صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

ریاست مرکز توسعه ی مکانیزاسیون کشاورزی گفت: مکانیزه بودن کشاورزی شاهراه کاهش ضایعات تولید است.

دکتر کامبیز عباسی،رئیس مرکز توسعه ی مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با موضوع کاهش ضایعات کشاورزی از طریق فناوری تصریح کرد:

وی افزود: مکانیزاسیون به مفهوم کاربرد ماشین و تکنولوژی در فرایند تولید محصولات کشاورزی است که ما در جهت انجام به موقع عملیات کشاورزی ،اقتصادی کردن تولید و در واقع به کمک تکنولوژی و فناوری به دنبال تولید انبوه و اقتصاد محصولات کشاورزی هستیم که ذیل فصل های این رویکرد و تعریف، کاهش ضایعات و مدیریت ضایعات هم جای می گیرد.

عباسی افزود: اگر ما بتوانیم به موقع کشت و برداشت کنیم و نیز به موقع عملیات کشاورزی(نظیر سم پاشی و ..) را انجام دهیم در واقع به کارهایی دست زده ایم که از جمله عوامل کاهش ضایعات و ارتقاء کمی و کیفی تولید محسوب می شوند.

رئیس مرکز توسعه ی مکانیزاسیون کشاورزی در پاسخ به این سوال که وضعیت کشور ما در بکارگیری فناوری چگونه است؟ به رادیو گفت و گو گفت: خوشبختانه طیّ 6 سال اخیر سرمایه گذاری بسیار وسیعی در حوزه ی مکانیزاسیون و نیز توسعه ی فناوری در عرصه ی مزارع،باغات و نیز عرصه های تولید بخش کشاورزی انجام شده است که این سرمایه گذاری در حدود 6500 میلیارد تومان برآورد شده است.

عباسی تصریح کرد: خوشبختانه تکنولوژی های تولید در کشور ما بسیار مناسب بوده و در اختیار کشاورزان ما قرار گرفته و می توان گفت ضریب نفوذ ماشین در کشور ما به نحو مطلوبی افزایش یافته است.

وی در ادامه ی سخنان خود در برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو اذعان کرد: در حال حاضر بسیاری از محصولات صنعتی ما نظیر دانه های روغنی،چغندر قند و ذرت کاملا مکانیزه هستند ضمن آنکه در حوزه ی گندم،جو و غلات به دلیل اینکه صنعت داخلی ما صنعت خوبی است در حوزه ی ماشین های کشاورزی از استانداردهای لازم برخوردار است و ارتباط خوبی با دنیا دارد.

ریاست مرکز توسعه ی مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با ارائه ی آماری اذعان کرد: در حوزه ی غلات،میانگین 75 الی 85 درصد از مزارع کشور کاملا مکانیزه است ضمن آنکه در برداشت غلات نیز ذکر این نکته مهم است که بیش از 93 درصد از 8/2 دهم میلیون هکتار مزارع گندم و جو آبی و دیمی ایران بصورت مکانیزه هستند.

وی خبر از تجهیز مزارع کشور به سامانه های ضد تگرگ،مبارزه با سرما و نیز سم پاش های نوین در جهت کاهش مصرف سموم داده و بیان داشت: تمامی این تکنولوژی ها در باغات و مزارع ایران وجود دارد لذا پس از این مرحله ما بدنبال ارتقاء کیفی تر این ماشین آلات هستیم اما در یک کلام باید گفت وضعیت نفوذ تکنولوژی در عرصه ی تولیدات کشاورزی کشور نسبت به دهه ی گذشته تغییر بسیار چشمگیری داشته است.

دکتر عباسی در پایان سخنان خود اظهار داشت: در حوزه ی روش های نوین و خاک ورزی و کاهش عملیات آن در سطح مزارع بخش های نوینی وجود دارد که به عرصه ی تولید کشاورزی ورود یافته اند در حال حاضر قریب 2 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی ایران تحت کشاورزی حفاظتی قرار گرفته اند.

ریاست مرکز توسعه ی مکانیزاسیون کشاورزی کشورمان خاطر نشان کرد: در گذشته برداشت محصولی نظیر برنج کاملا سنتی بود اما در حال حاضر بوسیله ی بهترین کمباین ها و نشاکاران این عملیات صورت می گیرد چرا که در گذشته صرفا 12 الی 15 درصد از مزارع شالیزاری ما مکانیزه بودند اما اکنون این رقم به 85 درصد ارتقاء یافته است.

مرتبط با این خبر

  • تعیین تکلیف واحد های تولیدی مشکل دار با هدف رونق بخشی

  • مدیریت هدفمند واردات در راستای حفظ تراز مثبت تجاری

  • مردم می توانند بودجه دستگاه ها را به چالش بکشند!

  • تحلیل راهکارهای کاهش ضایعات کشاورزی از طریق فناوری

  • الگوی دفاع مقدس در مقابله با تهدیدات اقتصادی

  • بررسی الگوی جهاد سازندگی و اقتصاد مقاومتی

  • اصلاح الگوی مصرف توسط زنان،مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی را هموار می کند

  • نقش زنان در توسعه و تحکیم اقتصاد مقاومتی

  • اصناف، 6 و نیم میلیون شغل در کشور ایجاد کرده است

  • خودباوری و توانمندی های علمی بومی سازی و دانش بنیان