صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

سرپرست معاونت سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی گفت: واگذاری طرح های حوزه ی گردشگری به بخش خصوصی از طریق فراخوان انجام می شود اما میراث فرهنگی تملکات زیادی ندارد و بیشتر متولی است.

دکتر حسین اربابی،سرپرست معاونت سرمایه گذاری و تامین مالی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با موضوع بررسی روند خصوصی سازی صنعت گردشگری ایران اظهار داشت: اصولا در سازمان میراث فرهنگی طرح های زیادی را در تملک نداریم که بخواهیم که آنها را به بخش های خصوصی واگذاری کنیم.

سازمان میراث فرهنگی دارای تعدادی کمپ گردشگری و تاسیسات عمرانی گردشگری است و در یک بخش هایی هم مکان های میراثی را تحت حفاظت میراثی خود دارد.

وی خاطر نشان کرد: در بخش های اول و دوم (مثل مناطق نمونه ی گردشگری) بیشتر ما متولی کار هستیم و تملک آنچنانی نداریم ضمن آنکه در برخی از استان ها سازمان میراث فرهنگی دارای تملکاتی می باشد.

سرپرست معاونت سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در خصوص نحوه ی سرمایه گذاری ها در برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو تصریح کرد: وضعیت بدین صورت است که ما فراخوانی را اعلام می کنیم و سرمایه گذارهای بخش خصوصی وارد می شوند تا اهداف طرحی که ما از قبل آماده کرده ایم را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم پس از اعتبار سنجی و نیز اثبات و پذیرش اهلیت شان مجموعه کارهایی به منظور اخذ جواز تاسیس از ما دریافت می کنند.

اربابی در تکمیل این بخش از سخنان خود اضافه کرد: کارگروه های مختلف استانی(نظیر میراث و کارگروه امور زیربنایی و نیز گردشگری) به منظور تایید نهایی کار و واگذاری زمین معرفی می شوند لذا بدین ترتیب سرمایه گذاران زمین هایی را که در اختیار ادارات کل منابع طبیعی یا امور اراضی استان ها قرار گرفته را دریافت کرده و شروع به کار می کنند.

سرپرست معاونت تامین مالی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشورمان اذعان کرد: در تمام این مراحل،سازمان میراث فرهنگی بعنوان یک متولی یا ناظر بر کلیه ی مراحل ذکر شده نظارت می کند.

دکتر اربابی با بیان اینکه در بخش پروژه های عمرانی،سازمان میراث فرهنگی دارای کمترین تملک است بیان داشت: عمدتا منظور از تملکات سازمان میراث فرهنگی همان جاهایی است که این سازمان استحکام بخشی،کارهای اولیه و زیر ساختی تاسیسات را انجام داده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: براساس ماده ی 27 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت پروژه های نیمه تمام را براساس فراخوان عمومی و با اعتبار و اهلیت سنجی سرمایه گذاران به منظور بهره برداری(عمدتا بلند مدت) واگذار می کنیم تا بخش خصوصی بتواند ضمن اینکه هزینه های اتمام کار را پرداخت کند بتواند در یک زمان مناسب نیز بهره برداری خود را به انجام برساند.

سرپرست معاونت سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران در پاسخ به این سوال که تاکنون چند درصد از پروژه های سازمان گردشگری به بخش خصوصی واگذار شده است؟ به رادیو گفت و گو پاسخ داد: در حال حاضر آمار دقیقی در این رابطه در اختیار ندارم اما بطور خلاصه و جامع باید بدانید که هر پروژه و ساختاری که در سازمان میراث فرهنگی داریم بلافاصله بعد از انجام کارهای اولیه ی زیرساختی اش بدون معطلی یا به فراخوان گذاشته می شود یا مطابق ماده ی 27 قانون صورت می پذیرد لذا معمولا مورد خاصی را نگه نمی داریم چرا که می خواهیم هر چه زودتر به بهره برداری رسیده و مورد استفاده ی توده ی مردم قرار بگیرد.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 13:15 از شبکه ی رادیویی گفتگو پخش خواهد شد. فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفتگو قابل دریافت است.

مرتبط با این خبر

  • مکانیزه بودن کشاورزی شاهراه کاهش ضایعات تولید است

  • تعیین تکلیف واحد های تولیدی مشکل دار با هدف رونق بخشی

  • مدیریت هدفمند واردات در راستای حفظ تراز مثبت تجاری

  • مردم می توانند بودجه دستگاه ها را به چالش بکشند!

  • تحلیل راهکارهای کاهش ضایعات کشاورزی از طریق فناوری

  • الگوی دفاع مقدس در مقابله با تهدیدات اقتصادی

  • بررسی الگوی جهاد سازندگی و اقتصاد مقاومتی

  • اصلاح الگوی مصرف توسط زنان،مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی را هموار می کند

  • نقش زنان در توسعه و تحکیم اقتصاد مقاومتی

  • اصناف، 6 و نیم میلیون شغل در کشور ایجاد کرده است