صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

مشاور عالی سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر طرح بودجه ریزی عملکردی اجرا شود، تخصیص بودجه منوط به گزارش عملکرد بودجه قبلی خواهد بود و مردم می توانند با رصد بودجه میزان حقوق دستگاه های مختلف را به چالش بکشند.

دکتر موید حسینی صدر،مشاور عالی سازمان برنامه و بودجه ی کشورمان در گفتگو با برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با موضوع اقتصاد مقاومتی و پروژه های اولویت دار با محوریت میزان مصرف و منابع بودجه ی دولت و کاهش انحراف در بودجه اظهار داشت: حق همه ی مردم است تا در مورد نحوه ی بکارگیری بودجه ای که در کشور می خواهد هزینه شود بدانند لذا مردم حق دارند بدانند پولی که تحت عنوان بودجه به دستگاه ها،اشخاص و یا مجموعه های مختلف پرداخت می شود صرف چه کارهایی می شود؟

وی خاطر نشان کرد: در بودجه ریزی عملیاتی یا عملکردی پس از آنکه بودجه به تصویب رسید برای تخصیص مراحل بعدی آن لازم است عملکرد نهادی که بودجه را گرفته است مشخص شود.

مشاور عالی سازمان برنامه و بودجه بیان داشت: تفاوت آن با بودجه ریزی سیستم های قبلی این است که در بودجه ریزی پیشین هر دستگاهی بودجه ای داشت و هر ساله با توجه به تورم، 10 یا 20 درصد به آن اضافه می شد و دستگاه مربوطه خود را موظف می دانست به هر شکلی که شده آن را هزینه کند حتی در برخی اوقات نیز با خریدهای غیر ضروری و ریخت و پاش آن را خرج نماید.

وی افزود: به هر حال در گذشته فکر می کردند نباید بودجه ی اضافی به سازمان برگردانده شود و در مقابل آن هزینه هم پاسخگویی منظم و سیستماتیکی وجود نداشت.

حسینی صدر تصریح کرد: در حال حاضر در 6 سال اخیر با توجه به اینکه در برنامه ی توسعه ای پنجم و ششم بر این موضوع تاکید شده بود بالاخره دولت برای اینکه بودجه ریزی عملکردی باشد دست به اقدام زد.

وی در خصوص تشریح بودجه ریزی عملکردی تصریح کرد: بودجه ریزی عملکردی بدین معناست که هر پولی که به هر دستگاهی داده می شود در مقابل،عملکرد آن دستگاه هم از آن خواسته شود و گزارش کار ارائه بدهد.

حسینی صدر با بیان اینکه در تمام دنیا بودجه ریزی عملکردی جریان دارد اظهار داشت: در مرحله ی اول این کار باعث می شود در جاهایی که عملیات عمرانی انجام می شود(نظیر وزارت نیرو،وزارت راه یا نوسازی مدارس)با ارائه ی گزارش کار، توسعه ایجاد شود و نیز ماهیت بخشی از مجموعه ها به چالش کشیده شود(اینکه در قبال فلان مبلغ چه خدمتی به مردم کرده اید؟).

مشاور عالی سازمان برنامه و بودجه اذعان کرد: طیّ 3 سال اخیر دولت ریز تمام بودجه را در سایت برنامه و بودجه قرار می دهد بطوریکه تمام صاحب نظران و علاقمندان می توانند آن را مشاهده کنند.

وی در پایان سخنان خود نوید فعال شدن نرم افزاری ویژه را در سال آتی (1398) به رادیو گفت و گو داد و افزود: طبق این نرم افزار،مرحله ی تخصیص بودجه منوط به گزارش عملکرد است بعبارت دیگر گزارش تخصیص بودجه ی قبلی به سازمان باید رسیده و تایید شده باشد.

حسینی صدر در پاسخ به این سوال که آیا در بودجه ی سال آینده اولویت بندی ها رعایت خواهد شد؟در رادیو گفت و گو تصریح کرد: تمام این اولویت ها جزء ملاحظات سازمان برنامه و بودجه است و باید لحاظ شود ضمن آنکه ناگفته نماند بودجه ریزی عملکردی فراتر از کارهای عمرانی است یعنی رفته رفته اقشار مردم(که مالک این کشور و صاحبان اصلی بودجه های کشور اند) از ذات و وجود تمام نهادها و نیز میزان ضرورت وجود آنها آگاهی یافته و اطلاعاتی را بدست می آورند همچنین می توانند حقوق جاری برخی دستگاه ها که کاری انجام نمی دهند و حقوق دریافت می کنند را به چالش بکشند.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 13:15 از شبکه ی رادیویی گفتگو پخش خواهد شد. فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفتگو قابل دریافت است.

مرتبط با این خبر

  • مکانیزه بودن کشاورزی شاهراه کاهش ضایعات تولید است

  • تعیین تکلیف واحد های تولیدی مشکل دار با هدف رونق بخشی

  • مدیریت هدفمند واردات در راستای حفظ تراز مثبت تجاری

  • تحلیل راهکارهای کاهش ضایعات کشاورزی از طریق فناوری

  • الگوی دفاع مقدس در مقابله با تهدیدات اقتصادی

  • بررسی الگوی جهاد سازندگی و اقتصاد مقاومتی

  • اصلاح الگوی مصرف توسط زنان،مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی را هموار می کند

  • نقش زنان در توسعه و تحکیم اقتصاد مقاومتی

  • اصناف، 6 و نیم میلیون شغل در کشور ایجاد کرده است

  • خودباوری و توانمندی های علمی بومی سازی و دانش بنیان