صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

ریاست اتاق اصناف گفت: حوزه ی اصناف کشور اکنون با ایجاد 6 و نیم میلیون شغل در آینده نیز با صرف توجه و تسهیلات می تواند مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی را هموار سازد.

علی فاضلی،رئیس اتاق اصناف کشور در گفتگو با برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با موضوع بررسی نقش اصناف و پشتیبانی مردمی در حمایت از تولید بیان داشت:حدود 3 میلیون بنگاه صنفی و حدود 660 هزار بنگاه در بخش تولید بنگاه های کوچک و متوسط در اصناف فعال و در بخش هایی مسئولیت های فوق العاده ای دارند حتی در صنعت نیز شاید مسئولیت های بیشتری داشته باشند.

فاضلی در رادیو گفت و گو اظهار داشت: در بخش پوشاک کسی نمی تواند نقش بنگاه های کوچک و متوسط را در امر تولید نادیده بگیرند یا در صنایع چوب و مبلمان،چاپ و بسته بندی نقش بنگاه ها بسیار حائز اهمیت است ضمن آنکه به یقین از قدیم الایام، نقش بی بدیل اصناف انکار ناشدنی است .

وی با بیان اینکه اصناف در بخش صادرات نفتی نیز نقشی مهم ایفا می کنند تصریح کرد: اصناف در این حوزه تقریبا بطور نسبی و با توجه به امکاناتی که در اختیار در دارند به خوبی فعالیت می کنند.

فاضلی خاطر نشان کرد: در مجموع بطور میانگین 6 و نیم میلیون شغل در کشور از طریق اصناف تشکیل شده است لذا در نوع خود کار بسیار عظیمی است که در هر یک از نظام های اجتماعی،فرهنگی،اقتصادی و سیاسی تاثیر گذار خواهد بود.

رئیس اتاق اصناف با تصریح این مطلب که توجه به اصناف می تواند مسیر پیاده سازی اقتصاد مقاومتی (که نظر امر مقام معظم رهبری است) را هموار سازد در خصوص مشکلات این حوزه اذعان کرد: در کنار اعطای تسهیلات (که مشکل اصلی این بخش است) کمبود یا عدم نقدینگی در این مجموعه شایان ذکر است.

علی فاضلی بیان داشت: با ایجاد تسهیلات یا بسته های حمایتی و نیز با توجه ویژه و واقعی می توان این بخش را در شرایط فعلی اقتصاد کشور فعال تر از همیشه به منصه ی ظهور رساند.

ریاست اتاق اصناف افزود: در کنار مجموعه ی بزرگ اصناف،قریب 550 هزار بنگاه خدمات فنی( که در راستای نگهداری تولید می توانند کمک رسان باشند) را باید به این بخش اضافه کنیم مشروط بر اینکه سازماندهی نظام توزیع قطعی باید باشد.

وی در پاسخ به این سوال که اصناف در راستای مرتفع ساختن دغدغه ی موجود بین تولید کنندگان و توزیع کنندگان چگونه عمل کرده است؟به رادیو گفت و گو پاسخ داد: اگر قرار است به مقصد نهایی که رونق تولید است برسیم باید در حمایت از تولید تمهیداتی را بصورت عملی فراهم کنیم اما در این میان منظور از ایجاد تسهیلات،صرفا تسهیلات پولی و مالی نیست بلکه تدوین و تفسیر قوانین و نیز دستورالعمل های آن نیازمند رویکردی تولیدی است.

ریاست خانه ی اصناف مشکل اصلی عرصه ی اقتصاد کشور را در عدم بکارگیری قوانین در راستای کارآمد کردن تولید دانست و تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی در این خصوص مسئول است و باید کمک کند آن هم با ساماندهی بخش توزیع و نیز مجلس می تواند با اصلاح قانون نظام صنفی اختیارات بیشتری به صاحبان حِرَف و نیز کارآفرینان بدهد.

همچنین رمضانعلی سبحانی فر،عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این خصوص با تبیین نقش موثر اصناف در حمایت از تولید ملی تصریح کرد: اصناف حلقه ی اتصال میان تولید کننده و مصرف کننده است زیرا ضمن آنکه می تواند ذائقه ی مصرف کننده را به تولید کننده مخابره کند توانایی آن را دارد که مصرف کنندگان را به خرید کالای ایرانی تشویق نماید لذا بخش اصناف در کشور باید پر رنگ تر گردد.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 13:15 از شبکه ی رادیویی گفتگو پخش خواهد شد. فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفتگو قابل دریافت است.

مرتبط با این خبر

  • مکانیزه بودن کشاورزی شاهراه کاهش ضایعات تولید است

  • تعیین تکلیف واحد های تولیدی مشکل دار با هدف رونق بخشی

  • مدیریت هدفمند واردات در راستای حفظ تراز مثبت تجاری

  • مردم می توانند بودجه دستگاه ها را به چالش بکشند!

  • تحلیل راهکارهای کاهش ضایعات کشاورزی از طریق فناوری

  • الگوی دفاع مقدس در مقابله با تهدیدات اقتصادی

  • بررسی الگوی جهاد سازندگی و اقتصاد مقاومتی

  • اصلاح الگوی مصرف توسط زنان،مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی را هموار می کند

  • نقش زنان در توسعه و تحکیم اقتصاد مقاومتی

  • خودباوری و توانمندی های علمی بومی سازی و دانش بنیان