صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: علیرغم آنکه تقویت بخش خصوصی تنها راه توسعه ی اقتصاد کشور است سنگ اندازی های دولت در مسیر آن تمامی ندارد لذا تا امروز در این راستا هیچ کار بزرگی صورت نگرفته است.

هدایت الله خادمی،عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با موضوع بررسی روند واگذاری ها در نظام پخش نفت و گاز گفت: راه توسعه ی کشور در این است که بخش خصوصی دارای قدرت شده و اقتصاد را در دست بگیرد این همان راهکاری است که دنیا در پیش گرفت و در آن به توفیق رسید.

وی افزود: متاسفانه در ایران دولت همه چیز را در اختیار گرفته لذا وضعیت بسیار وخیم شده است متاسفانه اصل 44 قانون اساسی در ایران صرفا یک شعار است در حالیکه طبق آن ما باید شرکت ها را تا جایی که ممکن است به بخش خصوصی واگذار کنیم تا بدین ترتیب اشتغال بیشتری در کشور ایجاد گردد.

خادمی با بیان اینکه تقویت بخش خصوصی کشور موجب کاهش هزینه های تولید می شود تصریح کرد: ایجاد شفافیت در اقتصاد کشور از دیگر ارمغان های تقویت بخش خصوصی است اما در ایران فقط حرف زده می شود و اگر کاری هم در راستای واگذاری شرکت ها به بخش خصوصی صورت گرفته بسیار بد عمل شده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: در حوزه ی نفت برخی شرکت ها به بخش خصوصی واگذار شده اند اما ناگفته نماند که شرکت حفاری شمال با آنکه به بخش خصوصی واگذار شد دولت نتوانست حضور او را تحمل کند و در نهایت با آن برخورد و آن را بر زمین زد.

خادمی در پاسخ به این سوال که آیا کسی بر فرآیند واگذاری ها نظارت نمی کند؟بیان داشت: خیر،نظارتی در این خصوص وجود ندارد بلکه وقتی شرکتی به بخش خصوصی واگذار می شود در انعقاد قراردادها آنقدر برایش مشکل ایجاد می کنند تا ور شکست شود.


عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو تصریح کرد: همانطور که به تولید بها داده نمی شود اجازه ی توسعه ی بخش خصوصی را نیز نمی دهند چرا با آنکه ایران 8 درصد از منابع جهان را در اختیار دارد در جا بزند و در مقابل، کشورهایی نظیر ژاپن و آلمان که هیچ چیزی از خود ندارند به ابرقدرت اقتصادی تبدیل شوند؟

هدایت الله خادمی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا در مجلس شورای اسلامی نظارت صحیح بر روند خصوصی سازی وجود ندارد؟اذعان کرد: با آنکه نظارت وجود دارد اما این نظارت ها آنگونه که باید موثر نیستند زیرا گرفتاری جدید کشور این است که وقتی قریب به اتفاق نمایندگان می گویند ما همراه دولت هستیم دیگر کاری به کار دولتمردان ندارند یعنی آنها اجازه دارند دست به هر کاری بزنند.

وی در بخش پایانی سخنان خود در خصوص واگذاری پتروشیمی های کشور در رادیو گفت و گو اظهار داشت: در حوزه ی واگذاری پتروشیمی ها تقریبا خوب عمل شده است اما نقدی که بر آن وارد است این است که خوراک را خیلی ارزان در اختیار پتروشیمی ها قرار داده اند لذا اگر این مشکل برطرف شود و به قیمت واقعی ارائه شود و نیز به جای تولید محصولات ساده،محصولات با ارزش تری تولید گردد این حوزه به موفقیت های بیشتری دست خواهد یافت.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 13:15 از شبکه ی رادیویی گفتگو پخش خواهد شد. فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفتگو قابل دریافت است.

مرتبط با این خبر

  • مکانیزه بودن کشاورزی شاهراه کاهش ضایعات تولید است

  • تعیین تکلیف واحد های تولیدی مشکل دار با هدف رونق بخشی

  • مدیریت هدفمند واردات در راستای حفظ تراز مثبت تجاری

  • مردم می توانند بودجه دستگاه ها را به چالش بکشند!

  • تحلیل راهکارهای کاهش ضایعات کشاورزی از طریق فناوری

  • الگوی دفاع مقدس در مقابله با تهدیدات اقتصادی

  • بررسی الگوی جهاد سازندگی و اقتصاد مقاومتی

  • اصلاح الگوی مصرف توسط زنان،مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی را هموار می کند

  • نقش زنان در توسعه و تحکیم اقتصاد مقاومتی

  • اصناف، 6 و نیم میلیون شغل در کشور ایجاد کرده است