود دارد که ممکن است در وسعت سر شکن شود اما کاهش هزینه ی تمام شده هیچ ربطی به بزرگی واحد صنعتی ندارد.

وی افزود: بسیاری از واحدهای کوچک و متوسط وجود دارند که به دلیل مدیریت صحیح و برنامه ریزی درست در مصرف منابع،بسیار بهینه تر از واحدهای بزرگی هستند که هزینه های ثابت آنها در بیشتر فعالیت ها سر شکن گردیده است.

مدیر توسعه ی صنعتی سازمان صنایع کوچک در پاسخ به این پرسش که چگونه می توان هزینه ی تمام شده را کاهش داد؟ تصریح کرد: در این رابطه چند نکته وجود دارد بدین ترتیب که از مصرف منابع در اختیار(انرژی) تا منابع نیروی انسانی و مالی،اگر مدیریت صحیح براساس دانش روز و تخصص های متناسب با آن فعالیت اقتصادی صورت پذیرد قطعا بهره وری افزایش خواهد یافت.

لاهوتی در برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد: یکی از نیازهایی که در واحدهای صنایع کوچک وجود دارد اما در واحدهای بزرگ تقریبا حل شده است،موضوع تفکیک حوزه ی فعالیت افراد در حوزه ی واحدهای کوچک و متوسط می باشد.

وی در تکمیل این بخش از سخنان خود اضافه کرد: در واحدهای کوچک و متوسط که تعداد نیروی انسانی بالا نیست به خدمت گرفتن افرادی برای هر موضوع هرگز برایشان اقتصادی و به صرفه نخواهد بود بنابراین مالک آن واحدها تمام مدیریت را بر عهده می گیرد لذا بسیاری از تخصص های ویژه ممکن است در این فرد وجود نداشته باشد و صرفا براساس تجربه بسیاری از کارها انجام دهد که این موضوع،مسئله ی افزایش هزینه ی تمام شده را تشدید می کند.

مدیر توسعه ی فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اذعان کرد: افزایش سطح آموزش در واحدهای کوچک و متوسط می تواند مانع بخش بسیار زیادی از مشکلات اتلاف منابع باشد.

مهندس لاهوتی در پایان سخنان خود در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه به منظور کاهش هزینه ی تمام شده ی تولید چه برنامه هایی را در نظر گرفته اید؟ بیان داشت: در این راستا چیزی که قطعی است نحوه ی حمایت ها از واحدهای صنعتی و تولیدی می باشد بدین ترتیب که باید براساس مدل های توسعه ی صنعتی اتفاق بیفتد.

وی خاطر نشان کرد: حمایت از یک واحد بصورت مجزّا قطعا نتیجه بخش نخواهد بود بلکه در کنار تکمیل حلقه های مفقوده ی این بخش بصورت زنجیره ای باید بتوان مدل های توسعه ی خوشه های کسب و کار یا مدل های توسعه ی نظام مبادلات پیمانکاری فردی(که در کشورهای صنعتی جهان مورد استفاده قرار گرفته)را در این راستا بکار گرفت.

همچنین رمضان علی سبحانی فر،عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در این خصوص در گفتگو با برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با بیان اینکه یکی از موانع و مشکلات بر سر راه تولیدکنندگان کشور،موضوع بازار فروش آنهاست تصریح کرد: با توجه به اینکه هزینه ی تمام شده ی کالاهای خارجی که وارد کشور می شود کمتر است فرصت رقابت از تولید کننده ی ایرانی گرفته می شود لذا هزینه های تمام شده ی تولید بسیار بالاست.

وی ضمن تاکید بر موضوع فرهنگ سازی به منظور ترغیب اقشار مردم برای خرید کالای ایرانی،ورود دولت را به این موضوع ضروری دانست و افزود: دولت در این راستا با صدور بیانیه ای ورود بیش از 1200 نوع کالا به کشور را ممنوع کرده است که می تواند فرصت بسیار مناسبی برای افزایش تولید و حل مشکل فروش باشد.

برنامه پرسمان هر روز ساعت 11:45 از شبکه ی رادیویی گفتگو پخش خواهد شد. فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفتگو قابل دریافت است.

دسترسی سریع
پرسمان